ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Navigační mapa
Seznam autorů


Sponzor stránky

Ďáblova věž vyčnívá impozantně z úplné roviny
Devils Tower National Monument (Wyoming)

Text a foto: Ládín a Martin
Převzato ze: LaMar & Southwest USA

Burro Schmidt Tunnel: mapa


V severovýchodní části státu Wyoming, v těsné blízkosti hranic států Montana a Souh Dakota stojí uprostřed mírně zvlněné krajiny geologická zvláštnost nazývaná Devils Tower.

V roce 1906 vyhlásil prezident Roosevelt toto místo historicky prvním Národním Monumentem v US. Čedičová věž čnící 870 metrů nad okolní krajinu je ztuhlé jádro dávné sopky, jejíž vnější části byly během času narušeny erozí a postupně odneseny pryč. Dnes všeobecně uznávaná teorie vzniku útvaru vychází z předpokladu, že ve slabším místě zemské kůry došlo k jejímu proražení roztaveným magmatem, které však ještě před dosažením povrchu začalo tuhnout. Pomalým tuhnutím a smršťováním pod povrchem vznikla pravidelná sloupcovitá odlučnost jednotlivých dílů skály. To vše se odehrálo před více jak 50 miliony let, následná eroze odkryla ztuhlý sloup teprve nedávno, nejspíš v období mezi 1-2 miliony let zpátky.

Legenda o medvědici
Současné jméno místa pochází z roku 1876 od US plukovníka Dodge. Ačkoliv již několik let před ním procházely oblastí průzkumné a vojenské expedice, první konkrétní zmínka o neobvyklém čedičovém útvaru je v jeho cestopisné knize popisující Black Hills. Samotný název Devils Tower je nepřesný překlad původního indiánského názvu - Věž Zlých Bohů. Ačkoliv pro lokalitu existovalo několik různých jmen a každý indiánský kmen žijící v okolí měl i vlastní legendu o vzniku hory, název plukovníka Dodge se ujal natolik, že přežil až do současnosti.

Podle legendy původních indiánů kmene Kiowas vznikl skalní útvar vyslyšením motlitby sedmi malých indiánských dívek, které při hře v lese napadli medvědi. Legenda vypráví, že se dívky při svém útěku zastavily na malé skále, která se nad nimi slitovala a vyzdvižením do obrovské výšky je zachránila před divokými zvířaty. Stopy po drápech medvědů, kterí se snažili dostat nahoru za nimi jsou dodnes viditelné na svazích hory. Neobyčejnou událost na věky připomíná na noční obloze 7 malých hvězd v souhvězdí Pleiades.

Devils Tower býval vulkán

Hezky dokola
Necelou míli dlouhá cesta Tuwer Rtail začíná u Visitor centra a obchází celou skalní věž při jejím úpatí. Úzká, ale zpevněná pěšina vede lesem a prochází i obrovským balvanovým polem tvořeným zpřeráženými kamenými sloupy, které popadaly z úbočí skály. Tisíce horolezců sem ročně přijíždí utkat se s jedinečným výtvorem přírody a radovat se z nádherného panoramatického výhledu z horní plošiny. Devils Tower figuruje v několika filmech, ale nejvíce ho určitě proslavil film Blízké setkání třetího druhu, které zde natočil Steven Spielberg v roce 1977. V něm lokalita vystupuje jako místo kontaktu lidstva s mimozemskou civilizací, v těsné blízkosti hory přistává obrovská kosmické plavidlo... Film se stal ve své době obrovkým trhákem, od Filmové Akademie dostal 9 nominací na prestižní ocenění Oscar.

Ročně sem zavítá více jak 450 tisíc návštěvníků ze všech koutů světa, velkou část z nich tvoří již zmínění horolezci. Vyznavači kultu UFO se přicházejí podívat kde vznikal slavný film, ale i obyčejný turista putující Wyomingem je po návštěvě Devils Tower vždy jistě spokojen.




Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.