ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Přehrada Buffalo Billa na řese Shoshone - Wyoming
Přehrada Buffalo Billa (Wyoming)

text:
Vladimír Ustohal
Převzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Bodie State Historic Park:

oficiální link
mapa


Budete-li mít někdy možnost zavítat do Yellowstonského národního parku v USA a navíc si zvolit přístupovou cestu do tohoto krásného koutu světa, pak nechybíte, vydáte-li se z malebného městečka Cody ve státě Wyoming západním směrem. Silnice vás povede skalnatými horami proti toku divoké řeky Shoshone, jejíž kamenité koryto je asi po 10 kilometrech sevřeno do úzkého kaňonu, přehrazeného vysokou přehradní zdí. Za strmou betonovou stěnou se doširoka rozlévá obrovské jezero Shoshonské přehrady. Nebyla budována jako hradba proti záplavám, ale od samého počátku jako vodní nádrž, mající přeměnit vyprahlou prérii a bezútěšné kamenité pláně v povodí řeky Big Hornu v jednu z nejúrodnějších zemědělských oblastí státu Wyoming.

Nesmírně tvrdé pdmínky
Stavba přehradní zdi v hlubokém kaňonu řeky Shoshone byla zahájena 19. října 1905, už za rok po schválení stavebního projektu. Probíhala v mimořádně obtížných podmínkách, z nichž relatívně nejsnadnější bylo získání a udržení potřebného počtu dělníků v tomto bezútěšném místě, tehdy odloučeném od veškeré civilizace. Zavěšení na lanech jako pavouci museli nad bouřící řekou nejdříve vylámat do tvrdé žuly potřebné kotvení budoucí přehradní zdi. V širokém okolí stavby nebyl žádný písek ani štěrk. Musely být pracně připravovány na místě drcením nepoddajnéko kamene. K umožnění betonářských prací byl nad kaňonem zbudován nýtovaný most. Nasazení strojů k betonování nebylo možné, aspoň zpočátku, proto veškeré práce byly prováděny převážně manuálně. Žulové balvany o hmotnosti až 90 kg musely být ukládány do betonu ručně. Takto byla vystavěna asi čtvrtina přehradní zdi. Denní mzda za nesmírně namáhavou desetihodinovou práci činila v prvním roce 2,50 dolaru, v druhém roce při osmihodinové pracovní době byla zvýšena na 3 dolary. Dnešní nejnižší zákonem povolená mzda ve Spojených státech činí 4 dolary, jenže za hodinu.

Přehradní zeď na Shoshone Riveru byla dokončena 15. ledna 1910. Náklady si vyžádaly bezmála milión dolarů, což byl tehdy nemalý obnos. S výškou 99 metrů byla Shoshonská přehradní zeď v té době vůbec nejvyšší na světě. Na základně měla délku 21 metrů, na koruně 61 metrů. Součástí přehrady byla elektrárna, dodávající potřebnou energii do kraje, jehož osídlování bylo teprve v začátcích.

Místo pro rekreaci
Po více než šedesátileté činnosti byla Shoshonská přehrada v roce 1973 zařazena do seznamu národních historických památek, což však neznamenalo, že své už má za sebou. Po dalších 20 letech byla v roce 1993 dokončena její modernizace. Přehradní zeď byla zvýšena o dalších 8 metrů a na koruně byly vztyčeny pilíře, podepírající mostovku. Objem vody zadržované v přehradním jezeře byl tak téměř zdvojnásoben na současných celkových 820 milionů krychlových metrů. Bylo provedeno rozšíření a rozvětvení původních tunelů, vylámaných hluboko ve stěně kaňonu, kterými byla přiváděna voda na turbíny staré elektrárny.

Tato elektrárna byla zmodernizována a v kaňonu pod přehradní zdí pak byly postaveny další dvě. Elektrárenský komplex dnes dodává ročně do rozvodné sítě na 100 miliónů kWh elektrické energie, kterou jsou zásobovány oblasti ve východním Wyomingu, východním Coloradu, západním Kansasu a v Nebrasce. Voda v přehradní nádrži slouží také k zavlažování čtyř zemědělských oblastí, kde se pěstují hlavně luštěniny, vojtěška, oves, ječmen a cukrová řepa. Zvětšený objem přehradní nádrže umožnil zásobovat vodou města a městečka, průmyslové podniky i farmy a další potenciální spotřebitele ve státě Wyoming. Již dnes je přehrada na Shoshone Riveru hlavní zásobárnou spotřební a po úpravě také pitné vody pro městská centra a venkovská sídliště v oblasti Národního parku a v povodí řeky Big Horn, kde kromě Shoshonské přehrady jsou v činnosti ještě další vodní zásobárny - Bull Lake, Pilot Butte a Boysen. Obrovitá Shoshonská přehrada je v neposlední řadě místem k rekreaci, pro kempování, rybaření a vodní sporty.

