ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Navigační mapa
Seznam autorů


Sponzor stránky

Green River vtéká do čelistí brány Gates of Ladore
Národní monument Dinosaur (Colorado)

text: Radek Adamec

Dinosaur National Monumentr:
oficiální link
mapa (gif 60kb), podrobná (pdf 221kb)

Severozápadní Colorado je vlastně jedna velká pustina. Skalisté hory se zde pozvolna ztrácejí a ustupují kamenitému podloží s pitoreskními skalními formacemi. S rostoucí vzdáleností se krajina mění v suchou poušť amerického jihozápadu.

Gates of Lodore
Putujeme-li severem Colorada po silnici č. 40 odbočíme osadě Maybell a po silnici č. 138 zamíříme k severu národního monumentu Dinosaur National Monument. Přesně po 65 kilometrech oznámí hnědá cedule štěrkový přivaděč k ztracené přírodní oáze Gates of Lodore.

Tenhle malý test navigačních schopností bude bohatě odměněn. Po dvaceti minutách totiž prosvítí nehostinnou šeď kamene zelenkavá hladina řeky Green. V úžasných meandrech se vine řečiště rajským údolím s loukami a mexickými borovicemi až k ústí gigantické strže. Mohutná skaliska po obou stranách jakoby strážila vstup do ztraceného světa, který neprodyšně svírají hřebeny pohoří Diamond Plateau Mountain a Douglas Mountain.

Z primitivního tábořiště na břehu řeky vybíhá vzhůru dvoukilometrová pěšinka. Po ní se nejlépe přiblížíme k působivé vyhlídce na žulovou bránu. Legendární průzkumník John Wesley Powell si v roce 1869 na stejném místě poznamenal: „…jakoby hory řeku vpíjely. Co asi je za touhle branou, skrze níž zítra projedeme“. Výpravu čekaly nebezpečné peřeje v bludišti hlubokých temně rudých kaňonů. Stejně jako Powell se nyní mezi strže pouštějí cestovatelé s gumovými rafty, aby se vynořili o sedmdesát kilometrů jižněji na druhé straně rezervace.

Plavba je stále dobrodružná, ale už ne tak divoká, neboť řeku spoutala na severu přehradní nádrž Flaming Gorge Dam. Tenhle kraj dosud platí za velmi opuštěné místo, kam se lidé jezdí uvolnit ze spárů neurotické civilizace. Státní park Browns Park o kus dále proti toku řeky si oblíbili rybáři doufajíce v tučný úlovek. Před nimi se tady před rukou zákona skrývali lupiči a pistolníci – mezi nimi třeba Matt Warner nebo Butch Cassidy. (kemp: primitivní tábořiště v nádherném prostředí, cena: $7/stan)

V dinosauřím lomu spatříme celé veleještěry
Dinosauří lom
Hlavní atrakce monumentu – jedno z největších světových nalezišť dinosauřích koster Dinosaur Quarry - čeká návštěvníky na jihozápadě ve zcela protilehlém rohu rezervace.

Bohužel nezbývá, než se vrátit do Maybell a pokračovat 200 kilometrů přes osady Massadona a Blue Mountain s restaurací a kempem až do Jensenu v Utahu. Na odstavném parkovišti nedaleko vstupní brány zanecháme vůz a vydáme se k slavnému lomu kyvadlovou dopravou - Shuttle (odjíždí každých 15 minut, zdarma).

Pětiminutovou jízdu zpestří šofér autobusu slovy: „jízda do minulosti začíná.“ Ale to už se před námi objeví kruhový komplex návštěvnického centra s protáhlým bočním traktem, pod nímž je ukryta skalní stěna s kostmi. Výškové lešení umožní celkový náhled i detailní průzkum bloku kamene o šířce třiceti metrů. Z něho vyčnívají kosti, zuby, celé lebky a ocasy prehistorických vegetariánů apatosaurů (brontosaurus), stegosaurů, camptosaurů či predátorů allosaurů.

Kosti jsou tak dokonale zachovalé, že při troše trpělivosti či s pomocí nákresu spatříme celá těla vymřelých dinosaurů. Pocit přímého kontaktu s dávnou minulostí umocní zjištění, že zkamenělá těla jsou pravá. Jedinečné naleziště objevil v roce 1909 archeolog Earl Douglas z Carnegieho muzea v Pittsburgu. Při jedné z toulek v horách Split Mountain doslova zakopl o zkamenělý ocas obrovského brontosaura, který trčel ze země alespoň metr vysoko.

Od té doby vydal tenhle dinosauří lom desítky tisíc kostí, které většinou skončily v nenasytných budovách amerických muzeí. Bezohledná těžba a komerční prodej vzácných fosilií skončily v osmdesátých letech. Od té doby slouží stěna jen výzkumu a turistice. V těžko přístupných koutech rezervace jsou ale další místa, kde probíhají vykopávky. Sjíždíme-li širokou kotlinou řeky Green k tábořišti Split Mountain, snadno se v duchu vydáme na vlastní cestu do pravěku. Při troše fantazie uslyšíme dunivé kroky mohutných zvířat a uvidíme protáhlé krky, jak se noří přes dlouhé jazyky písečných břehů a vysoké přesličky do životodárné tekutiny protékající řeky.

(Dinosaur Quarry Visitor Center: denně 8-18:30, zima: 8-16:30, vstupné: $10/vůz, Park Pass lze uplatnit, kemp: Green River, $7-10/stan)
Rafting na řece Green patří ke špičkovým zážitkům

Na cestě do Salt Lake City po silnici č. 40 stojí za zvážení stokilometrové kolečko panenskou přírodou chráněné krajinné oblasti Red Cloud-Dry Fork. Divoké rozvrásněné pohoří Uinta Mountains a polesí Ashley National Forest zde vytvořilo překrásné přírodní prostředí skrytých kaňonů, otevřených pastvin a prudkých srázů. V porostu borovic pokroucených a osikových hájích žijí rysi červení, kojoti, medvědi a také pumy. Z Vernalu pojedeme na sever po č. 191 a po 30 km zabočíme doleva na zčásti asfaltovou a zčásti štěrkovou vedlejší silnici č. 018. Výlet nám zabere dvě hodiny času.


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.