ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Část první
Část druhá
Část třetí
Část čtvrtá
Část pátá
Část šestá
Mapa cesty

Vyber stát:   
Použij mapu Navigacní mapa

Nezařazené:
Mamutíci na cestách II. podél Mississippi, Texasem a Novým Mexikem.
Den svatého Patrika - přežívající tradice irských emigrantů
Nový rok 2000 na Key West - jihem Floridy.

Sensation - bizarní výstava britského umění.
Mamutíci na cestách I. 9 tisíc mil Amerikou - srpen 1999.
Národ Selfmademanů - je USA stále zemí přiležitostí?
On the Road -
obecně o cestování
Český Hollywood -
slavní rodáci v mekce filmového světa
Život Bohů -
máme Američanům závidět způsob života?Sponzor stránky
   

Šest týdnů americkým západem (část první)Foto: Radek Adamec - ilustracni

text: Oldřich Bureš
fotkami doplnil: Radek Adamec

Úvodem
Kde začít? No, už před lety, kdy jsem byl poprvé v USA na střední škole jsem se rozhodl, že někdy musím prostě sehnat auto a peníze a vyrazit na americký západ. A přesně tohle se mi letos v létě spolu s dalšími třemi Čechy podařilo. Následující řádky budou tedy pokusem podělit se s ostatními o zážitky z našeho šestitýdenního putováni po Americe, snad to někoho inspiruje k podobnému výletu, který mohu vřele doporučit.

Šest týdnů ježdění po USA bylo spíše takové vyvrcholeni delších připrav typu: jak pojedeme, čím, kudy, kde spát, jíst a za kolik atd.. Nakonec, z několika důvodů zvítězila varianta koupě vlastního ojetého auta (Toyota Camry 1986), což se už samo ukázalo býti pořádným zážitkem, ale  nakonec se nám to docela dost vyplatilo. Noclehy jsme zvolili ty nejlevnější a nejromantičtější – nebo-li camping, který dá v USA provozovat velice dobře v nespočetných camping places. Koupili jsme tedy stany, bohužel ne moc kvalitní, ale naštěstí nám moc nepršelo (jen párkrát jsme se uchýlili do motelu), naplánovali zhruba trasu a vyrazili.

Odjezd
Dne 26.6. tedy nastal onen slavný den kdy jsme napakovali auto a vyrazily jsme směrem na Západ. První dva dny byl více méně jen přejezd z Ohia k Denveru kde teprve začalo něco záživného. Indianu, Illinois, Missouri a Kansas jsme jen po I-70 jen profičeli neboť tam skutečně moc k vidění není,  což platí zejména o Kansasu. Absolutní placka, civilizace nikde, jen na míle daleko viditelná dálnice a občas nějaká ta benzínka. Nikdy mi příliš nevadilo řídit, ale když člověk ujede sto mil a pořad jen vidí dalších sto mil rovné dálnice před sebou a jinak kde nic tu nic, tak veškerý požitek z jízdy jaksi mizí.

Denver
Ale nakonec jsme oněch 1200 mil zdolali za dva dny a dojeli k večeru do Denveru, kde jsme se ubytovali v jakémsi pofidérním motelu Rockies Inn, který má dobrou jenom polohu blízko centra. Druhý den jsme vyrazili do ulic. navštívili jsme místní atrakce typu U.S. Mint (doporučuji). kapitol. centrum a knihovnu kde jsme hned museli po dvoudenním absťáku na internet.

Rocky Mountains a Grand Lake
Pak už jsme byli ready vyrazit do Rocky Mountains NP. Kde jsme strávili dvě noci v jednom fajn státním campu. Rocky Mountains se ukázal byt parádní začátek. Počasí přálo, tak jsme po návštěvě Estes Parku vyrazili objevovat krásu místní přírody, tedy zejména vysokohorská jezírka. Obešli jsme jich několik. Všechny ve výšce přes 3000m, ale sníh potkali jen jednou, neb Rockies jsou v Coloradu dost na jihu a tak v červnu už moc sněhu není ani na vrcholcích hor. Šestý den jsme již mířili přes Rockies dále na Západ, šplhali jsem se s autíčkem po známé Trail Ridge Road až do 3700 m odkud byl parádní výhled a potom docela brutální sjezd dolu. Skončili jsme až u Grand Lake, kde jsem se utábořili a kde jsem trošku bouchl výfuk našeho vozidla o patník tak, že nám už po celou zbývající cestu poněkud  nepříjemně klepal a podvozek. Navštívili jsme ještě nedalekou turisticky orientovanou vesničku, kde jsem za dobrý peníz dobře pojedli v jedné místní hospůdce, jejíž jméno si již bohužel s odstupem několika měsíců moc nepamatuji. Mé dvě spolucestující si sice vedly pečlivý deník. Nicméně je prý přísně tajný a já na psaní deníku moc nejsem, takže tohle všechno jsou jen moje volně tekoucí vzpomínky.

Colorado National Monument
Sedmý den jsme se vrátili na naši oblíbenou I-70 a popojeli až k Grand Junction, kde se nachází poměrně malý a málo známý Colorado National Monument.Který ovšem mohu vřele doporučit. Osobně se mi líbil více, než třeba Grand Canyon. Nádherně červené skály, kaňony, okolo chodicí bouřky, camp na skále - fakt paráda. Jen náš klapající výfuk mi stále trochu kazil náladu.... 

Arches
3.7. jsme dorazili do rozpáleného Utahu, vůbec na jihu USA je v létě skutečně poněkud hic. Takže - pokud někdo chcete tyto parky navštíviti, pak jeďte na podzim, nebo na jaře. Arches N.P. je ale úžasný za každého počasí a ve čtyřiceti stupních ve stínu má pak i správnou atmosféru. Bez flašky s vodou nevycházet... Park patří spíše k těm menším, co se rozlohy týče. Avšak bez auta se dost dobře absolvovat nedá. Červené skály plné okýnek.Neuvěřitelně erodovaných skal je tam fakt požehnaně.Takové pohledy se jinde prostě nevidí. Dobrý je prý i nedaleký Canyonlands N.P., jenž jsme ale z  časových důvodů přeskočili v domnění, že je stejný jako Arches. No, podobný zřejmě je. Ale patrně mnohem větší a vůbec, měli jsme ho nakonec asi zkusit … Přespali jsme ve fajnovém soukromém campu nedaleko vstupu do parku, sprcha opravdu bodla.

text: Oldřich Bureš


Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L