ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránkyVysoká úroveň fosforu svědčí parazitujícím řasám. Ochránci jim proto vyhlásili chemickou válku.

Politika proti přírodě (Florida)

foto web, text: Radek Adamec
1. mapa (orientační)
2.
mapa (podrobná NPS, pdf, 2MB)

Floridský guvernér Jeb Bush pozdržel na jaře 2003 plán na záchranu unikátní floridské rezervace Everglades, které již dlouhá léta hrozí záhuba. Jde nyní zejména o snížení vysoké koncentrace fosforu ve vodním systému.

Kdo někdy zavítal na úplný jih Floridy a stihl se podívat do Národního parku Everglades, jistě nelitoval. Snadno totiž podlehl podmanivému kouzlu mangrovových bažin, utajených jezírek a mělkých říček s desítkami ptačích druhů, floridskými pantery, aligátory či kapustňáky. Málokterý z návštěvníků přitom ví, že křehký subtropický ekosystém, dodnes obývaný také komunitou seminolských indiánů, zvolna a vytrvale umírá.

Metr za metrem ukrajuje z unikátní rezervace rozpínavá urbanizace, dusí ji agresivní farmáři, otravuje floridský průmysl a vysávají žíznivá města. Došlo to tak daleko, že některé z živočišných druhů zcela vymizely a jiné to zřejmě v nejbližší době čeká. Devastace Everglades dlouho nikoho nevzrušovala. Teprve v roce 1994 pochopili federální i floridští politici - a bylo to pro ně zjištění překvapivé -, že služba veřejnosti není jen výhodná symbióza s vlivnými průmyslovými lobby.

Unikátní rezervace ustupuje urbanizaci a rozpínavým farmářům. Vysušování bažin končí fatální erozí půdy.

Na poslední chvíli
Plán záchrany, tzv. South Florida Ecosystem Restoration Task Force, považovaný za největší projekt svého druhu na světě, odstartoval v zásadě už v roce 1994, naplno však v roce 2000. Bude trvat 30 let a daňové poplatníky přijde na minimálně osm miliard dolarů. V první fázi počítá především s ochranou vodních zdrojů a jejich čištěním, přísným dohledem na kvalitu přitékající vody, úplnou kontrolou nad 1600 kilometry umělých kanálů, výstavbou zhruba tisícovky kilometrů protipovodňových hrází a stovek monitorovacích stanic. Rekonstrukce parku byla vypracována na základě důmyslných modelů uzavřených ekosystémů, které jsou schopny s vysokou pravděpodobností předvídat následky zásahů záchranářů v populaci živočichů a flóry.

1. Aligátoři: králové rezervace.  2. Vzácný endemit - floridský panter. 3. Loni hnízdilo v parku na 75 tisíc párů ptáků, v roce 1994 jich přitom přilétlo jen devět tisíc.

První úspěchy
Zdá se, že vložená investice se i navzdory dřívějším pochybnostem začíná vyplácet: v současné době přitéká do rezervace přibližně 90 procent čisté vody, tedy bez obsahu agresivních chemikálií, jakými jsou třeba fosfor a rtuť, produkované velkými cukrovary na severu. To se prakticky okamžitě projevilo na populaci ptáků. Namísto devíti tisíc párů v roce 1994 jich o osm let později zahnízdilo v Everglades už 75 tisíc. Řada destruktivních činností byla sice v 90. letech minulého století omezena, zastavena nebo zakázána, ale vyvážený systém Everglades se nadále hroutí setrvačnou silou po vzoru dominového efektu. Největší starosti činí biologům zejména vysoká hladina fosforu. Právě fosfor vyživuje rozsáhlé plantáže orobince širokolistého, jehož husté porosty dusí ostatní rostliny a mikrosvět v rezervaci. Výrazné snížení koncentrace fosforu mělo být klíčovou součástí druhé fáze záchrany parku, s jejímž skončením se počítalo do konce roku 2006.

Vznášedlo: dopravní prostředek bažin. Časté záplavy vedly v minulosti k mylnému závěru zbavit se evergladeských močálů.

Bush to zařízl
Floridský guvernér Jeb Bush však na jaře 2003 prosadil odklad této etapy o dalších deset let. Rozhodnutí šalamounsky vysvětlil tím, že v roce 2006 bude projekt z 95 procent dokončený, o moc více neuvedl. U bratra amerického prezidenta George W. Bushe platí, že jablko nepadá daleko od stromu. Vzpomeňme prezidentovo kontroverzní povolení těžby ropy v aljašských rezervacích či odmítnutí Kjótského protokolu o celosvětovém snížení produkce skleníkových plynů.

Fakta
* Národní park Everglades byl založen v roce 1947, aby chránil unikátní vodní, rostlinný a živočišný ekosystém, který leží v jihozápadním cípu amerického státu Florida.
* Pro návštěvníky je rezervace pohodlně přístupná z jihu a severu. Do neprostupných delt a labyrintu desíti tisíc malých ostrůvků a mangrovníkových bažin lze proniknout jen úzkými rameny říček na kanoi, motorovém člunu nebo vznášedlu, pilotovaném ochránci parku.

Více o cestování do Everglades v deníkovém článku Expedice Florida


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.