ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Rodeo
Rodeo - akce na býkovi

Na zámku v prérii
(North Dakota, Montana, srpen 2000)

Foto a text:
Radek Adamec

Nekonečné roviny Severní Dakoty a tamější jediný národní park Theodore Roosevelt sice mají něco do sebe, ovšem na celé prázdniny určitě nevystačí. Přibližně po pětistech mílích v Montaně leží další v řadě severozápadních klenotů - totiž národní park Glacier. Cestou však lze ledacos potkat...

Tak předně. Pár mil severně od T. Roosevelt NP, ještě přímo na Interstate 94, potkáme roztomilé městečko Medora. Má rozhodně zajímavou historii. V roce 1883 jej založil francouzský - nesmírmě bohatý šlechtic - Marquis de Mores. Se svou manželkou, jak jinak Medorou - se zamilovali do severodakotských pustin a trávili zde týdny a týdny lovem bizonů. Dobrodruh s modrou krví vážně zvažoval trvalé usídlení a manželce v osadě se dvěma stovkami obyvatel postavil nákladný 26 pokojový dům - Chateau de Mores. Založil obchody, salon, hotel a také katolický kostel. Newyorský bankéř a tchán v jedné osobě pomohl markýzovi zbudovat v Medoře velká jatka. Záměr byl jasný: s tučným ziskem pomoci místním dobytkářům s odbytem hovězího na východ. Moresovi se dokonce podařilo zjednat s šéfy železnice zastávku v Medoře. Obchod běžel dva roky. Konkurence nemilosrdně tlačila a zejména masokombináty v Chicagu se nakonec podepsaly na Moresově definitivním úpadku. S ním Chateau de Moresosiřela i Medora. Moresova dobrodružství odchodem z Dakoty zdaleka neskončila. Další neúspěch pocítil při stavbě železnice napříč Indočínou. Pak zpátky ve Francii se pustil na tenký led politiky a při pokusu pomoci vlasti vystrnadit Brity ze severní Afriky byl na Sahaře počátkem století 20 století zabit.

Potkali jsme kovboje
K dosažení Glacier NP je prý nejlepší silnice č. 2. Z Medory je to ale o poznání blíže po dvoustovce, která protíná městečka Lewistown a Great Falls. Obě jsou spjata s legendární výpravou Lewise a Clarka v letech 1803-1806, která měla objevit cestu k západnímu pobřeží a defacto odstartovat pionýrské doby osidlování Divokého západu.

Ještě předtím jsme však s Nicol narazili na bezejmennou vesničku, vlastně jen ródeové kolbiště, na kterém si nedělní odpoledne zpříjemňovaly snad tisícovky lidí. Vypadá to legračně. Kde nic tu nic. Pak náhle několik gigantických parkovišť tam, kde se ještě před pár hodinami pásly krávy. Udržet se na hřebci či býkovi se

Rodeo
Rodeo - přípravy před jízdou

slabinami nesnesitelně staženými koženým řemenem není rozhodně práce pro amatéry. Před otevřením železných vrat dráždili býky dokonce rány palicí do čela. Kovbojové se tužili seč jim síly stačily. Rozhodně stojí za to obhlížet elegantní jezdce a naparáděné mladíky v texaskách s koženými půllitry na nohou. Jinde by to vypadalo škrobeně, ale v srdci země dobytkářů, vyzněla nám exotická zábava zcela přirozeně.

Čím dále na sever dává krajina znát, že se blíží hory. Prérii střídají lesy a země se začíná vlnit. Missouri, blíže svým pramenům, se tenčí. Konečný zlom příjde po projetí iniánské rezervace Blackfeet. Skalisté hory a Národní park Glalcier jsou na dohled.

Foto a text: Radek Adamec


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.