ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Silicon Valley (California)

foto a text: Martin Viktora, www

Než jsem jel navštívit pobočku naší firmy do Santa Clary, znal jsem pojem Silicon Valley pouze z doslechu a z médií, která za tímto označením neurčitě popisovala nějaké místo na Zemi, kde se děje hodně věcí kolem počítačového průmyslu.

Silicon Valley není oficiální geografické označení a na mapě místo pod tímto názvem pravděpodobně nenajdete. Původně jsem si myslel, že to není nějaké údolí v běžném smyslu slova a že slovo Valley je v názvu jen proto, aby to vypadalo zajímavě. Proto jsem byl překvapen, že se opravdu jedná o údolí, které je sice velmi dlouhé a široké, ale je po jeho obou stranách se rozprostírají hory. Hory nejsou sice nijak vysoké, ale místu dodávají atraktivní vzhled. No a protože je zde soustředěn počítačový průmysl, dostalo toto místo označení Silicon Valley. Silicon podle prvku používaného při výrobě čipů a Valley protože je to opravdu údolí.

Pro dokreslení představy několik fotek Silicon Valley. Pro zvětšení obrázku na něj klikni.
 
Pohled z kanceláře východním směrem
Západním směr; dole je sto jednička.
Hory na východní straně údolí.
Pohled do údolí, napravo je konec zátoky.


Kde se nachází

Silicon Valley se nachází nedaleko San Francisca jihovýchodním směrem a začíná při konci San Francisco Bay. Údolí je dlouhé přibližně 40 a široké 20 kilometrů. Ze San Francisca trvá cesta autem na začátek údolí necelou hodinku. Údolí je téměř kompletně zastavěné a protkané sítí dálnic a silnic. Skládá se sice z několika měst, ale mezi nimi dnes nejsou vůbec žádné hranice a spíš tedy název města slouží k orientačnímu upřesnění místa v údolí. Mezi nejznámější města patří: San Jose, Palo Alto, Santa Clara, SunnyVale, Mountain View, Los Altos, Cupertino, Milpitas. San Jose je pak považováno za jakési hlavní město Silicon Valley a je zde velmi frekventované letiště. Údolím prochází dvě dálnice, skrze střed vede sto jednička a pod úbočím na západní straně údolí vede dvěstě osmdesátka. Oblast zahrnující okolí zátoky, tj. San Francisco, Oakland a Silicon Valley se také říká Bay Area, podle toho, že tato místa leží při zátoce San Francisco Bay. Zátoka je poměrně velká, začíná úzkým průlivem přes který se klene známý Golden Gate Bridge.

Zde jsou mapky oblastí. Klikni na mapku pro její zvětšení.
 
Mapka Californie
Mapka zahrnující větší oblast
Mapka Silicon Valley


Cesta z Evropy

Z Prahy do San Francisca nic přímo neletí, takže musíte cestovat s přestupem. Můžete zvolit přestup buď v New Yorku a pak letět kontinentálními aerolinkami, a nebo letět dle zvolené společnosti přes Frankfurt (Lufthanza), Heathrow (British Airways), Paris (Air France) a pak přímo přes oceán do San Francisca. Pozor, na Heathrow musíte letištním autobusem přejet na terminál č.4. Cesta přes oceán trvá tam 11 hodin, zpátky o hodinu méně. Nejčastěji se létá strojem na přepravu co nejvíce lidí v co nejmenším prostoru - Boeingem 747. Většinou se doporučuje přestup v Evropě a to jak z hlediska příjemnějšího rozložení cestování, tak i proto, že imigrační úředníci na letišti v San Franciscu jsou méně nepříjemní než např. v New Yorku.

O Valley různě
Jak je patrné z předchozích fotek a z fotek následujících níže, v údolí je většina budov přízemní, více výškové budovy je pak v San Jose downtown. V ulicích a při parkovištích je hodně zeleně, rostou zde i palmy, kterým se zde daří. V oblasti jsou příjemné klimatické podmínky, počasí se přes rok moc nemění, většinou svítí sluníčko, teplota se pohybuje přes den od 15 do 25 stupňů Celsia. Přestože geografická poloha Kalifornie odpovídá např. Španělsku, teploty na pobřeží málokdy jsou vyšší, neboť počasí ovlivňuje studený Arktický proud. Oceán je tedy zde studený i létě, má teplotu tak kolem 15-ti stupňů. Lidé se tedy moc nekoupu, někteří používají neoprén. Na pobřeží jsou poměrně velké vlny, což hlavně využívají surfaři. Velmi pěkná je cesta při pobřeží ze San Francisca do Santa Cruz. Cesta vede přes Half Moon Bay, což je oblíbené místo surfařů. Oceán začíná být teplejší více na jihu, pod Los Angeles. Nejlepší místo na koupání je pak u San Diega, což je u hranic s Mexikem.

