ISO2 MAC 852 Bez diakritiky Email Malá domu Vytvor si trasu dle vlastních kriterií Mapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Datlová farma, obklopena suchou pouští.
Datlová farma China Ranch (California)

Text a foto: Ládín a Martin
Převzato ze stránky: LaMar & Southwest USA


China Ranch Date Farm:
mapa, oficiální link

Osmdesát pět mil západně od Las Vegas, v těsné blízkosti národního parku Death Valley, leží ve skalnatém kaňonu obklopena drsnou a suchou pouští nefalšovaná datlová oáza. Zdejší pramen vody umožňoval odjakživa zelené vegetaci přežít stálá sucha a horká léta. Archeologický průzkum dokázal využívání zdejšího zdroje vody jak prehistorickými zvířaty, tak i kočovnými lovci a sběrači už tisíce let zpět.

V roce 1850 je zde založena farma čínským mužem zvaným Quon Sing, ten dokázal využít dlouholetých zkušeností z boraxových dolů v oblasti Death Valley a vytváří zde účinný zavlažovací systém. Vypěstované plodiny a maso z místní farmy slouží jako zdroj potravy obyvatelům mnoha důlních táborů, kalifornská zlatá horečka je v plném proudu a ve zdejší poušti zkouší štěstí mnoho dobrodruhů. Postupem času se mění spolu se střídajícími se vlastníky i využití farmy, je zde dobytčí ranč, fíková a vojtěšková farma, chovají se zde i ovce... Hlavní datlový háj byl vysazen na začátku dvacátých let 20. století. V jeho stínu stojí dodnes dům vystavěný z 18 tisíc ručně dělaných vepřovicových cihel. Zdejší datlové palmy jsou potomci stromů dovezených z Iráku, Egypta a Sýrie. Na farmě roste ale i zde vypěstovaný druh hybridní datle.

Vůz z doby počátků pěstování datlí na farmě.

Palmový cyklus začíná na jaře, v březnu a dubnu produkuje každá dospělá palma tucet hnědých lusků, které se otevřou a odhalí květ, když je zralý na opylení. Pyl z jedné mužské palmy stačí až na 50 ženských stromů. V průběhu května se tvoří na 1,5 metru dlouhém stonku datlový hrozen krytý vějířovitým listem. Začátkem srpna mají datle už téměř plnou velikost, ale ještě jsou zelené a nezralé. Kryjí je papírové vějíře, které je chrání před ptáky a přehřátím od prudkého slunce. V závislosti na průměrné teplotě léta a množství vláhy, dozrávají datlové hrozny na podzim, sklizňová sezóna začíná v září a trvá až do prosince. Každý druh palmy má svůj vlastní čas dozrání, dospělá zdravá palma vyprodukuje ročně až 150 kg ovoce.

Přímo na farmě jsou datle sušeny, tříděny a připravovány k exportu. V malém obchodě je k zakoupení jak výběr hlavních odrůd z poslední sklizně, tak i některé z nich vyráběné speciality. Mezi ně patří naprosto výborný datlový chleba, ale i koláče, sušenky,... Obchod nezůstává jen u prodeje samotné datlové produkce, ale nabízí téměř kompletní suvenýrový sortiment vztahující se k oblasti, navíc přímo z farmy vede několik krátkých tras pro nenáročné pěší výlety do okolní pouště. Samotná příjezdová cesta prochází kaňonem vytvořeným v silné vrstvě sádrovce, je z ní vidět množství opuštěných důlních šachet, v nichž zkoušeli před více jak 100 lety své štěstí dobrodruzi z celého světa.

Zde sklizené datle mají výjimečný podíl vlákniny, vitamínů a minerálů, jedná se o plodinu u níž je dokázáno, že redukuje riziko vzniku srdečních chorob a rakoviny. Obsah ovocného cukru dodává tělu rychlou energii a zároveň jde o lehce a rychle stravitelou součást potravy. China Ranch je nyní moderní a rozrůstající se podnik, který přináší nádhernou ukázku pěstování datlí v drsných pouštních podmínkách.


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.