ISO2MAC852Bez diakritikyAmerická ambasáda v PrazeCeská ambasáda v USA - Washington DCOstatní typy amerických vízEmailMalá domu

Dokumenty
Turistická víza
Žádáme s předstihem
Pozvání do USA
Formulář I94
Celní deklarace
Řidičský průkaz
Postup
Postup žádosti o vízum
Ostatní víza
Ostatní typy víz
Kontakty
Důležité kontakty

 

 

Sponzor stránky
   


Oni nám, my jim, ale nic se stejně nezměníl
Česká republika zvýší pro Američany poplatky za pracovní víza a víza pro pobyt delší než 90 dnů. Do tří měsíců pobytu občané Spojených států nadále vízum nepotřebují. Rozhodnutí zvýšit poplatky dnes před novináři oznámil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Nepřímo potvrdil, že česká strana tímto reaguje i na zpřísněný režim vydávání turistických víz pro Čechy a také řekl, že náklady na chod konzulátů se zvyšují. Americké velvyslanectví nyní požaduje, aby k pohovorům chodili všichni čeští žadatelé, když dříve to byla třetina, a navíc zavedlo placenou linku, kde se rozhovor dojednává. K českému rozhodnutí Svoboda řekl, že je nutné ho vidět "ve všech souvislostech".

Americké vízum stojí českého turistu 100 dolarů (asi 3000 korun). To se nyní ještě nepřímo prodraží, neboť jedna minuta placené telefonní linky stojí 38 korun. Americký turista, který chce v ČR pobývat více než tři měsíce, nyní platí 1500 korun. Svoboda zatím neřekl, o kolik korun by se tato částka měla zvýšit.

Dodal, že o záměru již informoval americké velvyslanectví v Praze i úřad české vlády. Ministerstvo zahraničí podle Svobody využije zákona, který zvýšení poplatků umožňuje. Zpřísnění režimu pro české občany kritizovali i někteří senátoři a poslanci. Šéfa sněmovního zahraničního výboru Vladimíra Laštůvku to rozzlobilo natolik, že hovořil o nutnosti reciprocity, tedy buď oboustranně bezvízovém styku s USA či zavedení víz pro Američany. Česko-americký vízový vztah je nevyvážený: Češi vízum pro cesty potřebují, Američané pro maximálně tříměsíční turistický pobyt nikoli.

Americké velvyslanectví zpřísnění režimu vysvětluje světovými bezpečnostními riziky a také tím, že za oceánem pracuje nemalé množství Čechů bez potřebného povolení.


- Nové změny
- Protiopatření české strany
- Cestovní agentury varují
Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™