ISO2MAC852Bez diakritikyHostely v USA - vyhledáváníKOA - Kempers of America + vyhledávac + rezervace stanových místRezervace stanových míst ve státních parcíchRezervace stanových míst v RV kempechEmailMalá domuRezervace stanových míst v národních parcích

Pod stanem
V národních parcích
Rezervace a hledání
KOA - Kempers of America
Pod střechou
Hostely v USA
Motely v USA
Zlevňovací kupóny
Zlevňovací kupóny do motelů !!!!!Sponzor stránky
Bydlení
Holbrook, ArizonaBydlení patří mezi nejvíce pohyblivé položky rozpočtu cestovatele ve Spojených státech. Ceny jsou značně rozmanité - přímo úměrné kategorii zvoleného ubytování. Velmi záleží na důkladné přípravě trasy, prostudování dostupného ubytování, sezóně, nadmořské výšce navštíveného místa a také na případné rezervaci. Jen tak se lze vyhnout bolestivému průvanu v pěněžence. V zásadě platí: kdo hledá, najde. A navíc, v letní sezóně nemusí za bydlení utratit více jak 10 až 20 USD v průměru denně.

Kempování
Národní a státní parky
Jednoznačně nejlevněji vyjde spaní v národních parcích, státních parcích a státních polesích (tzv. National Forest), kterých je ve Spojených státech skutečně požehnaně. Jedna noc přijde zhruba na sedm až dvanáct dolarů. Platí se vlastně za místo, na němž mohou v drtivé většině stát dva stany bez ohledu na počet osob. Pozor - do některých kempů nesmějí RV - Recreational Vehicles, neboli domy na kolech. Pochopitelně, stanování v parcích je sezonní záležitostí - zavislé zejména na teplotě a oblasti. Prostředí kempů bývá neuvěřitelně dobře zkultivováno - jednotlivá místa jsou od sebe dostatečně vzdálena, případně oddělena stromy, keři apod... K základní výbavě patří rošt na opékání, ohniště a stůl. Po ruce je i kohoutek s pitnou vodou. V kempu jsou chemické záchody, umývárna, někdy i sprcha - ta bývá zpoplatněna.

Placení
Ve státních kempech se platí hotovými penězi a doba pobytu bývá omezena na sedm až čtrnáct dnů. Platí se buď přímo rangerovi (správce) - pokud je přítomen, nebo ve Visitor Center (návštěvnické centrum), či - a to nejčastěji - systémem depozit. Jinými slovy: při příjezdu do kempu si nejdříve objedeme jednotlivá místa, pak se vrátíme k bráně a vyplníme registraci, jejíž součástí je i obálka, do níž vložíme peníze. Obálku vhodíme do - k tomu určené ocelové trubky. Hotovo. Na době příjezdu nezáleží - registraci lze učinit i kdykoli v noci. Rangeři brzy ráno registrace vyzvednou a zkontrolují, zda každý z nocležníků zaplatil.

Dodržovat pokyny

Kempy nejsou oplocené ani hlídané. Velmi často je navštěvuje divoká zvěř a především medvědi hledající zapomenuté nebo špatně skladované odpadky. Vždy proto přesně dodržujte pravidla (nelze je přehlédnout), jak správně na noc i přes den ukládat potraviny!!! Setkání s chlupáčem může být nebezpečné. Medvěd je velmi učenlivý a dokáže pragmaticky rozebrat i automobil, pokud ví, že v něm něco najde.


Vždy se vyplatí navštívit příslušné Visitor Center. Jednak kvůli všeobecným informacím, avšak i kvůli možnosti kempování ve volné přírodě - backcountry, k němuž je zapotřebí získat od rangerů povolení - někdy je zdarma, jindy se musí zaplatit. Pro kempování ve volné přírodě pochopitelně platí opatrnostní pravidla dvojnásob.

Někdy bývá narváno
Díky nízkým cenám bývá ve státních kempech pěkná tlačenice - zejména ve známých parcích (Yosemitt, Yellowstone, Grand Canyon apod) a parcích podél pacifického a atlantického pobřeží. Nepěkná situace nastává rovněž v době národních svátků, kdy Američané vyrážejí na prodloužené víkendy do přírody. U vjezdu do národního parku bývají velké hnědé cedule s informací, zda kempy v parku mají ještě volno či jsou plné (FULL).

Online rezervace
V řadě kempů jde nyní zarezervovat místo telefonicky i on-line. V ostatních případech platí pravidlo - kdo dřív přijde, ten dřív mele. Ideální příjezdová hodina je jedenáctá dopoledne, kdy táborníci opouštějí kemp.

K telefonické a on-line rezervaci je zapotřebí kreditní-platební karta, z níž si správce kempu strhne nevelkou zálohu, která však v případě, že do kempu nepřijedete, propadne. Obě dole uvedené služby umožňují vyhledávání jednotlivých kempů podle států. Potvrzení rezervace přijde buď emailem, či poštou.

