ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Space Neadle
Space Neadle v Seattlu

Seattle - brána ke Klondiku

text a foto:
Radek Adamec

Seattle byl další zastávkou našeho putování severozápadem v srpnu 2000. Věnovali jsme mu jeden den. To není sice mnoho, ale tak už to na delších cestách chodí. Historie města je neobyčejně těsně spjata s aljašskou zlatou horečkou a tedy i se závěrečnými lety 19. století. Proto také naše první kroky mířily na Pioneer Square do muzea Klondike Gold Rush v nyní historickém centru metropole, které sice roku 1889 lehlo popelem, ale řada původních budov zůstala zachována. Mezi nimi i dům, ve kterém provozoval salón legendární marshal z Tombstonu Wyatt Erp.

Založením pily v roce 1853 započal Seattle vůbec existovat. Na statut města si ovšem počkal ještě dalších 16 let. V roce 1889 dosáhla populace úctyhodných 37 tisíc obyvatel a neustále rostla. Avšak dokonalý zlom v životě osídlenců, města i tisícovek lidí vlastně z celého světa přišel památného dne 17. července roku 1897.

Zlato, zlato, zlato...
...hlásal tisk šokující zprávu, kterou vzápětí potvrdilo přistání parníku Exselsior plujícího z aljašského Skygway. Více jak dvě tuny zlata na plalubě lodi odstartovaly lidské dostihy. Během dvou let putovalo na soutok řek Klondike a Yukon na sto tisíc lidí (mapa). Seattle byl branou zlatokopecké mánie a patřičně na tom vydělal. Do roku 1910 se počet lidí největšího města státu Washington znásobil na neuvěřitelných 237 tisíc.

Muzeum rocku Paula Allena
Experience Music project Paula Allena

Rock...
Seattle dneška je znám spíše jako město rocku a inkubátor znamenitých hudebních osobností. Za všechny připomenu alespoň Jimiho Hendrixe či Nirvánu. Koneckonců nikoli náhodou stojí v Seattlu zbrusu nová a impozantní budova muzea rocku - plným názvem Experience Music Project, kterou postavil slavný architekt Frank Gehry (Tančící dům v Praze) a spolufinacoval stejně slavný spolumajitel společnosti Microsoft Paul Allen. Avšak vnitřek navenek překrásné stavby jsme neviděli, neboť nás odradilo nehorázné vstupné dvaceti dolarů za osobu. Budova stojí v areálu "Seattle Center" společně s dalšími instituty zábavy v severozápadní části města.

Space Needle
Skutečnou dominantou oblasti, ale i města, je nepřehlédnutelná věž Space Needle, kterou radnice postavila kvůli světové výstavě World Fair. Ve vrcholu věže se nalézá rozhledna a prý - podle slov místních - neobyčejně špatná restaurace. Výstup na Space Neadle jsme si rovněž odpustili. Panorama města i s věží je koneckonců dobře viditelná z kopců Seattle Hights ještě kousek dále na severu města. Za dobrého počasí je v dálce vidět také impozantní vrchol zasněženého vrcholu Mount Rainier.

Okap v Seatlu
Okapy - Seattel

Public Market
Pozdní odpoledne jsme vyhradili poslední z našich zastávek městem - totiž návštěvě přístavních doků s Public Market. Tržiště není pouze rušným místem plným povyku, ochutnávek, restaurací a nákupů - ozvláštňuje jej i fakt, že je třípatrové - vlastně z části v podzemní, z části na ulici a částečně i u moře.

Na jeden den jsme viděli dost a odjížděli bez pocitu šizení, jenž je symbolem každého masového turisty. Pakliže se do Seattlu ještě jednou podíváme, určitě zavítáme na Capitol Hill s množstvím výtečných hudebních klubů.

O dvě tři hodinky později jsme, jakoby mávnutím proutku, vstoupili do jiného světa. Byli jsme v kempu White River v Národním parku Mount Rainier v samém úpatí stejnojmenné hory - lépe řečeno dřímající sopky. Obklopeni divočinou v teple sálajících plamenů jsme se třásli na zítřejší obchůzku úctyhodného velikána. O tom ale příště...

text a foto: Radek Adamec


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.