ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Mono Lake Tufa - California (Fotografie pořízena digitálním fotoaparátem Camedia 820L)
Mono Lake (California červenec 98, srpnen 98, květen 1999, srpen 1999)

foto a text:
Radek Adamec

Mono Lake Tufa:

oficiální link
mapa

Městečko Lee Vining je nevelké, na první pohled vesnické, a pro americký hornatý jihozápad typické. Nebýt silnice 395, která bezpečně naviguje šoféry k druhé z nejvyhlášenějších metropolí amerického hazardu - totiž nevadskému Renu.

Opravdu jen pár mil je to vysoko do hor - k vstupní bráně do Yosemitského národního parku.

Skutečnou dominantou Lee Vining je ale překrásné, vysokohorské jezero Mono Lake podivně rozlité v nadmořské výšce 1952 metrů při úpatí věčně zasněžených vrcholků pohoří Sierra Nevada. Mono Lake bývá často a zcela neprávem označováno jako jezero smrti. Je dva a půl krát slanější než mořská voda. Nechutnost této koncentrace je zřejmá až po ochutnání. Jezero je navíc doslova přesyceno alkalickými minerály, takže na omak má voda velmi blízko k mýdlovému roztoku. Navzdory vskutku nedobrým životním podmínkám se na a v jezeru daří čtyřiceti tisícovkám californských racků, milionům podivných vodních mušek, které naštestí o lidskou kůži nejeví pražádný zájem, a také kupodivu mořským garnátům.

Důmyslný ekosystém a jedinečný potravinový řetězec jezera byl v roce 1984 blízko svého konce. Hladina poklesla na historické minimum a jen pro srovnání - proti roku 1941 padla o rekordních 13 metrů.

Proč?

V roce 1941 totiž radní v Los Angeles odklonili čtyři největší jezerní přítoky, aby ukojili tuto suchem strádající aglomeraci. Katastrofální úbytek vody dal paradoxně vyniknout jedné z dalších výjimečností jezera - totiž tufám, neboli obnaženým vápencovým, několikametrovým útvarům; jakýmsi vodním krápníkům. Američané jsou ale pyšní na čáry své přírody. A jak to tak už v USA bývá, v roce 1994 - po 16leté soudní bitvě, byli losangeleští přinuceni vrátit Mono Lake jeho vodu.

foto a text: Radek Adamec

Mono Lake Tufa:

oficiální link
mapa


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.