ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuZpět na seznam


Sponzor stránky
   

Koukej, jak rybička hezky papá

Text: Arnošt Löbel


A stejně jsou jiní, ti Američané. Mnohé rozdíly jsou tak nenápadné, že si jich člověk při zběžném pohledu ani nevšimne, a tak by nedůsledný pozorovatel mohl tvrdit, že Američané jsou lidé jako my. Avšak každý, kdo se občas zaměří i na detaily všedního života, nemůže přehlédnout do očí bijící rozdíly. Dnes jsem byl s dcerami v kině na drasťáku o nechutně inteligentních žralocích - "Deep Blue Sea" se to jmenovalo - a ještě jsem ze sebe nesetřásl tíhu onoho zážitku. Tím nechci říct, že by mnou tak otřásly drsné záběry na žraloka porcujícího člověka na jasně definovatelné části. Tvůrci filmu se snažili, aby se divákům ještě hodně dlouho nechtělo koupat v otevřeném moři, ale to přece bylo avizováno jako drasťák, tak to mohl každý čekat. Alespoň my jsme to čekali. Mnou neotřásl film, mnou otřásli návštěvníci, přesněji řečeno některé (dvě) návštěvnice.

Řekněte mi po pravdě; viděl jste kdy někdo, aby se na horor vypravila maminka s kočárkem, aby s tím kočárkem vjela až do sálu, kde by se pohodlně usadila, kojence si vzala na klín a společně s ním se dívala, jak na plátně hryže žralok chlápkovi ruku? Připadá vám to taky jako scifi, nebo jsem včerejší? Já pamatuji, že když jsme chtěli v deváté třídě vidět "Čelisti", museli někteří z nás - včetně mne - podvádět. S občankami v ruce a s tlukoucím srdcem jsme procházeli kolem biletářek doufajíce, že pohled na červený obal jim bude stačit. Samozřejmě, že stačil, jinak bych ty Čelisti tenkrát neviděl, ale toho strachu a odhodlávání se, než jsme do toho kina šli! A to nám bylo skoro patnáct! Jsem přesvědčen, že kdyby si to na Čelisti hasila maminka s kojencem, byly by uvaděčky schopny na ni zavolat policajty; pokud by takovou šílenou maminku nevyprovodili ostatní návštěvníci sami. A víte, že já si myslím, že by to tak bylo správné?

Podívejte se, svoboda je hezká věc, ale všeho moc škodí; i hezkých věcí. Škodí hodně sladkostí, hodně spánku, hodně vína a snad i hodně peněz (jak jsem četl); proč by nemělo škodit moc svobody? Ty bláznivé matky se sice mohou svobodně rozhodnout vzít na horor svá dítka, ale copak nikdo z ostatních nechápe, že jejich rozhodnutí nedává vůbec žádnou šanci těm prckům? Na jedné straně jsou Američané úplně vyšinutí v diskutování i v praktikování dětských práv, ale na straně druhé přecházejí bez povšimnutí evidentní důkazy jejich porušování. Mně to nejde do hlavy. Kdyby to bylo jednou, ale to ne; i na "Mumii" jsme v kině potkali lidi s kočárkem, a Mumie také nebyla žádná selanka. Byla to legrace, ale jenom pro toho, kdo dokáže chápat. Batole může vidět tak akorát velkýho strejdu, který se mu za děsného řevu rozkládá před očima.

Od té doby pokaždé hledáme, zda v sále jsou nějaká mimina, a ještě nikdy nás americké mámy nezklamaly. Já mám vždycky hroznou chuť k těm lidem jít a vynadat jim, ale neumím bohužel dost dobře anglicky nadávat; vlastně neumím ani tak dobře mluvit, abych s nimi mohl vést živou diskusi, natož diskusi přesvědčivou. Dcery mě sice vždycky uklidňují, protože dobře vědí, že v českém kině bych za takovými lidmi šel, ale tady na to nemám dostatečně silnou slovní zásobu; zatím! Je tam však spousta jiných, kteří dobrou slovní zásobu mají, ale ti si ji asi nechávají v zásobě. Třeba se fakt tolik respektují, že dokud se někdo přímo nevěší, tak to nemá žádnou váhu. Nebo se všichni bojí, že by se nějakými méně vhodnými slovy mohli dostat mimo zákon? Možná se bojí oprávněně, opravdu nevím, v čem to vězí.

Vím, že jsem měl dnes psát o nakupování a je mi to líto, že jsem nepsal, ale nemohl jsem. Musel jsem hodit na papír (některých obratů se ne a ne zbavit) tohle a musel jsem to udělat hned dnes, abych na to nezapomněl. Ne snad kvůli vám, čtenáři, ale kvůli sobě. Pokud se stane, že mě tu ti Američané nakonec zblbnou natolik, že přestanu rozeznávat rozdíly mezi jejich a mým způsobem života, nebo - ještě hůře - že moje dřívější myšlení se mi bude zdát nějak zvrácené, budu se moci vrátit k tomuto článku a probudit se.
    Příště: Radost z nakupování (pokud ne něco jiného).

Text: Arnošt Löbel

Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L