ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů

Vyber stát:
         
  Zpět na navigační mapu

      


Sponzor stránky
   


Brooklyn Museum of Art

Vystavená díla mohou u návštěvníků způsobit šok, zvracení, úzkost, zmatek a paniku...

Zralok ve formaldehydu - uvod vystavy...varuje nápis u vchodu Brooklynského muzea umění příchozivší zvědavce. A není jich málo. Výstava moderního britského úmění "Sensation" (senzace, pocit) táhne davy - vlastně doslova praská ve švech. Deset dolarů za vstup osobně Bohuzel jsem zapomel, cím byl vyjev inspirovánpovažuji za poněkud přemrštěnou částku za umění v uvozovkách, ale proč ne za senzaci. Ne, že by se mezi vystavovanými kousky nenašly hezké věci, avšak některé z exponátů jsou - slabě řečeno - odporné. A v tom to asi vězí

Posuďte sami: dvousetkilové prase - jako živé - až na maličkost - na čumáku mu začíná řez, táhne se po hřbetu až k ocasu a břichem se vrací zpět - dělí čuníka podélně na dvě symetrické poloviny. To vše naložené ve formaldehydu a uzavřené dokonale průzračným sklem. Jediný detail neunikne, člověk musí obdivovat umělcovu pevnou ruku, pokud tedy tuhle horu masa nenařezal na cirkulárce. Těžko se u toho svačí. Na hodinách biologie by to prošlo, ale v muzeálních prostorách to hází se žaludkem.

Krávu - vlastně dvě hezky za sebou - se témuž autorovi podařilo naporcovat celkem na deset kusů. Každou z hlav dokonce na tři - tentokrát ovšem příčně.

V závěru výstavy čekala chuťovka pro labužníky. Hermeticky uzavřená skleněná krychle. V rohu neleží nic jiného než shnilá kravská hlava - zbytek prostoru vyplňují mouchy, masařky - daly by se nabírat lopatou. V rohu schovaný titulek naštěstí tvrdí, že hlava je vyrobená z latexu - mouchy z latexu nejsou.

Nahá dívkaAbych nekřivdil, k vidění jsou i velmi zajímavá díla. K jednomu u nich patří panna Marie s negroidními rysy, trochu dotmava, trochuTvár muze velikosti dospeleho cloveka po indiánsku - zkrátka jiná, provokující, multikulturní, polepená dámskými přirozeními. Je schovaná za tlustou skleněnou deskou, coby ochranou před pohoršením ortodoxních věřících. Silný dojem vyvolá i pohled na mrtvého, jeden metr dlouhého, nahého človíčka, jehož autor vymodeloval po vzoru svého čerstvě zemřelého otce.

Výstava Sensation vyvolala hněv newyorské radnice, jejíž starosta Rudy Guilliany chtěl muzeu stáhnout více než sedmimilonovou (v dolarech) dotaci. Nakonec se mu to s přispěním a pod silnou palbou sdělovacích prostředků nepodařilo.

Na výstavě panoval přísný zákaz fotografování, ale čtyři snímky jsem přesto urval. Výstavu můžete navštívit i on-line.
Radek Adamec, listopad 1999


Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L