National Park Rezervation Service: on-line rezervace a vyhledávání
kempů a volných míst v nich v národních parcích.
National Recreation Rezervatin Service: on-line rezervace a vyhledávání kempů v nich ve státních parcích a státních polesích
Go Camping: vyhledávání v databázi RV-kampů -
stanování v těchto kampech je možné
CampNet America: vyhledávání v databázi RV-kampů -
stanování v těchto kampech je možné
The Internet Camping Directory: vyhledávání ve vlastní síti + nabídka konkurenčních kempů - stanování je možné, k dispozici jsou i www stránky většiny kempů
CampUSA: vyhledávání v rozsáhlé databázi vlastních kempů podle nejrůznějších kritérií, na celém území USA, stanování je možné
zpět

Kampers of America - KOA
KOA je nejrozšířenější sítí kempů v USA působící i v Kanadě, Mexiku a Japonsku. Nabízí velmi solidní standard, teplé sprchy v ceně ubytování, stejně tak i bazén, hrací místnost, minigolf, prádelnu, kuchyňku apod. Ceny se pohybují v průměru mezi 15 a 23 USD (místy šplhají i k 30 USD) za stan a dvě osoby + zhruba tří dolarový příplatek za každou osobu navíc. Plánujete-li delší pobyt s mnoha přejezdy, KOA je vhodným přístavištěm k načerpání sil a důkladné očistě. V každém z kempů lze zakoupit za deset USD roční členskou kartu, díky níž přijde každé další ubytování vždy o deset procent levněji. Kromě obvyklého stolu a ohniště s roštem bývají občas místa pro stany vybavena i zásuvkou pro připojení elektrospotřebičů (lampa se vyplatí) a také primitivní stříškou pro ukrytí před deštěm.
Místa v KOA kempech je možné rezervovat opět telefonicky a v řadě kempů i on-line. Kreditní karta je podmínkou. V každém kempu je rovněž k dispozici a zdarma přehledná příručka se všemi KOA kempy s mapkami, cenami a spojením. V hlavní kanceláři bývá rovněž k dispozici telefonní přípojka k připojení počítače a odeslání emailů. Používat se ovšem smí jen osmistovková čísla - tedy ta, která začínají předčíslím 800, či 888 a nejsou účtována stanici, z níž je voláno.
zpět

Ostatní kempy
Podat vyčerpávající přehled všech kempovacích možností skutečně nelze. Vedle výše zmíněných existuje v USA ještě obrovské množství soukromých kempů - dohromady jich je něco kolem 20 tisíc. Jde o ubytování v soukromých domech. Je poměrně drahé - ceny startují zhruba na 50 USD

Hostely
Hostely spadají rovněž do oblasti velmi levného ubytování. Ceny za noc a osobu málokdy překročí 15 dolarovou hranici. Mají svá pro i proti. Dobrá cena je vykoupena sdílením pokoje s dalšími nocležníky. Výborně se osvědčují zejména ve větších městech, kde není prakticky jiná možnost, než jít do hotelu či motelu. Prakticky vždy v hostelu najdete kuchyňku a prádelnu. Alespoň pro Ameriku neplatí, že průkazka IYHF je k ubytování v hostelu nezbytná. Členství v IYHF, případně v HI/AYH (Hostels International-American Youth Hostels) však někdy otevře cestu k mírné slevě. Telefonická rezervace je v některých případech možná, jindy ne.

Hostels in USA:Vyhledávač hostelů podle států a oblastí - k dispozici jsou informace k cenovým sazbám, spojení a přesným adresám
zpět

Motely a hotely
Pakliže počasí nepřeje, je zima a stanování není z různých důvodů možné, nezbývá než vyhledat služby některého z všudypřítomných motelů. Ceny motelů se opět velmi liší podle oblasti a nabízených služeb či pohodlí. V zásadě se pohybují v rozpětí od 20 do 100 USD mimo města a 35 až 250 USD pro velká města a oblasti s turistickými atrakcemi, případně místa blízká mořskému pobřeží.

Levné motely bývají poblíž dálnic, je nutné sledovat reklamní tabule podél silnice, v chudších oblastech amerického Středozápadu a pak také v pustinách Nového Mexika, Arizony, Nevady, Texasu, Utahu, Colorada, obou Dakot či Montany. V těchto končinách není vyjímkou nalézt motel do 20-25 USD za noc. Velmi levně je i v Las Vegas a to dokonce v grandiózně vyhlížejících hotelových komplexech.

Rozumější ceny mívají i některé motelové sítě značené logy "Econo Lodge", "Motel 6", "Johnson Howard" či "Super 8". Econo Lodge je mezi nimi nejlevnější.

On-line vyhledávání a rezervace v motelové sítí Econo Lodge

V motelech - zejména těch menších - lze smlouvat. Nestyďte se! Je to běžná praktika. Zvláště, když o nocleh žádáte už ve značně pozdních hodinách. K zaplacení levnějších motelů stačí peníze v hotovosti, dražší motely či hotely někdy požadují kreditní-platební kartu. Při rezervaci je karta nutná.

Existuje ovšem způsob, jak značně ušetřit. Stačí zastavit na kterékoli benzínové pumpě blízké místu, kde jste se rozhodli přenocovat (někdy jde až o okruh 100 mil), a vyzvednout si reklamní brožuru, v nichž jednotlivé motely či motelové sítě nabízejí slevy formou kupónů. Slevu lze uplatnit po příjezdu do motelu a často jde o 15 až 30procentní srážky. Bohužel v době svátků, ale někdy také o víkendech, sleva neplatí.
zpětJedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™