ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky


Generál  George Armstrong Custer
Generál George Armstrong Custer

Příběhy od Malého Velkého Rohu (Little Bighorn, Montana)

text: Vladimír Ustohal
Převzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Little Bighorn Battlefield National Monument:
mapa (pdf 39kb)
oficiální link

Dne 25. června 1876 se na pláních kolem říčky Little Bighorn v Montaně odehrál jeden z nejkrvavějších střetů v Indiánských válkách. Spojené kmeny Siouxů, Arapahů a Čejenů se tu střetly s elitou americké armády - Sedmou kavalérií. Řež skončila vítězstvím indiánů. Všech 263 kavaléristů pěti setnin plukovníka George Armstronga Custera padlo, včetně velitele. Třetího dne je pohřbili do mělkých hrobů na místech, kde byli nalezeni. V dalším roce někteří příbuzní získali souhlas k exhumaci rodinného příslušníka a jeho pohřbení dle svého přání. Ostatní hroby byly v roce 1881 otevřeny a nalezené ostatky byly uloženy do společného pohřebiště kolem žulového památníku nad bojištěm. Tento kamenný monolit se jmény padlých mám právě za zády. Z návrší, z místa posledního Custerova odporu, hledím do prérie, kde před více než stodvaceti lety Sedmá kavalérie zaútočila na indiánské ležení za neširokou, mělkou říčkou podivného jména Little Bighorn - Malý Velký Roh. Travnatá stráň s původními místy hrobů, dodnes označenými mramorovými deskami, se svažuje k pomalu plynoucí vodě. V terénu bývalého bojiště, dnes Národního památníku, jsou i po tolika letech náhodně nalézány ostatky vojáků.

Indiánské války skončily. Vojenské pevnosti ztratily význam a byly rušeny. Kosti osob, pohřbených v pevnostech na území Montany, Wyomingu a Severní a Jižní Dakoty, byly převáženy do Montany na bojiště u Little Bighornu, kde kromě hromadného hrobu s památníkem bitvy bylo zřízeno ještě jedno vojenské pohřebiště. Na tomto tak zvaném Custerově národním hřbitově je dnes celkem asi 4900 hrobů. Kromě vojáků a civilních osob z doby dobývání amerického Západu jsou tu dnes na čestných místech pohřbeni i zasloužilí veteráni jiných válečných konfliktů, od americko-španělské války až po válku ve Vietnamu. Pojďte se mnou na krátkou prohlídku, ale - Remember, you are in rattlesnake country! Nezapomeňte, že jste v krajině s chřestýši!

Pro cizince jsou nejzajímavější oddělení A a B, věnovaná období Indiánských válek. Ani zdaleka tu však nenajdete jen "Blue Jackets", "modrokabátníky" padlé pod úderem tomahawku, střelou z luku či ránou bojovým nožem. Z indiánů jsou tu pohřbeni jen armádní stopaři, zvědové Custerova oddílu a spolu s nimi přepestrá společnost z tehdejšího amerického pohraničí. Tak například Julie Roachová, pradlena z "Fort C. F. Smith", pevnosti, střežící známou strategickou stezku Bozemanův trail. Roachová měla v pevnosti významnější postavení než žena důstojníka. Jak by ne! Vždyť bez ní by místo hochů jako ze škatulky pochodovali po pevnosti páchnoucí skunci. Jenže pradlena Julie prý, jak se na Bozemanově trailu říkalo, byla ženská "superdržkatá". Jednoho dne ruce v bok a pustila se do manžela. Tomu povolily nervy a hmátl po armádním koltu. Malér! Mužská většina pevnosti samozřejmě držela s vdovcem a řešení se našlo. Případ nemůže jít před polní soud. Držkatá Julie byla civil a pevnost žádného civilního soudce nemá. Střelce-vdovce nemůžeme potrestat. A tak zůstal nepotrestán.

Plejádu přemnohých, očekávajících na Little Bighornu den posledního soudu, spestřil i korporal z předsunutého pevnostního postu v Yellowstonu. Jmenoval se John Noonan a žil s ženou, náhodou taky pradlenou. Jmenovala se Nashová. Nebyl jejím prvním manželem, prý byla za vojáka provdána už pokolikáté. Jednoho dne, bylo to v létě roku 1878, byl korporal Noonan zrovna mimo pevnost a co čert nechtěl, žena mu umřela. Když ji báby oblékaly do hrobu, div jim oči nevypadly. Už jste to slyšeli? Ona byla chlap!!! Noonan se stal terčem mužského posměchu a ženského pohrdání. Své břímě neunesl a picnul se. Co hrob, to historie. No řekněte? Najdete takové "stories" na našich cintorínech?

Nejvyšším důstojníkem pohřbeným na Custerově národním hřbitově je brigádní generál Marcus Reno. V bitvě na Little Bighornu velel prvnímu útoku na indiánské ležení. Ke své smůle masakr přežil, a tak mu naložili vinu za prohranou bitvu. Byl vláčen soudy, a když mu zemřela žena, dal se na pití. Zemřel sám, bez přátel, ani kulkou ani šavlí, ale na rakovinu. Potomci po léta bojovali za jeho očistu a dočkali se. Reno, původně pohřbený ve Washingtonu D.C., byl bezmála po stu letech exhumován a v září 1967 pohřben s vojenskými poctami na Little Bighornu vedle svých bojových druhů.

text: Vladimír Ustohal
Pøevzato se svolením ze serveru Montana Club, email

Little Bighorn Battlefield National Monument:
mapa (pdf 39kb)
oficiální link




Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.