ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuMapy míst kdekoli v USAVytvor si  trasu dle vlastní volbyFotoreporty z cest po USA

Seznam:
Plánujeme - úvod
Finanční rozvaha
Trasy:
Jihozápad I.
Jihozápad II.
Severozápad I.
Severozápad II.
Mississippi a Jihozápad
Velký objezd I.
Velký objezd II.
Florida
Nová Anglie, Kanada
Jihovýchodní pobřeží


Sponzor stránky

Plánujeme cestu

Autor v Saguaro NP, ArizonaTřebaže se to někomu nebude pozdávat, čas není tou nejdůležitější proměnou pro cestování Amerikou: při svých zhruba deseti velkých cestách - tím míním plnohodnotné přejezdy z východního na západní pobřeží (vždy kolem osmi až devíti tisíc mil), jsem ani jednou nepřekročil dobu 23 dnů.

Faktem je, že příliš mnoho času na rozjímání při tak intenzivní jízdě není - stihl jsem však pohodlně fotit, odesílat přes internet fotky + editovat webovou stránku, většinou jsem i řídil podstatnou část cesty. Čas vybyl i na příjemné večery u ohně, koupání, chození městy a toulky národními parky, karty, hospody, kasino a kulečník.

Z toho všeho vyplývá, že mnohem více pozornosti vyžaduje solidní příprava trasy, vědět kam chceme jet a jak dlouho se tam zdržet, mít ponětí o noclehu a udržovat cestovní disciplínu - tedy nevyspávat do odpoledne a nebát se jet až do noci. Pro křižování kontinentem z východu na západ platí: první dva až tři dny jedeme prakticky nonstop s minimálními přestávkami na spánek - dva a více šoférů je v takové situaci pochopitelně devíza k nezaplacení.

Je to sice nuda, ale nakonec získáme nějaký ten den navíc, jenž si schováme na místa, která toho přeci jen ve srovnání například s Oklahomou, Kansasem, Arkansasem nebo Nebraskou nabízejí k vidění mnohem více (pokud zrovna nejedeme po stopách "ztracené" Route 66).Cestování je po výtce věcí individuální. Neexistuje recept k uspokojení všech chutí, nálad a tématických přístupů. Někdo upřednostňuje zejména pohodu, klid a žádný spěch, jiný zase kouká, co nejvíce stihnout - vidět. Dole uvedené trasy proto berte pouze jako orientační východiska zažitá vlastní zkušeností.


Kolik to bude stát
Každá sranda něco stojí, to je jistá věc. Začíná to v Praze na americké ambasádě - poplatky za vízum, letenka, letištní poplatky, průvodce, mapy, základní výbava - spacáky, stan, vařič, karimatky, pronájem vozu, benzín, strava-pití, bydlení, dárky, vstupné atd...

První zásada levného cestování je určitě známa naprosto každému - totiž nejezdit sami. Alespoň ve dvou, nejlépe třech, čtyři nejsou vůbec na obtíž. Náklady pak klesají geometrickou řadou. Benzín sám o sobě není tragédií - v tříčlenné skupině konající devítitisícový objezd vyjde tak na 150 dolarů za osobu. Stačí si přepočítat cenu evropského benzínu a zjistíte, že v tomto směru v USA panuje hluboký komunismus. A to přesto, že v poslední době ceny benzínů i za mořem vzrostly. Ani bydlení není problém - stanování po deseti dolarech za noc pro tři lidi je vlastně prkotina. Nejvíce peněz spolkne strava, pronájem vozu a zábava všeho druhu...

Cenová rozvaha
Níže nabízím cenovou rozvahu pro tříčlennou skupinu cestovatelů. Ceny je nutné brát orientačně, neboť kolísají v závislosti na sezóně, svátcích a počtu cestovatelů. Rozvaha je navíc vytvořena zejména pro zájemce o nízkorozpočtové cestování.

Vzorek skupiny tří cestovatelů jedoucí kompletní objezd Ameriky - počítáno na 1 osobu:
Délka pobytu
21 dnů
28 dnů
Pronájem vozu
260$
330$
Strava
niž. odhad 10$/den
vyš. odhad 20$/den
niž. odhad 10$/den
vyš. odhad 20$/den
210$
420$
280$
560$
Bydlení
3$/den
8$/den
3$/den
8$/den
63$
168$
84$
224$
Vstupné do parků
Koupě Park Pass je podmínkou
16,6$ na celý pobyt
Benzín
9 tisíc mil
150$
Celkem
nižší odhad
vyšší odhad
700$
1015$
nižší odhad
vyšší odhad
860$
1280$

Rada: Vždy je dobré míti určitou finanční volnost, kterou zajistí dobře "zašitá" rezerva alespoň dvouset dolarů pro strýčka Příhodu.
zpět