ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Golden Canyon, Death Valley NP
Americké pouště: Údolí smrti (California)

text: Radek Adamec

Death Valley National Park:
mapa (pdf 1MB)
oficiální link

V ospalé atmosféře klimatizovaného baru ve Furnace Creek Ranch v kalifornském Údolí smrti se schyluje ke kulečníkové bitvě. Drama nemá diváků, neboť několik ukrajinských studentů a znuděných turistů bez zájmu zírá do svých sklenic.V souboji tág tentokrát naše zlaté české ruce nestačí na houževnatost amerického domorodce. Odcházíme…Dvě hodiny po půlnoci horko sice znatelně ochablo, ale rtuť v teploměru stále tančí kolem znaménka s třiceti stupni. Párek přechlazených piv poskytl jen dočasnou úlevu. Tekutiny se nyní ve vzduchu těžkém jako olovo derou ven a v praméncích potu se kondenzují na povrchu kůže.

Světla reflektorů poslušně následují pohyb zatáčejícího vozidla a na zlomek vteřiny zachytí dvě tečky žhnoucí zelenou barvou. Vysoko zdvižené slechy kojota rychle zastřihají. Přistižen u návštěvy popelnice strne v momentu překvapení. Pískově žlutá srst dokonale splývá s okolím. Pak bleskově mrskne hbitým tělíčkem a zmizí ve tmě…

S dvěma sty kilometry délky a dobrými osmdesáti šířky je Údolí smrti největším národním parkem USA. Částí v mojavské a částí v amargoské poušti je údolí nesmírně drsného vzhledu sevřeno mohutnými štíty hor. Telescop Peak na západě v pohoří Panamint je mezi nimi s 3367 metry nejvyšší.

Turisty žene do údolí zpravidla zvědavost. Jednak chtějí na vlastní oči poznat, kde se v roce 1913 vyšplhala teplota k neuvěřitelným 57 stupňům ve stínu (o jeden více bylo jen v Lybii v roce 1936), a podruhé, aby navštívili nejnižší bod západní polokoule. V úpatí Černých hor u malého solného jezírka jménem Badwater padá země 86 metrů pod úroveň hladiny moře.

Vysoké hory brání cirkulaci vzduchu a společně s úmorným vedrem a směšnými srážkami (kolem pěti centimetrů ročně) činí z Údolí smrti zdánlivé peklo na zemi. Ostatně názvosloví v parku nezůstává pozadu. Posuďte sami: Danteho vyhlídka s neopakovatelným rozhledem do všech stran, Ďáblovo golfové hřiště - solná pláň rozlohy mnoha desítek hektarů, Zlá voda, Pohřební hory, Satanovo pole či Pekelný potok.

Bad Water - 86m pod úrovní moře, Death Valley NP

Někteří zabedněnci se netají po návštěvě údolí svým zklamáním. Říkají: "Nic tam není. Jen jsme uvařili auto, z něhož se stejně nedá kvůli horku vůbec vylézt." Nedokáží si bohužel přiznat, že Údolí smrti zbortilo jejich vžitou představu o národním parku s jeleny a medvědy, měkkými stinnými pěšinkami uvnitř hlubokých lesů či svěžími horskými potoky. Navzdory nechtěně získanému jménu kypí park bohatstvím života. Jenže spatřit tento živočišný pohyb to chce trpělivost pozorovatele a nikoli kvap masového turisty, který musí v úterý do San Francisca, ve středu do Las Vegas a ve čtvrtek alespoň na chvíli do Yelowstonu..

Na dvě stovky zvířat, ptáků a ještě více rostlin si dokázaly v nesmírně tvrdých podmínkách poradit s nedostatkem vody i výhní slunce a v hodinářsky vyváženém ekosystému docela dobře prosperují. O působivou scenérii také není nouze. Hra světla a stínů zapadajícího slunce, mnohavrstvé horniny, do zlata vybarvené kaňony a přísné linky písečných dun patří k nejúchvatnějším představením údolí. V konečném výsledku přivodí v mysli cestovatele pocit vlastní nicoty a úctu k nepokořené přírodě. Údolí má i svou záhadu. Na vyschlém jezeře Racetrack popojíždějí několikatunové skály po bahnitém podkladu, ale vědcům není dosud jasné proč.

