ISO2 MAC 852 Bez diakritiky Najdi dopravni inspektorát v CR Rychlostní llimity na amerických silnicích Hledej pujcovnu na uzemi USA Srovnej ceny pujcoven Email Malá domu Ceny ojetých vozu - moznost srovnaná

Část první
Pronájem vozu
Koupě vlastního vozu
Driveaway
Mýtné
Část druhá
Rychlost a pravidla
Řidičský průkaz
Hraniční hlídky
Agricultural inspection
Honí nás policie
Alkohol
Co je to AAA
Parkování
Benzínové pumpy
Půjčovny vozů
Alamo
Avis
Budget
Dollar
Enterprise
Hertz
Hertz v ČR
National Car Rental

Tip:
Zlevňovací kupóny
S nimi klesají ceny motelů o třetinu až polovinu...

Rychlostní limity na amerických silnicích
Blue Book - zjistěte si kolik má státí auto, které kupujete nebo prodáváte

Sponzor stránky
   

Pojištění ano, ale jen u velkých... (Chicago)

text: Michaela Malá - Ložková

Po shlédnutí vaší stránky jsem si uvědomila, že mé zkušenosti s koupí auta a následné peripetie s pojištěním by mohly poskytnout užitečné varování lidem, kteří si auto plánují v USA pořídit.

V USA žiji třetím rokem. Konkrétně v Chicagu - ostatně jako většina Čechů. Před časem jsme s mým přítelem zatoužili po velkém autě. Říkali jsme si: "Amerika to je levný benzín a tak si tedy koupíme velké auto a pořádně si vychutnáme jízdu vozem se silným motorem. V Čechach to pak už nepůjde.

Vybrali jsme si Chrysler LHS, což je velký, luxusní vůz - spíše limuzína. Vzadu místa jak v obýváku. Motor s šesti válci a objemem 3.5 litrů. V novinách jsme narazili na velmi slušnou nabídku. To nás varovalo. Ale ve chvíli, kdy jsme jej poprvé uviděli, nás Chrysler dočista učaroval. Druhý den jsem jej koupili.

Měsíc jsme si jezdili a užívali. Jenže ouha. Jednoho dne nám zničehonic upadlo kolo. To samo o sobě nebylo tak hrozné. Nicméně, když nám v servisu řekli, že jsme jezdili se zlomeným rámem, poklesli jsme v kolenou. Hlavně proto, že oprava rámu činila poloviční hodnotu vozu. Rozčileni jsme vyhledali prodejce a reklamovali závadu. Suše odpověděl: "No, co? Klidně mě dejte k soudu."

Jenže to zde hned tak někdo neudělá. A my také ne, protože bychom velmi pravděpodobně utratili druhou polovinu ceny auta za tahanice u soudu. Nu, a tak jsme zaplatili opravu a hodili starosti za hlavu.

Uplynul nějaký čas a já si jedu svou starou fordkou za 2000 dolarů v krásném jarním dni po "highway", což je obdoba naší dálnice a najednou se mi volant otočí o devadesát stupňů. Při pouhém lehkém dotyku sebou začalo auto divoce smýkat z pruhu do pruhu, což při rychlosti 75 mil za hodinu nebyla žádná legrace.

Dopadlo to dobře. Vyvázla jsem živá - nikoli však auto. Zašli jsme tedy raději hned do pojišťovny - připsat mě na pojistku, abych již druhý den mohla jezdit s přítelovým autem. V pojišťovně k naší radosti pracoval "bratr" Slovák a ujišťoval, že je vše v nejlepším pořádku, a že mohu od zítřka v klidu šoférovat.

Nu, a třetího dne, co čert nechtěl?! Vy, kteří jste již Spojené státy navštívili asi víte, jak příšerně se tady zatáčí doleva. Na zelenou se vjede do křižovatky a na oranžovou, většinou však červenou se pak dokončí odbočení. Jakýsi dobrák přejel na červenou asi o dvacet mil rychleji, než mu umožňoval limit. A přestože jsem ho v poslední chvilce uviděla a dupla na brzdy, ustřelil mi předek auta a nenamáhal se ani zastavit a jel si dál.

Vyskočila jsem bleskurychle z vozu a běžela za ním, abych si alespoň opsala značku. Chlap ale k mému velikému překvapení sám zastavil - nikoliv však kvůli nehodě, aby se podíval, zda někoho nezabil, nýbrž jen proto, že mu při nárazu praskla předni pneumatika. Otevřel kufr a začal si v klidu, bez jediného pohledu na mě měnit prasklou pneumatiku. Zavolala jsem policii. Jenže já nikdy předtím nebourala a chyběly mi zkušenosti, co a jak v takové chvíli dělat. A tudíž jsem si vlastní chybou nechala ujet svědky nehody. Těsně po nehodě se mnou sympatizovali a volali na mě: "...to byla jasně jeho chyba..."

Zkratím to. Skončilo to špatně. Policie vůbec neměřila brzdnou dráhu toho šílence, i když jsem několikrát upozornila, že vlastně vůbec nebrzdil, a že naopak jel rychleji, než byla povolená rychlost. A navíc, že se místo zastavení pokoušel ujet. Nu, a to prostě nikoho nezajimalo. Chyba byla prý na mé straně. A jestli se mi to nelibí, ať jdu k soudu.

Jenže tím tento smolný rok neskončil. Když jsme žádali pojišťovnu, aby nám vyplatila škodné, které odhadli na 5.500 dolarů, začaly potíže. V pojišťovně se začali všemožně vymlouvat a dodnes - téměř rok po nehodě, jsme ještě nedostali ani cent. Dokonce se ukázalo, že v té době pojistka vůbec neplatila, neboť si někdo prostě strčil naše peníze do vlastní kapsy.

Co z toho nakonec vyplývá? Pojištění ano, ale jedině u velkých pojišťoven jako jsou například Allstate či Statefarm. Jinak totiž hrozí totéž, co se stalo nám. Rozbité auto na krku a peníze kdesi v nedohlednu. Mějte se tedy na pozoru...

text: Michaela Mala - LozkovaJedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™