ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Foto: Radek Adamec, Time Square
Time Square - lidské mraveniště, New York, Midtown

New York - Midtown (New York)

text:
Jan Pospíchal
foto:
Radek Adamec

Midtown je označení pro střední část Manhattanu. Naleznete zde množství přepychových obchodů, luxusní hotely a restaurace před kterými stojí dlouhé limuzíny. Ulice lemují po obou stranách mrakodrapy. Nepotkáte zde bezdomovce, nenaleznete zde chodníky plné odpadků a nemusíte se zde bát přepadení. Ulice jsou zde čisté a bezpečné, stovky obchodů vám nabízí vše možné i nemožné. Tato výstavní část města patří spolu s jižní částí Manhattanu (Downtown) k nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším. Hlavními tepnami jsou 5th a 7th Avenue, 42nd Street a Broadway a samozřejmě i Times Square, které tvoří křižovatku tři posledně jmenovaných ulic.

Time Square
Times Square jsme zvolili jako výchozí bod našeho putování po středním Manhattanu. Vystoupili jsme ze stanice metra a ocitli se na ulici plné světelných reklam a obchodů. Náměstí je téměř neustále ve stínu, neboť jej ze všech stran lemují vysoké mrakodrapy. Times Square je také nejdůležitější křižovatkou linek metra ve městě a pokud budete tento druh dopravy používat, určitě zde budete nastupovat nebo přestupovat na jinou linku. Náměstí dostalo jméno podle budovy redakce novin New York Times a jistě jej znáte i z každoročních oslav nového roku.

Broadway je nejznámější ulicí New Yorku díky velkému počtu divadel a jistě také kvůli své délce. Rozhodli jsme projít úsek Broadwaye od Times Square až ke Columbus Circle, který leží na okraji Central parku. Po celém úseku ulice je velké množství obchodů a divadel, na jejichž fasádách jsou obrovské světelné reklamy, které informují o jejich programu. Naleznete zde také množství restaurací od luxusních až po jednoduchá čínská bistra. U jihovýchodního rohu Central Parku ústí do Columbus Circle a pokračuje přes Harlem až k severnímu konci Manhattanu.

Central Park
Central Park je jedno z nejnavštěvovanějších míst Manhattanu. Tvoří jej několik hektarů zeleně a jezer, svojí rozlohou se řadí k největším parkům New Yorku. V letních měsících zde potkáte stovky lidí. Můžete zde zhlédnout mnoho divadelních představení, koncertů skupin ale také i jednotlivce kteří hrají na bubny nebo kytaru. V zimních měsících zde potkáte pouze několik běžců a množství veverek které k vám nebojácně přiběhnou a čekají, co jim dáte. Zimní procházka parkem má však také své kouzlo, zvláště pokud je dostatek sněhu. My jsme prošli pouze malý úsek jižní části až k hotelu Plaza, který patří k nejlepším, ale také k nejdražším hotelům v centru města.

Kolem hotelu jsme došli až na 5th Avenue. Tato ulice je proslulá obchody  světoznámých značek. Zlatnictví střídají značkové módní domy, parfumerie nebo banky. Mnoho nadnárodních firem zde má své mrakodrapy. K těm nejznámějším patří Trump Tower, budova plná drahých kanceláří a luxusních apartmánů. První dvě patra jsou přístupná veřejnosti. V přízemí uvidíte velmi pěknou restauraci, hala a další dvě poschodí jsou směsicí mramoru, zrcadel, chromu a do zlata vyleštěné mosazi. Pohled do interiéru této budovy vám jistě vyrazí dech a rozhodně stojí za to.

Nedaleko Trump Tower naleznete na rozloze několika domovních bloků hned několik světoznámých restauračních podniků. Nejznámější z nich je nejspíše Planet Hollywood, na jehož fasádě naleznete otisknuté dlaně hollywoodských hvězd. Bohužel je, stejně jako mnoho jejich poboček na světě téměř bez návštěvníků. Hard Rock Café je oblíbenou restaurací mnoha osobností rockové hudby. Za zhlédnutí stojí jistě i Harley Davidson Café nebo podnik Mars 2112, která je zařízen ve stylu kosmické restaurace a personál nosí kostýmy vesmírných příšer. Za zmínku jistě stojí i Russian Tea House, což je velice drahá, ale pěkná ruská restaurace pro ty nejbohatší, kde si můžete pochutnat na ruských specialitách a zapít je čajem připraveným v samovaru

