ISO2 MAC 852 Bez diakritiky Americká ambasáda v Praze Ceská ambasáda v USA - Washington DC Ostatní typy amerických víz Email Malá domu

Dokumenty
Turistická víza
Žádáme s předstihem
Pozvání do USA
Formulář I94
Celní deklarace
Řidičský průkaz
Postup
Postup žádosti o vízum
Ostatní víza
Ostatní typy víz
Kontakty
Důležité kontakty


Sponzor stránky
   

Jak získat americké vízum

Autor:
Přemek

Teoreticky je oficiální postup popsán na oficiální stránce americké ambasády. Další pokyny visí na nástěnce před ambasádou a další obsahuje vlastní formulář. Pokyny se v detailech liší. Jde to dokázat buď, že jste dobře ekonomicky zajištěni, nebo že máte takové vazby na ČR, že není pravděpodobné, abyste v USA zůstali a nebo, že účel vaší cesty je čistě turistický. Nejlépe je dokazovat všechny tyto okolnosti současně (jsem dobře finančně zajištěný turista, který ví, kam a proč jede a rychle se chce vrátit domů ke svým blízkým a do svého výnosného zaměstnaní).

Nejjednodušši je však dokázat solventnost výpisem z účtu - tedy zůstatkem alespoň 50000Kč, ale raději daleko více. Postačuje kopie výpisu (vízum však lze získat i bez toho, jak jsem si oveřil sám na sobě). Jinak platí, že musíte minimalně předložit (samozřejmě krom pasu, vyplněné žadosti, fotografie, doklad o zaplacení a obálek): potvrzeni o studiu, nebo potvrzeni o stálem zaměstnání, nebo živnostenský list spolu s daňovým přiznáním a nebo už zmíněným výpisem z účtu.

Vízum za vás může vyřídit cestovní kancelář. Výhody - urychlení a je také pravděpodobní, že to bude bez pohovoru. Nevýhody - poplatky navíc (řádově sta korun) a často přehnané požadavky na podklady (předložení výpisu z účtu se zůstatkem min. 50000Kč tři měsice po sobě).

Za 10 pracovních dnů pošta doručí dopis. Bude v něm buď vízum, nebo pozvánka na pohovor. Druhou možností se nenechte stresovat - nic není ztraceno.

Jak uspět na pohovoru na americké ambasádě? Univerzální rada neexistuje. Existují však určité zásady, které vám mohou pomoci. Úředníci na ambasádě se rozhodují podle jistých kriterií (posuzují, zda jste prokáazali výše uvedené), ale jsou to nakonec jen lidé a tak záleží, jakou mají náladu, na kterého z nich narazíte a jaký uděláte dojem. Berte to jako hru - musíte pochopit její pravidla, připravit si podklady a pak co nejlépe hrát.

Základní zásady:
  • nebát se a sebevědomě vystupovat
  • donést všechny požadované materiály a raději ještě něco navíc (jestli vám poslali tiskopis typu B, tak tam to bude jistě podtrhané).
  • mluvit česky!! Úředníci US ambasády jsou hrdí na svoji špatnou češtinu a bohužel fakt, že mluvíte anglicky, mají tendenci v takovém případě považovat za přitěžujíci okolnost
  • mluvit pořád a nenechat úřredníka, aby se začal vyptávat, mluvit tedyx o donesených materiálech
  • hlídat si logické souvislosti (nenechat se nachytat na logické chybě, nebo základní neznalosti - když říkám, že chci vidět Sochu svobody, měl bych tedy vědět, kde ji hledat); i když se chystáte do USA ve dvou a více lidech, na ambasádu jdete každý sám za sebe a o svych spolucestujících nemluvte. Aby vas totiž pak vzájemně nenachytali na nějakých rozporech ve vaších výpovědích.

    Co předložit:
  • potvrzeni o zaměstnani nebo o studiu
  • jste-li podnikatel(ka), tak živnostenský list a daňové přiznání
  • nemáte-li ani jedno výše uvedené, tak přineste výpis z účtu s minimání částkou 50000 Kč

    Podpůrné dokumenty:
  • pozváni z USA ověřenou americkým notářem (stojí to zhruba 7 USD) s kopií pasu zvoucí osoby
  • smlouva o životním pojištění
  • smlouva o koupi bytu
  • potvrzeni z firmy, že k nim přijedete po navratu z "dovolené" pracovat
  • program školení, chcete-li tvrdit, že jedetze na školení (jedna z účinných možností)
  • itinerář turistické cesty
  • jakýkoli dalši papir, který nějak dokazuje vaší solventnost nebo. vazbu na ČR (a nenápadně do papírů zastrčte fotku manžela či manželky, milence/milenky, dětí, psů, koček...)

    Důležité
  • všechny materiály si vemte v kopiích s sebou do USA. Mohou je totiž chtít vidět i imigrační úředníci (to je ale málo pravděpodobné).



Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™