ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuZpět na seznam


Sponzor stránky
   

Tornádo není hurikán

Text: Arnošt Löbel


Chtěl jsem nejdříve napsat, že jsem se minule zapomněl zmínit o tornádech, a proto to musím dnes dohnat, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Pravda je taková, že prostě zase nemám čas, a protože problematika amerického bydlení, a ložnic zvláště, je velmi široká, nestačím avizovaný článek dokončit včas (jo, ještě jsem nezačal, jestli o tom přemýšlíte takto). Naštěstí jsou tornáda opravdu zajímavá, takže nějaké informace o nich možná potěší nejednoho čtenáře. Já jsem například dříve moc nevěděl, jaký je vlastně rozdíl mezi hurikánem a tornádem; vy ano?

Tornádo není hurikán, ale podobá se mu. Tornádo se také točí, ale daleko rychleji a je - naštěstí - mnohem, mnohem menší. Psal-li jsem, že průměr hurikánu se dá měřit ve stovkách kilometrů, tak průměr tornáda pouze výjimečně překročí 100 metrů. Nemám žádné údaje o rychlosti větru uvnitř tornáda, ale musí to být hodně. Ve filmech a filmových dokumentech to vypadá hrozivě. Je to úzký větrný vír, sloupovitý nebo mírně kónický (špička dole), viditelný díky velkému množství absorbovaného prachu a bůhvíčeho ještě. Tornáda se zdají být vysoká od země až do oblak, a asi tak vysoká i budou. Ona vlastně v oblačnosti vznikají. Vyskytují se v oblasti hurikánu, obvykle na jeho náběžné straně. Jak on se vám ten hurikán točí, tak se v horních oblastech může protisměrně srazit s nějakou jinou oblačností. Ty dva systémy se pak po sobě třou - horizontálně - a roztáčejí vzduch, který je v mezeře mezi nimi. Lze si to představit jako když se dlaněmi válí váleček z modelíny. Pokud se válí pořádně a dlouho, vyleze ten váleček z dlaní a začne se ohýbat dolů (přirozeně). Tak přesně tak se to stane s tím vzduchem, který se válí mezi hurikánem a horní oblačností. Jakmile se vyválí do dostatečné délky, začne se ohýbat k zemi. Ohýbá se, ohýbá, ohýbá, až se dotkne země. Jednou postavený pak už získává jakousi stabilitu a putuje dále krajinou vztyčený, jak již jsem psal.

V době aktivního hurikánu upozorňují meteorologové také na oblasti, kde se očekává, nebo kde se již zjistil výskyt tornád. Obvykle se mluví tak o třech až o čtyřech. Mohou být malá, a pak nejsou ničím víc než přírodní kuriozitou. Za sezónu televizní štáby vždy natočí několik takových. Společně s hloučkem lidí pozorují, jak si tornádko vykračuje přes nějaké to pole, aby pak zmizelo nad lesem nebo prostě jen zmizelo. Velká a silná tornáda se už tak často nenatáčejí. Ono taky není divu. Každý, kdo ví, že se na něj řítí silné tornádo, se co nejrychleji uklidí do bezpečí. A pokud před hurikánem je člověk v bezpečí v podstatě v každém nezfušovaném domku, tak pro případ tornáda se za opravdově bezpečné místo považuje jedině solidní sklep. Tornádo může projet stodolou nebo dřevěným domkem jako fréza. Já jsem to sice viděl jenom ve filmu, ale věřím, že je to možné. Proto, jak si často dělám legraci z hurikánů, tak z tornád mám nahnáno. Mám sice takovou teorii, že v zalidněné oblasti poseté rezidencemi by tornádo brzy ztratilo na své síle, ale ruku do ohně bych za to samozřejmě nedal. Musíme zkrátka doufat, že za dobu našeho pobytu na Floridě, se s žádným tornádem osobně nesetkáme.

Poznámka: podle posledních zpráv zahynulo při hurikánu Floyd kolem 300 lidí. Většina z nich však zahynula ne pod troskami zříceného domu, nýbrž při nějaké automobilové nehodě. Ty nehody by se bez Floyda patrně asi nestaly, avšak stejně tak by bylo, kdyby ti lidé zůstali doma.
    Příště: Podíváme se na americké bydlení a zvláště si posvítíme na ložnici.

Text: Arnošt Löbel

Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L