Rockefeller Center
Pokud se vydáte po 6th Avenue směrem na jih jistě nepřehlédnete Rockefeller Center, což je seskupení několika mrakodrapů, v jejichž středu bývá každý rok umístěn velký vánoční stromek. Nedaleko odtud jsme navštívili Visitor center, kde je k dispozici na deset minut zdarma internet a také zde můžete získat mnoho důležitých informací a typů k návštěvě zajímavých míst. Zakoupili jsme zde za 22 $ lístky na tříhodinovou plavbu kolem Manhattanu, poslali e-mail a šli se naobědvat do bistra Popeye, kde jsme za 2,5 $ dostali tři kusy kuřete a za další 1,5 $ hranolky a kolu.

Ze 7th Avenue jsme se vydali na východ ke katedrále Svatého Patrika. Je to největší katedrála celého kontinentu. Velikostí by se dala přirovnat ke chrámu Svatého Víta v Praze. Přestože její věže dosahují výšky bezmála sto metrů, mezi obrovskými mrakodrapy stojícími v těsné blízkosti se nezdá být tak velká.

Nedaleko katedrály se nacházejí dvě budovy podobného vzhledu. Jsou to Waldorf Astoria, jeden z největších, ale také i nejdražších hotelů a Helmsley Building, pod kterou se nachází nádraží Grand Central Terminal. Protože jsme měli v plánu jet vlakem z tohoto nádraží, rozhodli jsme se zde získat informace. Celé nádraží je přehledně uspořádáno, vše důkladně označeno a tak jsme zde i my získali potřebné informace bez problému a velice rychle. U informací jsme si vzali jízdní řád linky do New Haven a vyšli z budovy ven směrem k budově United Nations. Cestou jsme míjeli budovu Chrysler Building, která je známa díky svému vzhledu, výšce a nejvyšší části, která má tvar jehlanu a vyrobena z kovu. Budova United Nations již na první pohled působí mírně zchátralým dojmem. Podepsalo se na ni stáří a jistě i nezdravé ovzduší v blízkosti výpadovky. Budovu jsme si prohlédli z dálky a vydali zpátky k metru, odkud jsme jeli směrem k Macy’s Store.

Největší obchoďák světa
Macy’s Store je největší obchodní dům na světě a v jeho několika poschodích naleznete více než 250000 druhů zboží. Dům o rozloze celého domovního bloku nemá zdaleka tak honosnou fasádu jak jeho největší konkurent Bloomingdale’s, což platí také o interiérech. Naleznete zde nepřeberné množství zboží některé s výraznými slevami, ale cenami je zboží určeno spíše pro střední vrstvu Američanů. Rozhodně však tento obchodní dům navštivte a na jeho důkladnou prohlídku si vyčleňte několik hodin, nebo spíše dní.

Hned v sousedství stojí další obchodní dům, ne takových rozměrů jako Macy’s, ale pro nákupy s mnohem příznivějšími cenami. Těchto domů najdete po celém New Yorku několik pod názvem Conway. Hlavním sortimentem zde jsou oděvy, kterých je zde nepřeberné množství. Díky velkým slevám je toto místo opravdový nákupní ráj. I my jsme zde nakoupili a s dobrým pocitem jsme mířili k nedalekému Empire State Building, který se již pomalu začal ztrácet ve tmě a na jeho fasádě se rozsvěcovaly tisíce světel.

Celodenní putování po městě nás unavilo, a tak jsme se rozhodli, že vše ostatní necháme na další dny a půjdeme se někam najíst. Metrem jsem vyjeli na úroveň Central Parku, kde jsme po několika minutách našli zajímavé mongolské bistro, které nabízelo stravování formou švédských stolů. Na výběr zde bylo pečené skopové maso, kuře připravené na několik způsobů, přílohy a velké množství salátů, včetně krevetového. Vše co se vám vejde do velké plastové misky stojí 5 $. Je to ideální možnost rychlého stravování za poměrně nízkou cenu.

Tímto jsme zakončili náš první den putováni po New Yorku. Viděli jsme pouze malou část tohoto obrovského města, ale bylo nám jasné, že je zcela jiné, než všechny ostatní, které jsme doposud viděli a že se máme v dalších dnech jistě na co těšit.

text: Jan Pospíchal
foto:
Radek Adamec


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.