ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Keso, Mojavi Desert
Americké pouště: Mojavi Desert a Joshua Tree (California)

text: Radek Adamec

Mojavi Desert, Joshua Tree National Park:
mapa (pdf 212Kb)
oficiální link

Keso: připomínka slavné éry parostrojů
Dáváme sbohem hrubému půvabu Údolí smrti a ženeme vůz jižní spojkou k mojavské poušti. Bedlivě sleduji teplotu motoru. Silnice protíná množství horských pasů a strmé stoupání a venkovní žár posouvají teplotní čidlo ke kritické hranici přehřátí. V pravidelných intervalech míjíme odpočívadla s nádržemi s vodou do chladiče. Modlíme se, abychom je nemuseli použít - a tedy opustit příjemně vychlazenou kabinu vozu. Po dvou hodinách jízdy stavíme v Bakeru - typicky rušném městečku benzínových pump, motelů a fastfoodových automatů. Jeho existence stojí a padá s počtem projíždějících vozů, které zde po dálnici č. 15 pendlují mezi Las Vegas a Los Angeles. Je jich požehnaně…

Dál na jih leží Mojavská poušť. Jedním slovem - pustina. Různorodá krajina s náhorními plošinami a horskými hřebeny se nápadně podobá terénu v Údolí smrti. Nechybějí impozantní písečné duny, vyhaslé sopky a také rozsáhlé porosty stromů Joshua. Naším jediným cílem je železniční stanice v Kelsu. Ve španělském slohu vystavěná budova je smutnou připomínkou rušné minulosti zastávky, v níž kvůli zdroji vody stavěla každá lokomotiva společnosti Union Pacific. Zde v srdci nelítostné pouště si lidé objednávali na prst silné steaky a smrtelně vysušující bríze čelili lízáním zmrzliny. Nástup dieselových motorů odsoudil Keso k zániku, neboť vody už nebylo zapotřebí. Houkání lokomotiv dodnes čas od času přehluší ticho opuštěné krajiny a jako volání dávných mastodontů připomene slavnou éru parostrojů, které dobily Divoký západ.

Joshua Tree

V zemi bohů
"Zde v zemi bohů mámí spánek jako droga," zpívá Bono, vůdčí osobnost britské legendární rockové kapely U2. V městečku "Dvacet devět palem" v pohodlí hotelu Harmony Motel natočila skupina v roce 1987 slavné album Joshua Tree. Vůbec ne náhodou popustili hudebníci uzdu své imaginace právě zde v národním parku Joshua Tree. Doširoka roztažené větve houževnatých stromů Joshua považovali mormonští osadníci táhnoucí tudy před sto lety na západ za ruce starozákonního vůdce Jošui, který jim kyne k zemi zaslíbené. S koberci žlutých kaktusů Cholla, hustým porostem opuncií a palmovými háji plnými tůněk a zurčících potůčků je park totálním zpřítomněním pouštní oázy. Okrové bloky žulových masívů jsou vysoce ceněny zanícenými skálolezci a hledatelé dokonalých fotografií nedokáží o rozmanité mozaice přírodních uskupení mluvit jinak, než v superlativech. Z vyhlídky Keys ve výšce 1581 metrů v západní části parku padá strmý sráz do nekonečně širokého údolí a při dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Mexika.

Sedíme kolem ohniště přírodního kempu White Tank (je zdarma) a každý v zajetí vlastních myšlenek sajeme magický klid přírody. Ticho je doslova hmatatelné a hvězdy nerušené zářením metropolí pokrývají celý viditelný obzor. Skrze praskající jazyky ohně občas zachytí nezvyklé oko temné siluety stromů Joshua, které jako mýtická stvoření hlídají nebo napadají naše skalní hnízdo. Představivost pracuje na plno a člověk si lehce uvědomí, že Bono byl velmi blízko, když zpíval, že "zde v zemi bohů spánek mámí jako droga."

text: Radek Adamec

Mojavi Desert, Joshua Tree National Park:
mapa (pdf 212Kb)
oficiální link


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.