ISO2MAC852Bez diakritikyNajdi dopravni inspektorát v CRRychlostní llimity na amerických silnicíchHledej pujcovnu na uzemi USASrovnej ceny pujcovenEmailMalá domuCeny ojetých vozu - moznost srovnaná

Část první
Pronájem vozu
Koupě vlastního vozu
Driveaway
Mýtné
Část druhá
Rychlost a pravidla
Řidičský průkaz
Hraniční hlídky
Agricultural inspection
Honí nás policie
Alkohol
Co je to AAA
Parkování
Benzínové pumpy
Půjčovny vozů
Alamo
Avis
Budget
Dollar
Enterprise
Hertz
Hertz v ČR
National Car Rental

Tip:
Zlevňovací kupóny
S nimi klesají ceny motelů o třetinu až polovinu...

Rychlostní limity na amerických silnicích
Blue Book - zjistěte si kolik má státí auto, které kupujete nebo prodáváte
 

Sponzor stránky
   

Route 66 Pronájem vozu
V USA je nepřeberné množství autopůjčoven. Liší se pochopitelně cenami, kvalitou vozů a působností. V zásadě platí, že pronájem velmi dobrého auta, skýtajícího dostatek pohodlí a s velkým zavazadlovým prostorem - jako je například Dodge Intrepid, s nimž lze jet klidně i ve čtyřech - vyjde na 200 až 300 dolarů týdně. Ceny pochopitelně klesají s kategorií.

Nejlevněji bývají k mání vozy označené Economy nebo Compact - následují, Intermediate, Standard, Full Size, Premium a Luxary. Vozy Economy se dají půjčit už od nějakých 30 USD na den s tím, že týdenní sazba vyjde samozřejmě levněji - tak kolem 130 až 180 USD.

Prakticky každá větší půjčovna má i svou www stránku, na které lze zpravidla zjistit aktuální sazby, případně vůz zdarma rezervovat. Není od věci se dobře seznámit s podmínkami půjčoven a take se dívat po všelijakých zlevňovacích kupónech (discountes nebo special offers).

A hlavně nezapomenout: internetové sazby bývají leckdy až o 40 procent lacinější. Objednávku, rezervaci lze udělat bezplatně bez ohledu na to, na které straně oceánu zrovna pobýváme. Ceny jednotlivých kategorií se přitom neliší v tak závratných rozdílech, jako když půjčíme vůz přímo na místě bez rezervace.

Nepřehlédněte:
Pojištění ano, ale jen u velkých - Michaeala prožila smolný rok. Koupit si totiž vlastní vůz může naopak i život zkomplikovat...
Celý článek

Kupujeme auto v USA- Oldřich Bureš popisuje své zkušenosti s kupováním vozu za oceánem.
Celý článek

Autem v Americe I. - Arnošt Löbel o svých floridských zkušenostech s půjčováním a koupí vozu a také vyřizování nezbytných formalit.
Celý článek

Autem v Americe II. - Arnošt Löbel pokračuje, tentokrát o zákonném pojištění, řidičském průkazu a pravidlech silničního provozu. Celý článek
Řidičské oprávnění - Arnošt Löbel o tom, jak skládal v Miami řidičské zkoušky
Celý článek

Proč k celonárodním půjčovnám
Výhodou celonárodně působících agentur je poměrně velký standard služeb včetně servisu na území celých USA, kvalita půjčovaných vozů a také fakt, že nezáleží na počtu ujetých mílí. To je dost duležitý údaj a pro ježdění napríč kontinentem je proto dobré vždy žádat unlimited milage (neomezné množství najetých mílí).

Naopak regionální autopůjčovny, jichž jsou plné každé místní žluté stránky (yelow pages) bývají levnější. Zato však mívají limitovanou milage - vetšinou tak 200 povolených mílí na den - a někdy s nimi nelze prejíždět vymezená území.

Věk a další šofér
Šofér musí být starší 21 let. Řada půjčoven ale vyžaduje věk nad 25 let jinak navíc účtuje osm až deset USD za den. Zhruba stejný příplatek chtějí za druhého, případně třetího řidiče + jejich vlastní kreditní kartu. O tom, že bude řídit ješte někdo jiný, je tedy lépe pomlčet. V případě nehody je pro pojišťovnu podstatné, zda vůz šoféroval autorizovaný řidič - zapsaný v pronájemní smlouvě (rental agreement).

Poplatky
K základní ceně si půjčovny pripočítávají osmi až desetiprocentní letištní poplatek a pak také daň, která se stát od státu liší (v průměru opět 8 až 10 %).

Pojištění
Půjčit si auto na kartu kreditní (mnohdy ale jen v případě tzv. platinových karet) je nejvýhodnější. Taková karta totiž automaticky pokrývá i pojištení proti zničení, poničení či zcizení vozu (LDW - lost and demage weiver). Zda karta skýtá podobné výhody zjistíme ze smluvních podmínek, za nichž jsme kartu získali.

Zatímco v USA jde v případě zmíněného pojištění (LDW) o téměř o standardní službu každému majiteli kreditní karty, v Čechách se bude situace lišit případ od případu.

