ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Obsah
Miami Beach, Little Havana
Cape Biscayne
Everglades NP
Everg. - Hell's Bay
Everglades - odjezd
Keys, Bahia Honda
Key West 2000
Zpět na úvod

Vyber stát:   
Použij mapu
Navigacní mapaSponzor stránky
   

Bagáze bylo v lodích habaded Den pátý:
Everglades, Hell's Bay

foto a text: Radek Adamec

Den D
Den D, jinak také úterý, je tady a s ním naše "velké" dobrodružství. Jsme natěšeni jako malé děti - budou lodičky... Vstáváme ve tři čtvrtě na sedm, rychle balíme a krátce po půl osmé stojíme v přístavu další frontu. Tentokrát na pádla a vesty. A také nám vyčpělá blondýnka neznámého věku (patrně dvacet) oznamuje, že doprava lodí ke zhruba dvě míle vzdálenému ústí, odkud vyrazíme na naší devítikilometrovou plavbu, nás bude stát ještě jednou a tentokrát konečných dvacet dolarů navíc. Skřípeme zuby, cedíme česky nadávky, ale nic se nedá dělat.

Vyražíme napřed, parkujeme vůz u krajnice, kde bude stát dva dny bez jakéhokoli výraznějšího zabezpečení - nepočítám-li ocelovou páku na volant. S těžkým srdcem balím do kufru i počítač - na vodu přeci jen nepatří, baterie mám navíc v dezolátním stavu. Dvacet minut nadáváme na převozníky stojíce před slibně vypadající lagunou - spíše dírou do džungle - kterou se pak protáhneme jako šipky k našemu cíly. Lodě jsou konečně na místě - je půl deváté, jasno, bezvětří, teplota něco kolem 17, řečeno v Celsiích. Kupíme bagáž na dna plavidel a během pěti minut odrážíme.

Hells BayV zajetí mangrovníků
Everglades berou za srdce. Trail je veden změtí mangrovníků, někdy jen půl metru širokým korytem s klenutou klenbou dřevin, před níž musíme čas od času sklonit hlavu, abychom mohli dál. Na trase nás udržují pruhované tyče s čísly. Bez nich bychom byli v rozmanitém systému kanálků a slepých ramen brzy ztraceni - navdory tomu, že Marcel na poslední chvíli zakoupil kompas.

Hell's Bay
Zátoka Hell's Bay leží na značce číslo 174. Stopadesátčtyřku míjíme ve svižném tempu zhruba po hodině a půl, pokud se za "svižně" dá označit něco na způsob vodního indiánského běhu - rozjezd, zatáčka, náraz, uvíznutí, vytočení, rozjezd, zatáčka... Potěšení z rychlé plavby kazí počasí. Nad hlavami se nám stahují těžká mračna a začíná, sice slabě, ale dostatečně blbě, pršet. Opouštíme džungli a vjíždíme na volnou hladinu - zvedá se vítr, pochopitelně protivítr, a my pádlujeme a pádlujeme. Ruce začínají bolet, mozoly se ozývají, ale jedeme statečně vstříc stosedmdesátčtyřce. Ta, ne a ne se objevit.

Rychlé jídlo dvacet minut po příjezduPosledních dvacet čísel trvalo další hodinu a půl a pak konečně, v pravé poledne, dojíždíme k naší metě - dvěma dřevěným podsádkám se střechou usazených na pilonech přímo ve vodě. Střed našeho útočiště tvoří chemický záchod - s několika rolemi papíru. Stavím stan a pomocí lan k přivázání lodí jej upevňuji k podlaze. Kolíky jsou pochopitelně zakázané. Protější stříška se na chvíli mění v provizorní sušírnu, později pod ní měli spáti sousedé-táborníci, ale patrně si to na poslední chvíli rozmysleli. Náš nový domov má něco kolom tři krát tři metry. Před stanem stavíme vařič, sdělujeme si radostně dojmy, jako bychom se měsíc neviděli a pak odpočíváme, Nicol dokonce usíná.

Rychlé jídlo šest hodin po príjezduNa pontónech
Zjišťujeme, že na tak malé ploše, se dá brzy začít nudit. Posloucháme ptáky, ale nic. Evergladeská voda je bohatá na rtuť, stejně jako ryby. Výstražná tabulka oznamuje, že jednotlivých druhů bychom neměli spořádat více jak jeden kus na osobu týdně - to ani nemáme v plánu. Vyrážím na bleskovou objížku okolí a dobývám břeh protějšího ostrůvku. Zkoušel sem najít pevnou půdu a také jí našel, i když nevím, jak dlouho by pevnou zůstala. Našel jsem také ptáky a Marcel později zahléídl i ryby. Aligátor zatím nic.

Ve čtyři odpoledne jsme začali hrát karty a kolem šesté - čili už ve tmě - přichází večeře. Po večeři hvězdy a jen hvězdy, jo a také ještě jedny karty - nebyl to špatný den.

foto a text: Radek Adamec


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™