ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky
Ghost Town Bodie
Ghost Town Bodie v Kalifornii - Ilustrační foto: California State Parks

Kde vítr hvízdá a toulá se duch (California)

text:
Vladimír Ustohal
Převzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Bodie State Historic Park:

oficiální link


Opuštěná města v horách amerického Západu, zvaná "ghost towns - města duchů", jsou památkou na zašlé doby těžby zlata, stříbra i jiných vzácných kovů. Kdysi tu žily a pracovaly tisíce lidí. Město daleko od civilizace poskytovalo zlatokopům všechno, co bylo k životu třeba. Byly tu obchody, řemeslnické dílny, tančírny, nálevny, lázně, veřejné domy, pro slušnější část populace kostel, hřbitov, sportovní hřiště a půjčovna knih, a pro děti škola. I pošta tu bývala. Dnes do těchto liduprázdných míst žádný dopis nepřichází. Nežijí tu ani adresáti ani odesílatelé.

Jedním z nejlépe zachovaných "měst duchů" je bývalé zlatokopecké Bodie, ležící vysoko v horách Kalifornie. Končí v něm prašná cesta, která vás do těchto míst přivede z nížin. V zimě se sem nedostanete, protože krajina je překryta metrovými vrstvami sněhu.

Bodie vzniklo jako desítky jiných zlatokopeckých hnízd - po náhodném nálezu zlatonosné žíly. Zdejšími objeviteli byli Waterman S. Bodey a Black Taylor, kteří tu v roce 1859 narazili na jedno z nejbohatších nalezišť zlata na americkém Západě. Navíc tu bylo i stříbro. Bodey si svého objevu ani neužil. Ještě téhož roku v listopadu zmrzl ve sněhové vichřici při návratu z cesty za zásobami. Městečko Bodie, které tu pak vyrostlo, dostalo po něm název, avšak - jak vidno - poněkud pozměněný, aby se ujednotila nejasná výslovnost.

První roky těžby zlata a stříbra v Bodie až do počátku 70. let příliš nevynášely a horníci dávali přednost zaběhnutým dolům v horách nedaleké Nevady. V roce 1878 však nastal obrat. Důlní společnost Standard Mining Company narazila na bohatou zlatonosnou a stříbronosnou žílu a Bodie se rázem stalo magnetem. Ani tehdejší nejkrutější zima v historii kraje nemohla odradit horníky a těžaře, kteří se do Bodie hrnuli cestou necestou. Roky 1879 až 1881 znamenaly největší slávu zlatokopeckého města, které tehdy mělo kolem 6000 obyvatel. Zájemců o práci bylo víc než pracovních míst a s bohatstvím na jedné straně rostla na straně druhé chudoba, závist a zločinnost. Bodie bylo známo jako "nejdivočejší zlatokopecký tábor bez zákona, s největším počtem lumpů, jaký daleký Západ vůbec kdy poznal". "Loučím se s Tebou, Bože, odjíždíme do Bodie!" - zapsalo si do deníčku děvčátko po sdělení rodičů.

Od roku 1881 nastal úpadek těžby. Jámy a šachty přestávaly vynášet. V roce 1892 pak mnoho domů zničil požár. Plameny dalšího ohně vyšlehly přesně po čtyřiceti letech, v roce 1932. Dvaapůlletý Vilík si hrál se zápalkami a z města dřevěných, na troud vysušených domů zbylo pouhých 10 %, tedy část, která se dodnes zachovala.

Procházím ulicemi Bodie a nahlížím do opuštěných příbytků. Není tu živáčka, přesto jsou v mnoha oknech i po tolika letech rozpadající se záclony. Na regálech v obchodě neprodané zboží pod vrstvou prachu, u rezavé benzinové pumpy bez hadice vrak náklaďáčku marně vyhlíží čerpadláře. Ve škole na stupínku křída, na stolku rozepsané sešity, v lavicích vyschlé kalamáře. Ve 30. letech bylo Bodie už téměř liduprázdné. Když Jim Cain, hlavní bankéř, v roce 1936 z Bodie odcházel, vlastnil tu téměř všechna stavení. Dodnes se jich zachovalo kolem 170. Bankéřova rodina pak po léta vydržovala strážce, který rozpadající se město v horské pustině střežil až do roku 1962, kdy získalo statut Státního historického parku.

text: Vladimír Ustohal
Převzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Bodie State Historic Park:
oficiální link


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.