ISO2MAC852Bez diakritikyPeter PanAmtrakExpedia spojeníGreyhoundEmailMalá domuYahoo spojení

Aautobusem
Greyhound
Ameripass
Sazby
Pokrytí
Rady
Bezpečnost
Peter Pan
Vlakem
Amtrak
Letadlem
Cestujeme letadlem
Autostop
Jen krátce

Sponzor stránky
   
Jedeme autobusem
GreyhoundPokud nemáte dostatek peněz na pronájem či koupi vozu nevěšte hlavu: Ameriku můžete scestovat vlakem či autobusem. Na pocit dokonalé svobody při jízdě za volantem sice zapomeňte o to více ale ušetříte na benzínu a k zahození rozhodně nejsou ani poměrně nízké ceny několikatýdenních časových jízdenek.


Greyhound
Synonymem autobusu je ve Spojených státech bezesporu Greyhound - jinými slovy společnost, která prakticky monopolně kontroluje v unii autobusovou přepravu. V jistém smyslu jí konkuruje společnost Peter Pan, ale jen v severovýchodní části USA.

Ameripass:
Greyhound on-lineVýhradně zahraničním zákazníkům - tedy i českým - Greyhound nabízí svou hlavní specialitu - Amerikapass. Ne, že by na něj Američané neměli nárok, mají: ale přeci jen je vyjde o něco dráže. Ameripass je vlastně časová jízdenka na období od sedmi do šedesáti dnů, kterou lze zakoupit v každém velkém městě na terminálu Greyhound, případně lze objednat přímo v České republice nebo on-line, ale pouze s kreditní kartou a navíc s 21denním předstihem. Z většiny velkých letišť jezdí i shuttle - dokola pendlující autobus - jenž cestující zhruba za 4 až 10 USD doveze k nejbližšímu terminálu Greyhound.

Je zcela jedno zda s Ameripassem najezdíte sto či deset tisíc mil. Platit začne ve chvíli, kdy je poprvé použit - tedy označen příslušnám datem a pochopitelně, je na jméno. Někteří filutové pas - dříve než jej ukáží řidiči - označí sami obyčejnou tužkou barvy propisky a později datum za použití dobré gumy vymažou a nahradí datem novým. Prý to docela dobře funguje - z omezené jízdenky se tedy stane neomezená.
zpět


Sazby:
Ceny časové jízdenky Ameripass
Dospělí
Děti
7 dnů $149,00 $74,50
10 dnů $199,00 $99,50
15 dnů $229,00 $114,50
30 dnů $319,00 $159,50
45 dnů $339,00 $169,50
60 dnů $429,00 $214,50


Pokrytí:
Greyhound pokrývá prakticky celé území země a lze se s ním dostat minimálně do blízkosti skoro všech zajímavých míst USA (viz. mapa pokrytí). Jízda bývá dostatečně komfortní, bohužel však někdy nekonečně dlouhá. Na delších trasách zcela jistě nezapomeňte na deku či svetr, jelikož i v létě uvnitř kvůli nepřetržitě běžící klimatizci lehce nastydnete.
zpět


Rady do autobusu:
Při nástupu do autobusu si u přepážky na stanici vyžádejte baggage tag, jedna z jeho částí přijde na zavazadlo a druhá do kapsy kvůli případné identifikaci batožiny. Zavazadlo mějte neustále pod dohledem. Samosebou, že ne při jízdě, ale na zastávkách a při přestupech jej bedlivě střezte, aby neskončilo v jiném autobusu, případně v rukou nějakého "dobrodince". Lépe s nástupem do autobusu neotálet, neboť sedadla nejsou bukovaná a při jejich obsazování platí pravidlo: kdo dřiv přijde, ten dřív mele.


Bezpečnost:
Stanice Greyhound se zejména ve velkých městech (např. Washington DC) nalézají v nepříliš bezpečných čtvrtích, kde často dochází ke krádežím a přepadením. Český generální konzulát v Los Angeles dokonce turistům cestu Grayhoundem do LA nedoporučuje - při troše opatrnosti se to ale určitě zvládnout dá.
zpět


Peter Pan
Jak bylo výše řečeno, Peter Pan je prakticky jedinou alternativní autobusovou dopravou v USA. Operuje však pouze na velmi omezeném úseku severovýchodní části Spojených států - tedy zhruba řečeno od Washingtonu DC výše, přes státy Nové Anglie až po kanadskou hranici. Podrobná mapa kudy autobus jezdí napoví více. Cenově se Peter Pan od Greyhoundu zásadně neliší a většinou používá i stejné terminály.
zpět


Autostop:
Byť jsem býval skalní stopař, v USA bych stopování - hitchhiking - příliš nedoporučoval. Stopování je zde zoufale řídkým jevem a navíc - Američané jsou velmi opatrní lidé a hledí na stopaře s nedůvěrou. Jednak kvůli vysoké kriminalitě, a také si dost dobře nedokáží představit člověka, jenž by v zemi aut neměl na čtyři kola pod zadkem. Obecně není stopování zakázáno. Určitě bych tak nečinil přímo na dálnici, ale vybral si spíše odpočívadlo a hlavně benzínovou pumpu. Řada silničních úseků je dokonce vybavena značkou výslovně varující před znásilněním a stopaři. Bývá tak zejména v blízkosti věznic, jindy důvod chybí.
zpětJedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™