Info a mapy místNational Park ServiceRezervace míst v KOA kempechRezervace míst v RV kepmechRezervace míst ve státních parcíchRezervace míst ve státních parcíchRezervace míst v národních parcíchISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domu

Seznam
Parky obecně
Vstup do parků
Průkazy pro NP a monumenty
Visitor Center
Kempování v NP
Vstupné do NP

Tip pro stanování
Některá Welcome Center - informační střediska u dálnice na hranicích statů někdy umožňují po setmění kempování na jejich pozemcích zcela zadarmo.
Spaní v automobilu mimo kempy
Není v USA vysloveně zakázané, ale značně podezřelé. Parkovat při okraji vozovky se však nesmí. Když to jinak nejde, pak dobrá a nerušená místa jsouparkoviště velkých supermarketů.
Tip pro motel
Motelové pokoje jsou pro jednu či dvě osoby. Za další osobu navíc se platí. Pokud do pokojů nevcházíme přes recepci, nějaký ten člověk navíc bez potíží přespí
Kupóny zlevňují motely
S kupónem ceny motelů klesají o velkén částky - o třetinu až polovinu, záleží na nabídce a místě kudy jedeme - dostaneme se tak například 90USD za noc na nějakých 35-45USD pro čtyři osoby.
U.S. Travel Guide


Sponzor stránky
Národní parky
Glacier NP, MontanaVedle národních parků (National Park) existuje v USA ještě nepřeberné množství parků státních (State Park) a dále pak velký počet národních nebo státních lesů, chcete-li polesí (National or State Forest). To však není všechno,některé oblasti mají navíc statut National Monument - národní monument, National Historic Site a Place - místo zajímavé historicky či National Preservation - chráněná oblast.

Jaký je vlastně rozdíl mezi parkem a monumentem je často velká neznámá. Kupříkladu v Arizoně jsou tři kaktusové parky. Dva z nich - v obou případech jde o Saguaro National Park - jsou národními parky, avšak ten nejrozlehlejší ležící při mexické hranici - Organ Pipe Cactus, je kupodivu monument. Státním parkem rozumíme oblast, jejímž patronem je příslušný stát - o národní pak pečuje federální ministerstvo vnitra, které má navíc na starosti záležitosti spjaté se správou indiánských rezervací - totéž platí pro monumetny.


Bez ohledu na rozdíly v názvosloví nabízejí parky neobyčejně rozmanitou podívanou: od subtropických pouští a polopouští, přes přírodou nabité lesoparky či bažiny plné aligátorů až po vysokohorské oblasti vhodné pro lyžování a vysokohorskou turistiku, anebo "pouze" bizarní hříčky přírody. Amerika je zemí automobilů, díky čemuž ja každý park lehce dostupný vozem. To však neznamená, že nelze čtyřkolého oře odložit a vyrazit na neopakovatelné - třeba i několikadenní výlety do přírody pěšky, na kole nebo člunu.

Není lehké poradit, který park stojí za to, a který raději vynechat. To je zejména věcí vkusu každého z nás. Určitá doporučení kudy jet nabízí kapitola - Plánujeme trasu  

zpět


Vstupujeme do parků
National Parks PassZa vstup do amerických parků se platí. Někdy méně, jindy více - při delší cestě se ale jednotlivé vstupy nepříjemně nasčítají. Každopádně se v takovém případě vyplatí zakoupit tzv. National Parks Passt (NPP), jenž je k dostání na každé vstupní bráně do parku. Sice stojí celých 50 USD, ale je na rok a platí pro jedno auto, bez ohledu na to, kolik v něm sedí lidí. Nakonec se začně vyplácet už po projetí dvou, tří, čtyř parků. Koneckonců stačí skočit na ceny vstupného a uvidíte sami.

National Parks Pass
NPP nahradil v létě 2000 dřívější Golden Eagle Passport (GEP). Původní papírovou kartičku nyní nahradila plastiková karta s magnetickáým páskem a údajem o majiteli. Parková služba se tak snaží zabránit v minulosti rozšířenému půjčování pasů mezi lidmi. Například v Yellowstonu či Grand Tetonu si rangeři žádají vidět i dodatečný průkaz s fotkou a nechají dokonce podezřelé držitele pasu podepsat na čistý papír, aby zjistili, zda podpis sedí s podpisem na kartě. NPP nadále platí pro všechny národní parky a monumenty.

Golden Eagle Passport
Za patnáctidolarový příplatek dostanete na NPP malý štítek (upgrade) a z průkazu se stane plnohodnotný Golden Eagle. Ten navíc opravňuje i ke vstupu do national forest areas - pokud je ovšem vstupné vyžadováno - a kde se mimochodem nachází také celá řada pozoruhodností. (např. Svatá Helena, Newberry NP apod...) Čili rangeři vylepšili už tak výtečné služby turistům. K pasu dostaneme návdavkem mapku s vyznačenými místy, kam nás kartička pustí zadarmo.

Pokud nemáme ani jeden z průkazů, nezbývá než zaplatit hotově. Pozor - jinak to donedávna ani nešlo. Faktem je, že některé vstupní brány jsou dnes vybaveny na placení platebními kartami. Po zaplacení dostaneme od rangerů (správci parku) mapu a noviny s mnoha užitečnými informacemi o kempování, zajímavých trasách, pravidlech při setkání s medvědem (chřestýšem a další zvířenou), uzávěrkách apod... Jestliže mapku neobdržíte automaticky, určitě si jí okamžitě vyžádejte!!!

Zvýhodněné průkazy pro vstup do národních parků a monumentů
Typ
Co nabízí
Cena
National Parks Pass
Umožňuje vstup do národních parků a monumentů zdarma bez ohledu na státní příslušnost
50 USD
Golden Eagle Passport
Umožňuje vstup do národních parků, monumentů a national forests - pokud je vstupné žádáno - zdarma bez ohledu na státní příslušnost. Je upgradem National Park Passu - jde vlastně o štítek za dalších 15 USD.
65 USD
Golden Age Passport
Občanům USA - starším 62 let - umožňuje vstup do NP a NM zdarma + 50% slevu na kempování, koupání, parkování atd...
10 USD
Golden Acces Passport
Občanům USA, kteří jsou nevidomí nebo jinak trvale handikepováni umožňuje vstup do NP a NM zdarma + 50% slevu na kempování, koupání, parkování atd...
---

Visitor Center

Alfou a Omegou každého parku bývají Visitor Centers - neboli střediska pro návštěvníky. Právě zde se o parku dozvíte nejvíce. Rangeři ochotně zodpoví každou otázku, poradí s bydlením - trasou, vydají povolení k táboření ve volné přírodě - backcountry, či povolení k rybolovu. Správa parku pořádá rovněž pravidelné přednášky, filmová pásma, expozice a vůbec se všemožně snaží vyjít turistům maximálně vstříc. Střediska poskytují i základní azyl - tedy toalety, pítko s vodou, obchod s pohlednicemi, mapami, fotografickými filmy.
zpět


Kempování
Informace o kempování v národních a státních parcích naleznete v kapitole BYDLENÍ. Tip: dřevo na oheň se v kempech nesbírá. Prodává se přímo na místě - 3 až 5$ za asi 6 polen. Nasbírejte si tedy dříví mimo park. Nikdo vás v kempu kontrolovat nebude.

On-line rezervace kempovacích míst v národních parcích. On-line rezervace kemp. míst ve státních parcích a státních polesích

zpět