ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Pravý účel tajemných věží dodnes trápí všetečné vědce
Tajemné věže Opuštěného údolí trápí vědce (Utah, Colorado, únor 2001)

foto a text: Radek Adamec

Howenweep National Munument:
oficiální link
mapa
(pdf 172kb)
další fotky

Kola se dvakrát marně natočí do protipohybu a nakonec pustí vůz do dlouhého smyku.... Pět centimetrů čerstvého sněhu sice zpomaluje náš postup, ale nával adrenalinu z divoké terénní jízdy je bohatou kompenzací. Na zcela opuštěné silničce s kartografickým názvem CC 10 protínající území národního monumentu Hovenwep ale naštěstí havárie nehrozí. Mapa o CC 10 hovoří jasně a stručně: často nesjízdná.

Únorové počasí je i v nížších polohách okolí Four Corners (Čtyřrohu) zcela nepředvídatelné - chvíli jasno, chvíli není vidět pro hustou vánici.

Tajemní Anasazi
Zemi mělkých a dobře ukrytých kaňonů severně od hranice Utahu, Arizony, Colorada a Nového Mexika (proto Čtyřroh) si před dvěma tisíci lety vybral tajemný lid Anasazi za své útočiště. Hovenweep, řečí utažských Indiánů Opuštěné údolí, bylo pouze jednou z menších osádek rozlehlého systému skalních sídlišť, které Anasazi zbudovali v územním pásu dlouhém více jak tisíc mil.

Rangerská stanice připomíná pohraniční zastávku dávno zapomenuté železnice. A její strážce by zřejmě býval pilným a svědomitým přednostou. Ne více jak třicetiletý mladík překvapeně vzhlédne. Řídké vousy nedokáží skrýt stopy mastnoty, snad od narychlo snědené svačiny. Vrazí mi do rukou pár letáků s informacemi a houkne, jako že jóó, že tady jsme správně u Anasazi. Několika nacvičenými větami vysvětlí, co je k vidění a na závěr přidá otázku, zda jsme zaplatili. Kývnu a on se spokojeně odvrací zpět ke svým knihám, dotazníkům, statistikám a bův ví k čemu ještě.

Důmyslní stavitelé
Dvou a půl kilometrová stezka k ruinám začíná hned u stanice. Vede po okraji kaňonů Little Ruin Canyon a Side Canyon, aby po chvíli sestoupila k jejich dnu, vyšplhala se vzhůru k opačné straně a vrátila se zpět na místo, kde začala. Kvalitně zachovalé zbytky prehistorických staveb dokazují, že jejich stavitelé zvládali minimálně základy statitiky a konstrukce několikaposchoďových budov. Anasazi v nich nejen bydleli, ale používali je také k uchování potravin a to hlavně v důmyslných kamenných boxes pod skalními římsami, kde bylo dostatek chladu.

Archeologové dodnes žasnou při pohledu na vysoké kruhové věže. Otazníky v jejich myslích vyvolává zejména důvod, kvůli němuž tito předchůdci amerických Indiánů stavěli budovy podobné střílnám či strážným věžím. Žádné stopy otevřeného nepřátelství vůči "lidem z kaňonů" totiž vědci neobjevili.

Hvězdáři či vojáci?
Jedna z teorií tvrdí, že vížky sloužili coby astronomické pozorovatelny, díky nimž Anasazi předvídali sezóní vlivy tolik důležité pro jejich farmaření. Období dešťů byla totiž pro pěstování kukuřice, fazolí, dýní a dalších plodin na malých mimoúrovňových terasách klíčová, nebo´t voda je zde v letních měsících velmi vzácná. Předpovědi počasí potřebovali k nastavení systému primitivních, ale účinných přehrad, s jejich pomocí udržovali vodu v ramenech kaňonů a bránili odplavování kvalitní půdy. Nunto podotknout, že Anasazi byli výjimečnými hospodáři, protože k udržení zemědělských prací vystačili s pouhými dvaceti centimetry srážek ročně.

Jiná hypotéza naopak vyzdvihuje vojenský účel věží. Tuto doměnku podporuje náhlé až překotné zmizení Anasazi (před 800 lety) neznámo kam přisuzované útěku ze strachu před rozpínavým nepřítelem. Ostatně Anasazi neodešli pouze z Opuštěného údolí, nýbrž i z dalších míst včetně dokonale skrytého skalního města v Mesa Verde či tábořišť v Chaco Canyon v Colorádu. Kam se úchylili je dodnes velkou záhadou.

foto a text: Radek Adamec

Howenweep National Munument:
oficiální link
mapa
(pdf 172kb)
další fotky


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.