ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Navigační mapa
Seznam autorů


Sponzor stránky

Bizoni ve státním parku Custer
Půvaby Black Hills
a prezidenti ve skále

(South Dakota)

foto a text: Radek Adamec

Black Hills:
mapa

- Pyšný lid Siúxů
- Národní park Badlands


Jako většina států amerického středozápadu je i Jižní Dakota typicky agrárním státem s rozlehlými rovinami úrodné půdy, po nichž se vlastně teprve nedávno proháněla milionová stáda bizonů. Kdyby někdo tvrdil, že snad ani nemá cenu do Jižní Dakoty jezdit, pak má - až na jednu velikou výjimku – pravdu. Jihozápadní růžek státu s legendárním pohořím Black Hills a národním parkem Badlands je totiž celonárodním šlágrem s mnoha turistickými návnadami – obrovským bizoním stádem či pyšnými Siúxemi počínaje a třeba prezidenty vytesanými do skály konče.

Cestou k Black Hills
Jestliže k Black Hills pojedeme z jihu, pak nejlépe když uhneme z putování podél Oregonské stezky v nebraském Scottsbluffu a vydáme se na sever silnicí č. 29 a pak č. 20. Pohoří Pine Ridge záhy překvapí pitoreskním rázem bílých pískovcových skal prorostlých houževnatými borovicemi. Západně od Crawfordu se rozprostírá vůbec největší přírodní rezervace Nebrasky Fort Robinson State Park, kde dříve stála stejnojmenná pevnost, v níž byl v roce 1877 zavražděn siúský hrdina náčelník, Bláznivý kůň - Crazy Horse. Na odloučené pahorky by se možná rozpomněli i někteří Němci, které sem Američané deportovali během druhé světové války coby válečné zajatce. Více se dozvíme v muzeu Fort Robinson Museum (denně: 8-17 hod, vstupné: $2, k dispozici dva kempy: $8/stan). V nedalekém Chadronu stojí za úvahu návštěva muzea obchodu s kožešinami Museum of the Fur Trade (cena: $2,5), neboť právě obchodníci s kožešinami se jako první zasloužili o pronikání civilizace do divočiny západu.

Největší naleziště mamutů v Hot Springs
Mamuti v Hot Springs
Po hodince jízdy po silnici č. 385 nás po překročení hranice Jižní Dakoty přivítá provinční městečko Hot Springs, které je branou k atrakcím jižní části Black Hills. Vedle motelů, kempu, laciných jídelen a benzinových čerpadel je v městečku špičkové muzeum a největší světové naleziště mamutích koster Mammoth Side, kde můžeme v reálném čase sledovat mravenčí práci šikovných archeologů. (Mammoth Side, 1800 Highway 18, Hot Springs, cena: $6,5)


Wind Cave

Národní park Wind Cave je už součástí prérijních pahorků Black Hills, které se z úplné roviny neočekávaně zdvihají do výšky 2207 metrů. Jeskyně náhodně objevili v roce 1881 osadníci Jesse a Tom Bingham, když je upoutal pronikavý svist vzdušného proudu unikajícího ze země. Vítr byl tak silný, že jednomu z bratrů prý srazil klobouk na zem. Rozsáhlý podzemní systém obsahuje vše, co k jeskyním patří: vápencové stalagmity i stalaktity, útvary podobné zmraženým vločkám (Frostwork) či stříbrná seskupení připomínající praženou kukuřici (Popcorn). Bohužel ochránci parku zakazují v podzemí používat stativ, takže fotografové přijdou o ty nejhezčí obrázky. Vedle jeskynního labyrintu uvidíme v parku i velké sídliště svišťů (Prerie Dogs), kteří hlasitým štěkáním drze komentují každého pozorovatele. (www.nps.gov/wica, Visitor Center – denně: léto 8-18, zima 8-16:30 hod, vstupné: zdarma, túry do podzemí: $6-20, kemp: Elk Mountain Camp, cena: $10/stan)

Needles Highway, je to jen o chlup
Státní park Custer
Na jeskynní rezervaci na severu volně navazuje státní park Custer State Park ($10/vůz nebo $5/osoba). Za skvělým zážitkem se vydáme touto rezervací po silnici č. 87 a po osmi kilometrech zahneme na asfaltovou cestu Wildlife Loop Road. Téměř určitě potkáme jedno z největších stád bizonů na světě (1500 kusů). Více jich žije jen v Yellowstonu, v severních teritoriích Kanady a také na rančích mediálního magnáta Teda Turnera v Montaně a Novém Mexiku (dohromady 27 tisíc).

Při setkání s obrovitými zvířaty trochu zamrazí, neboť bizoni bezstarostně přecházejí přes cestu, blokují průjezd a často se doslova třou o boky vozu. Někteří zvlášť povedení samci váží kolem jedné tuny, a když se nahněvají, dokážou vyvinout rychlost až 50 km za hodinu. Každý podzim seženou kovbojové na koních bizony dohromady – Buffalo Roundup - a provedou pečlivý výběr, aby se stádo příliš nerozrůstalo. V USA žije nyní kolem 120 tisíc bizonů. Tedy jen zlomek z původních sta milionů, které se proháněly po Velkých pláních počátkem 19. století. Do roku 1900 se podařilo lovcům, osadníkům nebo jen náhodným střelcům pro zábavu snížit jejich počet na méně než 100 kusů!

