ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Pec v Taos Publo
Modré jezero kmene Taos Pueblo (New Mexico)

foto a text: Radek Adamec
Taos Pueblo Indian Monument:

Rok 1906 by nejraději lid kmene Taos Pueblo vymazal ze své novodobé historie. Více jak polovina jejich území (48 tisíc akrů), ležící sto mil od Santa Fe v Novém Mexiku, tehdy skončila z moci úřední v rukou federální vlády. Se skřípěním zubů by možná indiáni oželeli tisícovky akrů v pohoří Sangre de Cristo, nikoli však ztrátu svaté půdy v okolí Modrého jezera - místa zasvěceného nejintimějším rituálům.Dlouhých 64 let přiváděla krutá nespravedlnost indiány ke stavům čirého zoufalství. A až v roce 1970, po úporné soudní bitvě, jim prezident Richard Nixon větší část pozemků vrátil. Modrého jezera se však dočkali teprve po dalších 26 letech z rukou nynějšího amerického prezidenta Billa Clintona.

Jak se lapí sen
“A je u vás svoboda,” ptá se přísně sedmatřicetiletý Ben - osud kmene má stále v živé paměti. Otázka zaniká v tmavé komůrce s jediným oknem, v níž Ben den co den nabízí rodinné výrobky. “Tohle je “dreamcatcher“ (lapač snů),” popisuje kruhový předmět střední velikosti vypletený síťkou a zdobený ptačími brky za 15 dolarů. “Dobré sny propustí. Ty špatné zachytí v síti a rozpustí s prvním slunečním svitem,” vypráví. Připouští, že indiáni Taos Pueblo neobchodují jen s vlastním zbožím, takříkajíc kmenového původu. Dreamcatcher mezi ně patří. “Pochází ze staré legendy kmene Siouxů.”

Zdi puebla jsou vyrobeny z Adobe
Obchůdků podobných Benovu jsou v pueblu desítky. Zhruba polovina stupňovitých budov komplexu puebla je přístupná pro turisty. Ve zbytku dodnes žije trvale na 150 indiánů, kde mají i vlastní školu. Taos Pueblo je považováno za nejstarší nepřetržitě obývané místo ve Spojených státech. Dodnes si udrželo ráz, jenž mu vetkli stavitelé před tisícovkou let.

Elektřina je v pueblu tabu
Stavební technologie je rovněž původní. Hnědé zdi drží pohromadě díky svérázným cihlám vypáleným z adobe - směsice hlíny, vody a slámy. Jednotlivá patra (až pět) jsou podepřena důkladnými kmeny z okolních lesů. Dříve neměla žádná z místností dveře ani okna. Pouze jednoduchý vstup stropem, u něhož byl opřen žebřík. Tohoto zvyku se indiáni z praktických důvodů přeci jen vzdali.

L
id kmene Taos Pueblo čítá téměř dva tisíce příslušníků. Převážně katolíků, kteří však původním rituálům věnují minimálně tolik času, jako křesťanským modlitbám. V čele stojí kmenový náčelník volený jednou za rok padesátičlennou radou starších. Je neomezeným a také ctěným pánem puebla. Na jeho bedrech spočívají klíčová rozhodnutí spjatá s obchodem, platy, vnitřními záležitostmi  i výkladem kmenového práva. Stupínek pod ním stojí náčelník války, jehož starostí je ochrana kmenové půdy mimo hranice puebla.

Místní hřbitov je zakázáno fotografovat
Svérázné městečko je bez elektřiny a vodovodu - tak velí tradice. Většina indiánů proto žije za zdmi puebla životem běžných Američanů. Mají auta, příjemné domy, rodiny. Do puebla jezdí vlastně jen do práce. Starost o pueblo je starostí o jejich vlastní živobití. Vždyť turisté jsou prakticky jediným příjmem kmene. Soudě podle vozového parku však zdrojem vydatným.

Mladý národ amerických indiánů
Zdaleka ne všem indiánům se daří tak, jako národu Taos Pueblo.

Například publikace “We the first
Amerikans” uvádí, že celých 31 procent ze 430 tisíc amerických indiánů žijících na území 314 rezervací se potácí pod hranicí bídy. Dalších 18 procent dosud nepoznalo luxus tekoucí vody, sporáku, ledničky nebo telefonu.

Američtí indiáni jsou s průměrným věkem 27,5 roku nesmírně mladou národnostní menšinou. V rezervaci Rosebud dokonce věk mužů a žen nepřesahuje 19 roků. Několik staletí vyhlazování a pronásledování postavilo indiány co do počtu na úroveň bizonů. Vždyť ještě v roce 1900 žilo na území celých USA pouhých 237 tisíc indiánů. Od té doby populace vzrostla více než osminásobně na nynější více než dva miliony. Zde je tedy nutné hledat pravý důvod tak nesmírného mládí indiánů.




Stručná data o amerických Indiánech:

Vývoj populace amerických Indiánů
Rok Počet (v tisících)
1900 237
1930 362
1960 552
1980 1420
1990 1900
1998 2337
Největší indiánské kmeny
Cherokee 308
Navajo 219
Chipewa 104
Siox 103
Choctaw 82
Pueblo 53
Apache 50
Státy podle počtu indiánů
Stát počet (v tisících)
Oklahoma 252
Arizona 242
California 204
New Mexico 134
Alaska 86
Washington 81
North Carolina 80


foto a text: Radek Adamec
Taos Pueblo Indian Monument:



Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.