ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Navigační mapa
Seznam autorů


Sponzor stránky


Cliff Palace, Bryce Canyon NP
Kam zmizeli Anasáziové (Colorado, 2001)

foto a text: Josef Derka, osobní www
Mesda Verde National Park:
oficiální link

mapa

Národní park Mesa Verde, který leží na jihozápadě státu Colorado, byl neplánovanou zastávkou na cestě na západ. Tento park od ostatních však má s přírodou pramálo společného. My jsme si tuto cestu nazvali "výlet do daleké minulosti".

Našli jsme historii!
Světe div se - v Americe mají i historii a ta stojí opravdu za shlédnutí. Mesa Verde je zalesněná náhorní plošina s hluboko zařezanými kaňony v nadmořské výšce přes 2500 metrů nad úrovní hladiny vzdáleného Tichého  oceánu, kde  v dávných dobách žili v jeskyních a výklencích strmých skalních stěn praobyvatelé Ameriky. V dávných dobách se tu střídala souš s mořem, díky nimž se tu vytvořily  v kaňonech různé výklenky a jeskyně do kterých přišli první Indiáni asi tak  před 1500 lety.  Jeskyně a výklenky poskytovali indiánům přirozený úkryt před nepřáteli. Ti zde po dobu asi 700 let žili, lovili, obdělávali půdu, zabývali se hrnčířskou výrobou a košíkářstvím a dokonce domestikovali divoké krocany. Indiáni, kteří oblast osidlovali se nazývali Anasaziové. Není známo proč, ale kolem roku 1300 n.l. byla tato velkolepá skalní díla Indiány opuštěna.
   

Jedno z menších puebel udivuje umístěním v nepřístupném prostoru kaňonu

Teprve roku 1870 objevili tato místa přistěhovalci (běloši), kteří toto místo zdrancovali a zpeněžili veškeré hmotné pozůstatky starověké kultury. Až nakonec roku 1906 byl konečně zřízen národní park, který zabránil dalšímu poškozování cenných historických památek. OSN vyhlásila jedno ze "skalní obydlí" (Cliff Dwellings) za součást kulturního dědictví lidstva a historickou památku celosvětového významu. Každoročně sem zavítá mnoho návštěvníků, mezi nimiž se bohužel najde i nejeden skutečný primitiv. Díky těmto lidem je vstup do skoro všech skalních obydlí možný jen s průvodcem. 

Strážce parku vždy rád poradí

Vlaštovčí hnízda
Když jsme se byli zblízka podívat na skalní stavby, nechápali jsem, že na tak malém prostoru mohlo žít cca 200 lidí a dokonce mohli dělat "všechno" co s životem souvisí. Absolutně žádné soukromý. Skalní díla jsme si nazvali po svém - "vlaštovčí hnízda".

V parku je velice zdařilé muzeum, které  návštěvníka seznámí s celou historií zdejšího kraje. Jinak je všude plno otravných až vlezlých  veverek.Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.