ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů

Vyber stát:
         
  Zpět na navigační mapu

      


Různé:
Mamutíci na cestách II. podél Mississippi, Texasem a Novým Mexikem.
Den svatého Patrika - přežívající tradice irských emigrantů
Nový rok 2000 na Key West - jihem Floridy.

Sensation - bizarní výstava britského umění.
Mamutíci na cestách I. 9 tisíc mil Amerikou - srpen 1999.
Národ Selfmademanů - je USA stále zemí přiležitostí?
On the Road -
obecně o cestování
Český Hollywood -
slavní rodáci v mekce filmového světa
Život Bohů -
máme Američanům závidět způsob života?Sponzor stránky
   

On the road   

Zapomeňte na přecpaná americká města a vyražte do přírody!

příroda:

Radek Adamec ­ San Francisco

Kulisy do westernu: Monument Valley v Arizoně

Americká příroda nabízí mnohé ­ záleží na gustu, ročním období a hlavně kapse. Američané jsou nejen národem automobilistů, ale i táborníků. Svými čtyřkolými oblíbenci nezvyklých tvarů křižují svou zemi bohatě vybaveni množstvím proviantu, bez něhož by v přírodě zaručeně nepřežili.


Jedna z největších turistických atrakcí Ameriky: Grand Canyon


Američtí výrobci kempovacích potřeb prokazují neobyčejnou vynalézavost. Čeští majitelé na koleni stlučených karavanů by v amerických obchodech plakali závistí. Vždyť taková odsávačka chřestýšího jedu, párek světlic, kapesní čistička vody či příruční systém satelitní navigace zaručeně přinesou civilizaci i do drsných oblastí nevadské pouště. Navíc Američané milují barbecue, jak říkají rituálu opékaní masa, kuřat, hub a dalších poživatin. A jen výjimečně by večer v přírodě zasvětili něčemu jinému než romantice ohnišť, nebo ještě lépe elektronicky řízených roštů.

Pouliční jazz v New Orleans

Ze západu na východ
Díky husté pavučině silnic je většina přírodních skvostů USA dostupná vozem. Turista si auto, pochopitelně klimatizované, může buď pronajmout, nebo zakoupit. Cestování vozem vyjde nakonec levněji než ježdění vlaky Amtrak nebo dálkovými autobusy Greyhound.

   Jednotlivé oblasti unie se od sebe velmi liší. Začněme kupříkladu Kalifornií ­ třetím největším státem USA. Magická atmosféra San Franciska s rybími trhy, množstvím nejrůznějších ras a siluetou Golden Gate Bridge ­ přízračně oranžového mostu ­ zasáhne každého. Cestovat odtud do Los Angeles pacifickou highway, pověstnou silnicí č. 1, je rozhodně zážitek: rozervané vysoké pobřeží, protkané nebezpečnými serpentinami, kde reliéf původní krajiny ruší jen romantické pláže a domy těch opravdu hodně bohatých. Citlivější povahy zde mají sklon k melancholii.

   Zato Los Angeles, gigantická laboratoř světového filmu, působí značně odcizeně. Dokonce i atmosféra čtvrti Venice Beach, kde se v šedesátých letech scházela avantgardní mládež, dokonale vyčpěla.

Vítejte v americké Praze. Toto oklahomské městečko je pěkný zapadákov.

Údolím smrti
Stačí ale vyrazit pár set mil do vnitrozemí, a člověk začne lapat po dechu: třeba v Death Valley ­ Údolí smrti, nejhlubším místě západní polokoule (86 metrů pod úrovní moře) a zároveň nejteplejším bodě světa. V roce 1913 zde naměřili 57 stupňů ve stínu (ten tu však není). Běžně je zde přes čtyřicet. Pouštní asfaltové přivaděče lemuje zakrnělá a sluncem zrezlá vegetace. Tříkilometrové skalní masivy pohoří Panamint brání oběhu vzduchu, nikde žádná voda. Šoféři bez solidní klimatizace to mají v příšerném horku předem spočítané. Ale o kousek dál stojí moderní hotel s palmami a umělým potokem a pár mil odtud leží nejníže položené golfové hřiště na světě. Údolí smrti je byznys založený na paradoxu.

   Také další dvě stovky mil směrem na severozápad se rozprostírá kraj kontrastů. Blankytně modrá vysokohorská jezera Mono a Tahoe Lake, na pozadí sněhové čepičky pohoří Sierra Nevada a snesitelné teploty. Podél silnice nevelká, ale příjemná městečka, z nichž je to do hor a také na nejvyšší masiv kontinentální Ameriky
Mt. Whitney (4418 m), co by kamenem dohodil.