Nepříjemné na Valley je, že jsou zde všudypřítomné různé několikaproudé silnice, na kterých je neustálý provoz. Všichni zde totiž jezdí autem, v naprosté většině jede v autě pouze jeden člověk. V rush hours se pak silnice zaplní, vytvoří se kolona, která se pak pomalu sune dopředu. Pokud jedete ve dvou či více osobách, je možné využít tzv. carpool, což znamená, že můžete jet v nejlevějším pruhu, kam auta kde je pouze jeden člověk nesmí. Přestože zde nejsou moc dopravní předpisy dodržovány, carpool je dodržován zcela, neboť za porušení tohoto pravidla jsou velmi vysoké pokuty. Carpool je výhodné využívat, protože tak můžete opravdu ušetřit hodně času. Trochu nezvyklé pro nás bylo pak přejíždění přes všechny pruhy doleva a pak zade na odbočce zpátky, když jdete po pěti proudé silinici, která je kompletně plná. Ve Valley existuje i něco jako hromadná doprava, jezdí zde několik autobusových společností a je zde i jedna tramvajová linka. Přišlo mi však, že těmito prostředky moc lidí nejezdí a protože jsem jezdil pouze autem, nevím jak moc je tato hromadná doprava použitelná. Chodit pěšky se zde zas až tak moc nedá, protože jak již bylo řečeno, všichni jsou zvyklí jezdit autem a proto také zde asi chybějí na hodně místech chodníky. Je zde velmi dobrý systém značení, takže řidič se celkem snadno orientuje. Orientuje se zde výhradně podle jmen ulic, pokud tady nejste delší dobu, není téměř možné orientovat se podle nějakých míst či budov, neboť vše zde vypadá velmi podobně. Pokud jedete po rychlostní komunikaci, tak jsou zde odbočky přímo se jmény ulic do nichž se odbočuje, pokud jedete po ulici, je na každé křižovatce viditelná cedule se jmény ulic. Pokud omylem přejedete, není to jako u nás že jste udělali docela osudovou chybu, ale na další křižovatce se můžete otočit. Je zde značka U TURN, která je téměř na každé křižovatce, pokud není možné se otočit, pak je tam NO U TURN. Pokud odbočujete doprava, můžete jet i když je červená. Nejsou zde symbolické dopravní značky tak jak jsme zvyklí z Evropy, dopravních značek je zde méně a jsou psány slovy. Další takovou americkou specialitkou je tzv. four way stop, tedy stopka ze čtyřech stran, která znamená, že ten kdo přijede k hranici křižovatky dříve, má přednost, pokud je pak aut více, pak se to řídí pořadím, ve kterém jednotlivá auta přijela. Povolená rychlost je téměř všude stanova značením, většinou je to 25 mil/h (~45 km/h) ve městě a 65 (~105 km/h) na dálnici. Všichni jezdí se tak o 10 až 20 mil rychleji a všeobecně se to toleruje. Málokdy ze používají směrovky. Policie je zde velmi málo vidět, ale pokud uděláte dopravní přestupek, nějakým záhadným způsobem se od odkudsi vynoří.

Američané nechodí nějak moc pěkně oblékaní, myslím, že tak přibližně jako Češi. Je zde hodně tlustých lidí. Američani mají v oblibě jogging, takže můžete například spatřit na pěší zóně na pobřežní pod Golden Gate Bridgem, vedle rušné třídy, jak 120 kilová žena v elastickém oblečení se nějakým podivným pohybem sude pomalu vpřed. Američani mají rádi reklamy, pokud možno jednoduché s jasným doporučením a také se jimi řídí. Myslím, že diky tomu je americké hospodářství tak úspěšné a země je soběstačná, protože stačí říci: kupte si tuto věc, protože ji potřebujete, jezte hamburgery protože jsou dobré, kupte si SUV protože je to v módě. Američan se pak přejídá hamburgery, nakupuje auta které nepotřebuje a chodí běhat aby zhubl.

Jak již bylo řečeno, je zde velká koncentrace počítačového průmyslu a to jak výrobců hardware, tak softwarových firem. Jsou zde jak velké společnosti, tak i malé firmy s jednou kanceláří. Panuje zde nulová nezaměstnanost, jsou zde nevyšší platy ve Státech, lidé zde hodně často mění zaměstnání. Výhoda pro společnosti založené v Silicon Valey je, že nemusí nikam jezdit za obchody, protože jsou zde všichni. Nicméně některé společnosti mají, anebo přemisťují vývoj z valley do jiných míst právě z důvodů vysokých mzdových nákladů a nedostatku odborníků a zanechávají zde pouze obchodní vývoj firmy. Ve valley jsou velmi vysoké nájmy a ceny nemovitostí, ceny se zde za poslední čtyři roky zdvojnásobili. Koupě domu přijde na milion dolarů a měsíční nájem domku přes dva tisíce dolarů.

foto a text: Martin Viktora, www


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.