Tento typ pojištění (LDW) je volitelný, ale pozor - veškeré škody, krádež či poničení vozu známým či neznámým člověkem nebo přírodní katastrofou jdou pak na vrub zákazníka, jinak také - je na něm, jak si se situací poradí ku spokojenosti autopůjčovny. Výhody LDW jsou tedy zřejmé. Nevýhoda ovšem také a tou je zejména vysoká cena - zhruba 18 až 20 USD na den.

Naopak Basic Liability Insurance - obdoba našeho povinného ručení, zaplaceno být musí. Pokrývá totiž škody, které eventuálně způsobíte někomu jinému. Ceny se pohybují kolem 9 až 10 USD na den.

Tabulka s cenovým odhadem pronájmu vozu ve třech kategoriích

Čím platit...
Půjčovny od zákazníkú automaticky očekávají, že vlastní platební kartu - Visa, Master Card, American Expres, Discover. Ve valné většině také chtějí, aby šlo o kartu kreditní, nikoli debetní. Faktem ale je, že proti tvrzení, že jde o kreditní a ne debetní kartu, nic nezmohou. Že je na účtě částka dostatečná k pokrytí výloh za půjčení vozu je naprosto samozřejmé... Jenže půjčovny ještě chtějí, aby na účtu bylo k dipozici dalších 15 % z celkových výloh na půjčení vozu, respektive minimálně 350 USD a více podle ceny půjčovného.

Platby v hotovosti půjčovny až na velmi vzácné výjimky neakceptují.

Doklady
Půjčovny vyžadují mezinárodní řidičský průkaz a klasický český řidičský průkaz. Oba je nutné mít tedy hezky pohromadě. Existují ovšem výjimky, kdy půjčovny pronájmou vůz i tehdy, když máte pouze jediný z obou dokladů.
zpět

Koupě vlastního auta
Při nákupu ojetého automobilu je nutné předem zjistit podmínky registrace, získání značky a pojištení, vše povinné a stojí peníze. Jízda bez značky je totéž, co dopravní přestupek a tedy pokutována. Majitel neoznačeného vozu může být zadržen a umístěn do vazby. Změna majitele vozu s sebou v některých státech nese i povinnou kontrolu vozidla ve státním licencovaném servisu. Ceny ojetin bývají někdy velmi nízké, a proto i lákavé. Do tisíce dolarů jde sehnat poměrně solidní, deset až patnáct let starý vůz.

Určitě si cenu nejdříve ověřte online na serverech:

- Blue Book
- Edmunds


Blue Book by navíc měla být k mání v každém autoservisu. Ojetá auta se chovají nevypočitatelně a částky za následné opravy velmi snadno překročí pořizovací cenu auta. V zásadě platí, že ojetiny se hodí pro dlouhodobý pobyt na jednom místě a nejsou vhodné pro přejezdy v řádu desítek tisíc kilometrů.

Nakonec, tří až čtyř-týdenní pronájem vozu (za takovou dobu se dá projet strašně moc - viz. Plánujeme) vyjde na 700 až 1200 USD, což je vlastně i cena ještě ucházejících ojetin. Pronajatá auta bývají v perfektním stavu a po dobu dovolené ci prázdnin většinou nezklamou.

Osobní zkušenosti a neocenitelné rady při koupi ojetého vozu nejdete v horní čísti této stránky v rámečku s titulkem "nepřehlédněte".
zpět

Auto Driveaway
Driveaway (centrála Driveaway 1-800-621-4155 či on-line Auto Driveaway) je bezesporu nejlacinější způsob, jak se v Americe přemisťovat autem. Provozují jej specializované agentury, které zákazníkům přepravují jejich vozy na určené místo s pomocí šoférů ochotných trasu odřídit bez nároku na odměnu.

Spojení na kanceláře driveaway lze najít jednak na internetu (Auto Driveaway) nebo přímo na místě ve žlutých stránkách. Řidič bývá vybaven jednou plnou nádrží, přičemž další benzín jde už z jeho kapsy.

Samozřejmostí je věk 21 let a platný mezinárodní řidičák. Šofér musí vůz přepravit v jasně daném časovém limitu (obvykle nejméně 400 mil denně), aniž by zároveň přetáhl povolenou hranici ujetých mil.

Obě podmínky jsou bohatě dimenzované tak, aby si řidič mohl cestou prohlédnout alespoň pár zajímavých míst.
zpět


Aberdeen WA Mýtné
Silnice v USA jsou v drtivé většině zdarma. Pár placených úseků ale přece jen existuje. Zejména jde o silnici I-95 z Baltimoru do New Yorku (15 - 20USD), Florida's Turnpike Highway z Miami do Orlanda (12 USD), I-80 a 70 z Chicaga do Philadelphie (30 USD) a několik dalších celkem zanedbatelných úseků na Středozápadě. Zato poměrně pravidelně Američané vybírají za přejezdy mostů a průjezdy tunely. Většinou jde zhruba o jeden až čtyři USD. Je proto dobré mít vždy pár dolarů v hotovosti po ruce.
zpětJedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™