Horké gejzíry v Yellowstonském národním parku

Parky pod patronací vnitra
Sierra Nevada působí neprostupně. Avšak i touto hradbou kamene silničáři nedaleko osady Lee Vining prošli. Zkratka přivede motorizované cestovatele přímo do srdce Yosemitského národního parku, plného divoké přírody. Hned od začátku prázdnin je park ucpán kolonami aut. Vedle angličtiny zní hojně i němčina. Při tak silném provozu by Šumava zanikla během dvou sezon. Zdejší příroda je ovšem střežena četnými ochránci-rangery a parky jsou pod patronátem federálního ministerstva vnitra. Jistě, chce to hlavně peníze. Vedle těch z rozpočtu plynou další i z nemalého vstupného. Stejné je to i v jiných podobných parcích: v Kalifornii lze ještě navštívit rezervace Kings Canyon a Sequoia s obrovitými jehličnany, na severu v hraničních oblastech Wyomingu a Montany obrovitý Yellowstone, na východě ve Virginii Shenandoah, na Floridě Everglades s aligátory.

   Jako v pohádkové botanické zahradě to vypadá na jihu Arizony u hranic s Mexikem v kaktusových rájích Organ Pipe Cactus a Saguaro Park. Severu téhož státu dominuje Grand Canyon: zázrak geologických sil, stovky kilometrů dlouhý, desítky široký a místy až čtyři hluboký, jehož vnitřkem teče modrozelené divoké Colorado.

   Vyprahlá a hornatá území Utahu, Colorada, Nového Mexika, ale také třeba až trochu nudné roviny středozápadu nesou stopy pohnuté historie indiánských národů. Důmyslné skalní konstrukce v Mesa Verde nebo pueblové sídliště v Taos Pueblo jsou dodnes důkazem vysoké úrovně indiánského stavitelství. Původní kolorit indiánské kolonie si pokoušejí zachovat Navahové v Monument Valley ­ prachové poušti, bez jejíchž skalních kulis by se neobešel žádný dobrý western. Vedle tradičních obydlí ­ hliněných hoganů, připomínajících eskymácká iglú ­ vidíme kola satelitních antén a pětilitrové fordy, které nyní indiáni sedlají namísto tradičních mustangů.

Silueta z televizních seriálů: Golden Gate Bridge v San Francisku

Medvědů víc než turistů
Opravdoví fajnšmekři toužící po dokonalém vytržení z rytmu civilizace míří hodně vysoko ­ na Aljašku. Narazit při toulkách hustými lesy na medvěda je zde méně vzácné než potkat jiného turistu. Zajímavá je i romantika Nové Anglie na severovýchodě USA: malé farmy roztroušené mezi mírnými pahorky a šťavnatými loukami se táhnou napříč státem Connecticut a pokračují přes New York, Vermont až nahoru do Mainu. Kraj dýchá duchem staré Anglie a nejhezčí je na podzim. Nedotčená území Michiganu a Wisconsinu zase slibují absolutní klid borových lesů, zvlášť v okolí Velkých jezer. Na jih od Marylandu k Alabamě a Georgii jako by se život unavil téměř subtropickým klimatem, stále živým rasovým napětím a puritánskou morálkou. Výjimkou je bohatá Florida s romantickým souostrovím Keys a volnomyšlenkářská Louisiana s New Orleans, které je dodnes silně poznamenáno bývalým francouzským kolonialismem.

   Samostatnou zeměpisnou kapitolu tvoří rozsáhlé a vesměs neosídlené polopouště pyšného Texasu nebo prérie Jižní a Severní Dakoty. Jen pro představu: USA zabírají 9,5 milionu čtverečních kilometrů, z toho prakticky pustá Aljaška pětinu. Obrovská země s nepatrnou hustotou osídlení. Víc než dvě třetiny Američanů žijí ve městech. A tak mnohem pravdivěji Ameriku charakterizují zdánlivě nekonečné pustiny protkané rozsáhlou sítí asfaltových silnic než rušná velkoměsta s mrakodrapy ­ symboly bohatství a paradoxně zoufalého nedostatku životního prostoru. Jako by nebylo mimo hranice aglomerací kde bydlet.   

*

Opravdoví fajnšmekři míří hodně vysoko ­ k ledovcům na Aljašce


Amerika na cestách
Délka vozovek 2 889 086 km
Počet registrovaných aut 206 360 000
Průměrná cena 1 l benzinu
28 centů (9 Kč)


Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L