Role Buffala Billa
Na samém počátku projektu přehrady na Shoshone Riveru stál muž, který byl na přelomu století snad nejznámější osobností v celém světě. Jeho věhlas předčil zvučná jména prezidentů, králů, císařů, vojevůdců, vědců, cestovatelů či objevitelů. Jeho jméno bylo William Frederick Cody, ale znám byl přezdívkou, kterou v mládí dostal od železničních dělníků - Buffalo Bill. Narodil se 26. února 1846 ve státě Iowa. Od raného mládí vedl velmi pestrý život - byl traperem, poslíčkem, pohaněčem volů táhnoucích prériemi pověstné kryté vozy, jezdcem poštovní linky Pony Express, vojákem, kočím poštovního dostavníku, vojenským zvědem a kurýrem Páté kavalérie, průvodcem významných státních návštěv na loveckých výpravách, vedoucím hotelu, od roku 1872 pak divadelním hercem a nakonec majitelem a současně největší hvězdou své výpravné jezdecké revue, zvané " Divoký západ Buffala Billa ".

Jeho původním podnikem byla "Wild West Show", která zahájila činnost ve státě Nebraska v roce 1883. Codyho společníky byli zpočátku kovbojové a Indiáni, kteří v aréně měli vyvolávat iluzi mizejících pionýrských dob amerického Západu. Později se přidávali lovci, vojáci nejrůznějších armád, pastevci, čarostřelci, mistrní jezdci v sedle, dobrodružná chasa ze všech konců světa. Za třicet let existence (1883 až 1916) Codyho "Divoký západ" a navazující podniky hostovaly ve více než 1000 městech Ameriky a Evropy a jejich program vidělo přes 50 miliónů diváků včetně mnoha korunovaných hlav, pro které Cody pořádal zvláštní představení.

Codyho sen
Codyho snem bylo zbudování kanálu z řeky Shoshone, který by poskytl dostatek vody pro zúrodnění nehostinného kraje, ve kterém v roce 1896 založil spolu s přáteli městečko. Dostalo jeho jméno - Cody. Dnešní Cody je místo velice malebné, úpravné a čisté, plné zeleně, určitě by se vám v něm velmi líbilo. S Natem Salsburym, společníkem v cirkusovém podnikání, Cody shromažďoval kapitál k uskutečnění svých představ, avšak prostředky k postavení případné přehradní nádrže byly nad jeho síly. Když v roce 1906 Cody počtvrté a naposled hostoval v Evropě, byly práce na stavbě přehradní zdi na řece Shoshone už rok v plném proudu pod dohledem Úřadu pro kultivaci krajiny.

Buffallo Bill na Moravě
Pro většinu čtenářů bude asi velkým překvapením, že plukovníka Williama Fredericka Codyho, zvaného Buffalo Bill, právě tehdy hostilo i město Brno (11. a 12. srpna 1906) a několik dalších měst Moravy (Těšín, Moravská Ostrava, Opava, Přerov a Jihlava). Představení "Divoký západ Buffala Billa" předvádělo v obrovské otevřené aréně scény z dob osídlování amerického Západu.  Stovky severoamerických Indiánů v plné zbroji a další desítky účinkujících  vystoupily v atraktívním programu na vojenském cvičišti rakouské armády, nacházející se nad areálem dnešní Veterinární a farmaceutické fakulty.

Když Cody zemřel 10. ledna 1917 v Denveru jako zchudlý člověk, přinesl o tom zprávu i denní tisk v Brně. Buffalo Bill, ověnčený legendami, slávou, polopravdami i nepravdami, které o něm šířila braková literatura, stál tisku za pozornost i v době války. Byl to přece Buffalo Bill, kdo po více než třicet let vytvářel živou i když mylnou představu Indiána s nádhernými péřovými znaky a ozdobami. Vždyť si ještě dnes neumíme představit severoamerického Indiána bez péřové čelenky. Cody vtiskl americkému Západu i dalšího typického představitele - kovboje, sympatického chlapíka s kostkovaným šátkem a širákem švihácky posunutým do čela. Spolu se slavným vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem natočil Cody jedny z prvních filmových westernů Divokého západu, jejichž moderní verze dodnes rádi sledujeme. A kdo z nás dnes ví, že obří reklamy, které denně vídáváme v ulicích, mají předobraz v Codyho "Divokém západu".

Shoshonská přehrada na přístupu do nádherného Yellowstonu, uskutečněný sen posledního zálesáka Williama Fredericka Codyho, byla roku 1946 přejmenována na počest tohoto podnikavého a zajímavého muže. Nazývá se Buffalo Bill Dam.

text: Vladimír Ustohal
Převzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Bodie State Historic Park:

oficiální link
mapa




Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.