ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Saguaro (Carnegiea gigantea), jeho temně rudé plody patří - pochopitelně náležitě upraveny - k pochoutkám indiánského kmene Tohono Oodham
Organ Pipe (Arizona)

text a foto:
Radek Adamec

Organ PipeNational Monument
:
oficiální link
mapa: (pdf 82kb)

Na jihu Arizony, až na samé hranici s Mexikem a v srdci Sonoranské pouště, leží kaktusový ráj Organ Pipe Cactus National Monument. Organ Pipe je největší kaktusovou rezervací v USA . Její největší tuzemská konkurence - Saguaro National Park, se rozkládá pár stovek mil východněji u města Tucson.

Místní kamp byl jedním z nejpříjemnějších míst, na něž jsem v USA narazil. Byť sezóna v plném proudu, nikde ani živáček. Faktem je, že kvůli horku se vyplatí park navštívit nejlépe v říjnu až dubnu. Kamp samotný připomíná spíše botanickou zahradu, plnou exotických rostlin a ptactva. Výstražné cedule varují před dalšími, v tomto případě nevítanými navštěvníky - čili asi třemi druhy chřestýšů a zejména lehce přehlednutelnými štíry.

Rangeři spoleháje na slušnost turistů vybírají nocné až druhý den a to ještě ve Visitor Center, které je nějakou tu stovku metrů bokem. Sedm dolarů za noc přeci jen není moc. Jak už to tak bývá, jedinými spolunocležníky v celém kampu nám byl český páreček novomanželů odkudsi z okolí Děčína. Ti nezaplatili, i když jsme je potkali právě při odchodu z Visitor Center.

K samotné prohlídkce parku slouží dvě trasy. Jedna o délce 85 kilometrů. Druhá 35kilometrová bohatě stačí. Zejména dík povrchu cesty, která z asfaltu přejde v tankodrom. Nutno říci, že rozumě zachovalý osobák řízený „gently" nic neriskuje. Kaktus je skutečně sympatická rostlina. Nejen svými tvary, ale i způsobem přežívání či spíše sžívání s ostatními živočišnými druhy. Co do výšky - tří, čtyř metrové kousky saguárů nejsou výjimkou. Najdou se však i 15 metrová monstra, která s rozpaženými větvemi připomínají mytologické obry.
Prickly Pear Cactus (Opuntia engelmannii), jeho plody hrají důležitou roli v potravinovém řetězci mexických a arizonských indiánů
Mladý Saguáro, v pozadí košťovitý Ocotillo (Fouquieria splendens). Kvůli své duté konstrukci neudrží vlhkost. Proto je věčně holý. Listy mu narostou jen po dešti a záhy opět opadají. Krátké okamžiky využívá Ocotillo k intenzivnímu růstu.
Chain-Fruit Cholla (Opuntia Fulgida). Fešák jakoby poskládaný z kaktusových článků do většího řetězu. (chain = řetěz). Každá článek odpovídá jednomu roku, na samém konci jsou květy a plody. Má i jiné jméno: "jumping cactus" - skákající kaktus. To proto, že jednotlivé články se ve styku s oděvem nebo zvířecí srstí pevně přichytí a lehce odlomí.
Organ Pipe Cactus (Stenocereus thurberi), kaktus, jenž mimo území národního parku roste jen v mxickém státu Sanora.


text a foto: Radek Adamec

Organ PipeNational Monument
:
oficiální link
mapa: (pdf 82kb)Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.