Nyní stojí uprostřed národního parku luxusní hotel, kempy a také nejníže položené golfové hřiště na světě. Dříve tomu nebylo. Údolí se odedávna úporně bránilo lidským pokusům o trvalé usazení. První schůzku se smrtí si zde dali v roce 1849 pionýři, kteří hledali zkratku do kalifornského údolí k jeho právě nalezeným zlatým ložiskům. Mnozí nikdy nedorazili, neboť nenalezli cestu přes horské průsmyky a po vyčerpání zásob a snědení tažných volů bídně zahynuli hladem a žízní. Proto Údolí smrti.

Následovali další zlatokopové, seriózní podnikatelé či výstřední milionáři. Harold Ashfor nakutal v roce 1910 zlata za 100 tisíc dolarů. Důl stejně opustil, neboť se nevyplácel. Jeho zlatonosný pozemek s troskami důlních zařízení dodnes trčí v jižní část parku. Dvacet let před ním učinil pokus k dobytí údolí jistý William Coleman s těžební společností Harmony Borax Works. Dvacetitunové vagóny s boraxem (přírodní chemické rozpouštědlo) táhlo deset párů mul k železnici v Mojavské poušti vzdálené 250 kilometrů. Nelidské pracovní podmínky a totální vyčerpání zvířat nakonec odsoudily společnost ke krachu.

Scoty's Castle, Death Valley NP

Scotyho zámek
K nejpozoruhodnějším legendám Údolí smrti se bezesporu řadí kentucký rodák a zlatokop Walter Scott. V mládí kovboj, později prospektor a dobrodruh do morku kostí s darem výmluvnosti a schopností vymámit z jalové krávy tele. Mezi jinými umluvil i chicagského pojišťovacího magnáta a na smrt nemocného Alberta Johnsona, aby investoval do jeho zlatonosných projektů. Johnsonova inspekční cesta měla zodpovědět otázku, proč je návratnost investic nulová a odhalit Scotyho jako prachobyčejného šejdíře. Namísto toho se mezi oběma muži zrodilo trvalé přátelství. Johnson se v suchém prostředí dokonale zotavil a dal v roce 1924 Scotymu zelenou k výstavbě nákladné rezidence. V severovýchodní části parku pak vznikla perla a turistická atrakce číslo jedna - Scotyho zámek. Rozsáhlá budova s elektrárnou, jejíž turbínu hnala voda shromážděná v betonové nádrži vystavěné vysoko v horách, skýtala dostatek luxusu a poskytovala přístřeší prvním turistům i senzachtivým reportérům. Nechyběl obří dvoudílný bazén, věž s orlojem, stáje či parkoviště s pohodlnými limuzínami.

Vrah Manson
Ptám se rangera na Charlese Mansona. Kývne znalý moderní historie parku. V roce 1969 jej na odloučené usedlosti Barker Ranch zatkli šerifové s několika kumpány kvůli vandalismu a drobným krádežím. Teprve později vyšlo najevo, že bestie Manson - samozvaný vůdce skupinky hippie "Mansonova rodina" - zavraždil brutálně osm lidí. Mezi nimi i ženu slavného režiséra Romana Polanského Sharon Tate a to navzdory jejímu pokročilému těhotenství (byla v osmém měsíci). Manson uvěřil složité konstrukci, že ďábel je černý, a že koncem 70. let začnou černí vraždit bílé. Rasová válka však ne a ne začít. Sám sebe pasoval za anděla a se slovy: "ukážu jim (černochům) jak to mají dělat", rozpoutal krvavé orgie. Polanského rodinu vybral, aby dostatečně upoutal pozornost tisku a veřejnosti.


text: Radek Adamec

Death Valley National Park:
mapa (pdf 1MB)
oficiální link


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.