ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky


Cvičná maketa nosné rakety Saturn

U vojáků v Alamogordu a na základně White Sands Missile Range (New Mexico)

foto a text: Radek Adamec
Alamogordo, White Sands Missile Range:
mapa

Alamogordo
Posádkové město Alamogordo se výborně hodí k přespání, doplnění zásob a pochopitelně je přirozenou základnou k návštěvě unikátní nedaleké rezervace White Sands - Bílé písky.

V Alamogordu nalezneme slušný počet cenově dostupných motelů, kemp, restaurace a pochopitelně i velké supermarkety.

Ovšem jedinou návštěvnickou zajímavostí města stojící za pozornost je muzeum kosmonautiky International Space Hall of Fame s expozicí historie dobývání vesmíru, vývoje raketových technologií, planetáriem a kinem IMAX. Muzeum nalezneme na kopci na severovýchodě města.


(vstupné: $2,5, IMAX kino: $5,5/1film, $11,25/3 filmy, venkovní expozice: zdarma)

1. Raketový motor v reálné velikosti 2. Jedna z průkopnic protiletadlové obrany

Motely: Satellite Inn 2224 N White Sands Blvd, tel: 1-800-221-7690, Days Inn Alamogordo, 907 S;White Sands Blvd, tel: 1-800-909-8770, Alamo Inn, tel: 505-437-1000
Kempy: KOA – Alamogordo, 412 24th Street, tel: rez: 800-562-3992, cena: $18/stan


Raketový park v muzeu supertajné vojenské základny

Na návštěvě u vojáků
Většina cestovatelů zamíří z Alamogorda na jih směrem na El Paso, případně na jihozápad do Arizony a Kalifornie. Po 80 kilometrech jízdy po silnici č. 70 nás nenápadná odbočka na začátku stoupání zavede do hlavního stanu základny White Sands Missile Range.

Sblížící se masou betonu vstupní brány přibývá nápisů, které zakazují dovoz výbušnin, zbraní, drog či fotografování. Přes přísně se tvářící vojáky se samopaly projedeme jen s povolením, které obdržíme v budově s jediným zaměstnancem před hlavním branou. Povolení omezuje návštěvníky k prohlídce vojenského muzea a raketového parku, jenž zdálky připomíná trčící ostny dikobraza.

Exponáty stojí rozhodně za vidění. Ženy by tady měly tolerovat chlapecký zápal svých partnerů. Neboť kdy se opět naskytne příležitost spatřit smrtonosnou balistickou raketu Pershing, protiraketový systém Patriot či přesnou repliku atomové bomby „Fat Man“, která zasáhla japonské Nagasaki.

1. Kdysi chlouba americké armády - raketový systém Patriot 2. Replika nukleární pumy Fat Man schozené na japonské Nagasaki 3. Matka všech raket - německá V2

Za chloubu areálu je považována raketa V-2, s níž nacisté terorizovali za druhé světové války civilní obyvatele Londýna. Konstruktér rakety - vynikající německý inženýr Werner von Braun - pracoval po válce pro Američany a je považován i za otce amerického raketového průmyslu.

(vstupné: zdarma, raketový park – denně: od východu do západu slunce)


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.