ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuSrovnej americká mesta podle ruznych kriteriíInformace o populaci v USAEkonomická data USADokumenty a kontaktřy

Seznam
USA v datech
Mapy a průvodce
Telefonujeme
Nakupování
Internetový prodej
Peníze
Váhy a míry
Časová pásma

Sponzor stránky
   

Telefonujeme

Veřejné automaty a tel. karty:
Zavolat si v USA z budky je stejně snadné, jako si koupit hamburgera. Aparatů je všude habaděj a díky obrovským tlakům konkurence je telefonování ve srovnání s ČR velmi levné. Patrně i malé české dítě už ví, že v USA jsou místní (local) hovory pro domorodce zdarma - platí pouze měsíční paušál. Minutové sazby naskakují jen v případě dálkových hovorů (long distance) čili ze státu do státu v rámci unie, ale málokdy překročí částku 5-7 centů za minutu. Totéž platí pro hovory směřující do Kanady, Velké Británie, ale rovněž Japonska a částečně i Mexika.

Hovory z telefonní budek za hotové (public telephone) jsou poměrně drahé a chce to mít po ruce hrst mincí. Americké společnosti proto vyvinuly speciální telefonní karty (calling, či prepaid card), které jsou k dostání prakticky všude, a díky nimž lze šetřit značné částky. Tyto karty se ovšem nestrkají do útrob automatů, jak jsme zvyklí u nás. Vytáčením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě), přepojí dále na volané číslo. Při používání karet nevyjde minuta hovoru v rámci USA na více, jak 5-10 centů a při volání do České republiky bychom se měli vejít do 30 až 50 centů za minutu. Tarify se pochopitelně liší. V zásadě lze zakoupit předplacené karty za 10 až 150 dolarů.

Mobilní telefony:
Naprosto jiný komfort platí v USA pro telefonování z mobilních telefonů. V zemi pracuje kolem 2000 operátorů mobilní telefonie, což jinými slovy znamená guláš, nekompatibilní systémy apod... a také to, že české GMS mobilní telefony v USA nefungují. Telefonie se v USA ovšem mění z hodiny na hodinu - operátorů ubývá, zůstávají ti silní, kteří poskytují servis na celkém území USA. Ani minuta hovoru z mobilu v rámci USA by neměla stát více jak 10 centů.

Telefon zdarma:
Internetové telefonování je v USA velmi rozšířené. Dávno jsou pryč doby, kdy hovor provázely četné ozvěny, nebo se ztrácel, zpožďoval či byl závislý na tom, zda volající také seděl u počítače se spuštěným internetem. Tento druh telefonie má sice stále nižší komfort, než klasické dráty, ale skutečně funguje dobře a je hlavně zadarmo.

Mezi zavedené průkopníky patří jistě Dialpad
a Go2Call. Obě služby jsou zdarma. Podmínkou je pouze registrace. V rámci území USA tedy můžeme zavolat z počítače komukoli s tím, že volanému zazvoní aparát na stole. Totéž platí pro lidi, kteří chtějí volat z ČR do USA. Opět stačí jen počítač s internetem a do USA telefonují zadarmo. Obráceně - totiž z USA do ČR to bohužel zatím nejde.
zpět

Nákupování

V nakupování jsou Američané také o něco napřed. Jednak mají co utrácet, a jednak nákupy považují za celonárodní sport číslo jedna. Samotné nakupování se však řídí stejnými pravidly jako u nás. Pár výjimek však najdeme:

  • cokoli si v USA koupíte můžete většinou do jednoho měsíce vrátit, i kdyby se to jen nehodilo k barvě kabátu, nábytku či psa. Důvody mohou být rozmanité a nakonec vlastně žádné. Výjimky platí pro počítačový software, koupi hudebních CD či kazet (obal nesmí být porušen). Kratší termíny vrácení jsou rovněž u fotoaparátů ale i dalšího zboží, které je takto výslovně označeno.
  • personál amerických obchodů má vesměs daleko k profesionalitě. Zejména při koupi počítačů, elektrotechniky a všude tam, kde je zvykem se spolehnout na radu odborného prodavače, se musí zákazník spolehnout sám na sebe a vědět dopředu, co vlastně chce koupit.
  • v Americe se v obchodech platí šeky, hotovostí a kreditními kartami - pochopitelně i těmi, kterými disponují čeští turisté.
  • k ceně kupovaného výrobku vždy v duchu připočítejme nějakých pět až deset procent, protože daně k nákupu naskočí až při placení na kase. To tedy znamená, že viditelné ceny jsou vždy, kromě benzínu, uvedeny bez daně.
  • spropitné čili tip se v amerických restauracích pohybuje v rozmezí 15 až 20 procent částky, kterou máme zaplatit a je prakticky jediným příjmem servírek a číšníků. zpět
Internetový prodej

Internetový obchod (e-commerce) je v USA dobře zavedený a mezi lidmi se těší neustále větší oblibě. K nákupu je potřeba mít kreditní kartu. Obchodníci ale někdy neakceptují mezinárodní platební karty a vyžadují pouze karty vydané americkými bankami. Nejenže zboží v internetových obchodech vybíráme v klidu domova, ale výhodou je i okamžitá možnost srovnání cen u konkurence. Nezřídka tak narazíme na zásadní cenové rozdíly. Dalším plusem je, že při internetové nákupování neplatíme daně. Kolem $3-9 stojí poštovné a balné (shiping and handling) - v poslední době ale obchodníci, vedeni honbou na zákazníka, ustupují i od těchto poplatků a berou veškeré náklady spjaté s dopravou výrobku na sebe.

Kromě těchto výhod platí, že na internetu nakoupíme i levněji. Například v případě autosoučástek je cena až o polovinu nižší.

zpět

Peníze a jak jimi platit

Američané jsou téměř jednou nohou ve světě elektronických pěněz. V praxi to znamená, že platebními kartami (debetními i kreditními), lze zaplatit téměř úplně všude a všechno - včetně benzínu. Ale i zde pochopitelně existují výjimky.

Hotovost
Hotovost (cash) žádají například pokladny kin, fast-foodové řetězce v čele s McDonald's a sem tam překvapí i nějaký drobný obchodník, živnostník, když tvrdí, že kartu vezme například jen od deseti dolarů za nákup nahoru. Mít dvacet dolarů pohotově k ruce není tedy k zahození.

ATM - výběrové automaty
K výběru hotovosti pomocí kreditní karty slouží rozsáhlá síť automatů tzv. ATM - které se nalézají prakticky na každém rohu, v bankách, obchodech, benzínových čerpadlech apod. V USA uspějeme bezesporu s oběma nejznámějšími typy karet VISA, MasterCard. Většinou nenarazíme ani v případě American Express, Cirrus či Discovery.

Zajimavé linky
zpět

 


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™