Některé - v USA trochu nepopulární - výzkumy ukazují, že Indiáni, pro něž bylo bizoní maso klíčovým článkem potravinového řetězce, zabíjeli bizony také ve velkém a nikoli jen pro vlastní potřebu, jak se s oblibou tvrdí. Bizoní maso ochutnáme například v restauraci State Game Lodge.

Z parku uhneme k západu na silnici č. 167 k městečku Custer, kde můžeme posnídat, koupit potraviny nebo si zajít na pivo a kulečník do jednoho ze stylových barů. Necelých třicet kilometrů na západ od Custeru leží jeskynní rezervace Jewel Cave National Monument. Více než park zaujmou hektary zčernalých pahýlů lesa, který v srpnu 2000 podpálila odhozenou cigaretou Janice Stevensonová. Požár málem roztavil i budovu návštěvnického střediska. Policie paličku vystopovala a soud ji o rok později poslal na deset let za mříže.

Mount Rushmore trošku jinak
U velkých soch
Monumentální socha náčelníka Bláznivého koně - Crazy Horse Monument - vytesaná do skály se pne k nebi deset kilometrů severně od Custeru. Ze zamýšleného pomníku výšky 170 a šířky 195 metrů je vidět zatím jen hlava. Je tak veliká, že by se do její tváře vešlo známé sousoší amerických prezidentů v nedalekém Mount Rushmore. Se stavbou započal v roce 1948 bostonský sochař Korczak Ziolkowski na požádání siúského náčelníka Stojícího medvěda. Při dosavadním tempu bude trvat dalších 50 let, než bude monument dostavěn. Potom však velikostí překoná i egyptské pyramidy. Ziolkowski zemřel v roce 1982, ale na projektu pokračují jeho děti a žena.

Vzhledem k tomu, že Indiáni dvakrát odmítli federální podporu 10 milionů dolarů, jsou práce na soše financovány ze soukromých sbírek a také nesmyslně vysokým vstupným. (denně: 7-20:30, zima 8-17 hod, vstupné: $7/osoba nebo $17/vůz)

Slavní prezidenti
Z Custeru můžeme pokračovat k severu silnicí č. 89 a pak, opět ve státním parku Custer, odbočit na cestu Needles Highway. Horské serpentiny zde vedou mezi vysokými kamennými jehlami a tunely. Šoféři mají občas strach, aby v úzkých soutěskách neodřeli boky vozu. Po přesně 17 kilometrech zatočíme na prašnou cestičku č. 359, která podstatně zkrátí jízdu ke scénické silničce Iron Mountains Highway. Po spirálovitých mostech dojedeme dolů k národnímu monumentu Mount Rushmore.

Sousoší spatříme cestou skrze skalní okna proražená ve skalách. Tváře čtyř prezidentů - George Washingtona, Thomase Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta - vytesané do žulového masívu mají symbolizovat svobodného ducha amerického národa. Místo toho zanechají dojem ohromného nevkusu a vyčpělých gest, která Středoevropané dobře znají z éry sovětského budovatelství. (www.nps.gov/moru, denně: 8-22, zima 8-17 hod, cena: zdarma) Pokud se chceme vyhnout zaplacení osmi dolarů za parkování, nechejme auto před vjezdem do areálu.

Zlatý důl v Leadu
Zlato v Blalck HIlls
K druhé, severní části Black Hills se přiblížíme po silnici č. 385. Městečka Lead a Deadwood mají jedno společné - vyrostly v překotném víru zlaté horečky. V Leadu se těží dodnes. O tom svědčí impozantní jáma dolu Homestake Gold Mine přímo ve středu města. Je do ní dobře vidět z okolních kopců nebo z návštěvnického střediska na ulici West Main Street.

V Deadwoodu sice důlní činnost dávno ustala, ale šachty dolu Broken Boot Gold Mine jsou zpřístupněny turistům. Pozvolné umírání města zastavil liberální zákon z roku 1989, s nímž vtrhl do Deadwoodu hazard.

Díky vysokým příjmům přetvořili radní město v cinkající skanzen zábavy, kasin a barů. Midnight Casino patří bratřím Costnerovým, přičemž herce Kevina Costnera si upamatujeme z filmu Tanec s vlky, který byl natočen v jihodakotských prériích. Zlaté opojení přiválo do města i bájného dobrodruha Divokého Billa Hickoka, kterého zde zastřelil mladý darmošlap Jack McCall v baru Old Style Saloon.

Bydlení v Black Hills a okolí
Motely: Microtel Inn & Suites, 1740 Rapp St, Rapid City, tel: 888-591-3255, Hwy90/Exit59, Econolodge, 625 E Disk Dr, Rapid City, tel: 605-342-6400, Hwy90/Exit59, Chief Motel, 120 Mt Rushmore Road, Custer, tel: 605-673-2318, Custer Motel, 932 Mt. Rushmore Rd., Custer, tel: 605-673-3003
Kempy: KOA kempy v Deadwood, Mt Rushmore (8 km západně od soch, silnice č. 244), Hot Springs, Rapid City; v Custer State Park je sedm kempů v rozmezí $10 až $13



Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.