ISO2MAC852Bez diakritikyAmerická ambasáda v PrazeCeská ambasáda v USA - Washington DCOstatní typy amerických vízEmailMalá domu

Dokumenty
Turistická víza
Žádáme s předstihem
Pozvání do USA
Formulář I94
Celní deklarace
Řidičský průkaz
Postup
Postup žádosti o vízum
Ostatní víza
Ostatní typy víz
Kontakty
Důležité kontakty

 

 

Sponzor stránky
   


Kongres víza pro Čechy přehodnotí tak za dva tři roky


AMERICKÝ PRÁVNÍ EXPERT NA IMIGRAČNÍ LEGISLATIVU MARK WEINER

Ministerstvo zahraničí USA nepředpokládá, že Kongres v dohledné době přehodnotí vízovou povinnost pro české turisty. Jaký je váš odhad?
Kongres udělá všechno, co je politicky motivované. Jakmile se to stane politiky výhodné, přiřadí ČR a další země do bezvízového programu. Podle mne to bude za dva tři roky po vašem vstupu do EU, pokud se nestane něco skutečně špatného, třeba s ekonomikou.
Na základě vlastních informací z Kongresu mám totiž za to, že jakmile se vaše země stane členem EU, a ta u vás začne investovat do infrastruktury a výroby jako třeba v Irsku, pak ČR bezvízový režim bude udělen.

Některé odmítnuté žadatele o turistické vízum překvapují odůvodnění. Nedávno měl jeden Čech nedostatečně doložit svůj pevný vztah ke své zemi.
Říká se tomu všeobecné odmítnutí. Někdy může být důvodem to, že konzulové jsou noví a nevyškolení, může to být jejich první vyslání. Stala se z toho kultura "ne". Po 11. září se totiž nikdo nedostane do problému, když řekne ne, na rozdíl od situace, když řekne ano a z osoby se vyklube terorista. Druhým důvodem může být, že cizinci nemají práva. Když se konzulovi nelíbí vaše košile, nemusí vám vysvětlovat proč, respektive proč vám nedá vízum.

Je ještě nějaký další důvod?
Pracuji v tomto oboru už 15 let a absolvoval jsem asi čtyři tisíce imigračních pohovorů s konzuly po světě a v USA a mohu říci, že větší roli hraje, jak působíte, než všechny dokumenty, které podáváte u okénka. Konzulové jsou cvičeni ve čtení vašeho chování a gest. Vy nevíte, co se u okénka tehdy s oním Čechem stalo - třeba se mu třásly ruce a konzul si řekl, "to se mi nelíbí", a proto vízum nevydal. Důležité je, jak vypadáte, jak jste oblečeni. To je ta větší část faktorů ovlivňujících obdržení víza.


Jaké je vaše všeobecné doporučení?
Zjednodušeně řečeno: pokud vaším úmyslem není jet třeba na dva týdny na Floridu a podívat se na turistickou atrakci Disney World nebo něco podobného a míníte naopak zůstat tři, čtyři nebo pět měsíců, pak asi nejste turista v tradičním slova smyslu a nejste oprávněn takové vízum dostat. Podívejte, americká ekonomika je nejsilnější na světě. Jsem občan USA a jsem úspěšný, a přesto si nemohu vzít dovolenou na čtyři měsíce. Pokud máte ještě jiné cíle než přijet na týden dva s rodinou, pak turistické vízum není pro vás, ale potřebujete jiné. Je jich přes dvacet druhů.

V této souvislosti se americké úřady nicméně zmiňují o dvou kritériích - jednak o počtu odmítnutých žádostí, ale také o procentu Čechů, kteří v USA zůstanou a ilegálně pracují.
Před 11. zářím 2001 bylo ilegálně pracujících Čechů víc. Poté nastalo radikální snížení jejich počtu. Mám zkušenost z první ruky, protože to jsou mí klienti.

Jsou k dispozici nějaká čísla?
Nemám je. Záznamy uchovává kontrolní úřad Kongresu (General Accounting Office), ale statistika je uzavřená jen pro dva nebo tři roky zpět. Údaje o odmítnutých žádostech úřadu dodává ministerstvo zahraničí, ale záznamy o těch, kteří ilegálně zůstali v USA, se před 11. zářím nevedly.

Vzrostl počet lidí, jimž byl odepřen vstup do USA po zavedení nových opatření na hranicích?
Po roce se to trochu na hranicích uvolňuje kvůli negativní odezvě. A to nejen ze strany jiných zemí, ale i Američanů samých vůči Bushově administrativě. Přijedou vás třeba navštívit příbuzní a jsou vráceni a rozhněvaní občané píši dopisy prezidentovi, Kongresu a senátorům. Nicméně bezpečnost je důležitá.

USA nyní nabídly Mexiku, že v příhraničním styku nebudou brát otisky prstů ani fotografovat cestující. Není to naopak trhlina v bezpečnostní síti?
Americko-mexická válka 1846-48 rozdělila rodiny. Podle tehdejší mírové smlouvy měli lidé možnost volně se pohybovat přes hranici - řeku Rio Grande - deset mil do amerického i mexického vnitrozemí, ale Američané tuto dohodu neplnili. Vrátili se k ní teprve nyní.

Mark Weiner vede imigrační agendu pražského zastoupení floridské právní firmy Becker & Poliakoff. Byl rovněž předsedou Sdružení imigračních právníků ve státě Florida.
Jiří Roškot, Právo



Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™