ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky
New York Manhattan (New York, USA)
a
utor: Marcela Bělovská

Co říci o městě o kterém se mluví, píše a vypráví již mnoho a mnoho let? Snad jen to, že vše co o něm známe je pravda. New York je veliké město. Ani ne tak rozměrem jako jeho obyvateli, kteří v něm žijí. Není žádné tajemství, že v New Yorku a ještě konkrétněji na Manhattanu je málo který občan rodilý Američan. Možná právě proto je celé město tak pestré a vzrušující.

Já znám toto město hlavně díky svému téměř 8-mi letému pobytu v něm. To proběhlo v letech 1984 - 1991 a od té doby ho věrně navštěvuji každý rok nejméně na měsíc. NYC je město, které je rozděleno na čtvrti Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island a hlavně Manhattan. Všechny tyto části mají něco do sebe a každá má své kouzlo. Nicméně mě je nejbližší Manhattan a právě o něm budu pokračovat.

Manhattan je centrum všeho dění. Jsou zde mrakodrapy, je zde zábava, je zde slavná Broadway, jsou zde policajti na koních, slavné Yellow Cabs (žluté taxíky). Je zde vše co známe z filmů a vyprávění a jiných zdrojů. Nedá se popřít, že je to tu velkolepé. Většinou jsem se setkala s dvěma druhy lidí. Buďto NY nesnáší nebo ho milují. Já se přikláním k těm druhým.  Každý rok se těším, až zase poletím do New Yorku a jakmile vstoupím na Manhattan a ucítím vůni pražených oříšků, které prodávají za dolar a půl téměř na každém rohu, vím, že jsem zase tady. Nejen to je patrné na první pohled, ale také vás okamžitě upoutá ten obrovský šum a ruch velkoměsta. Lidé všude spěchají, auta na sebe troubí, ze země se valí obrovský dým páry a vy tam stojíte uprostřed toho všeho mezi těmi obrovskými mrakodrapy, vedle kterých se cítíte jako mravenec a ani na chvilku to na vás nezapůsobí negativně. Nejlepší místo kde toto všechno prožít je buďto slavný Times Square, kde je živo opravdu 24 hodin denně, nebo na 5. Avenue v oblasti chrámu Sv. Patrika a Rockefeller Centra, které se nachází kolem 50. Street.

Celý Manhattan je rozdělen na Upptown, Midtown a Downtown, West Side a East Side. Upptown je spíše residenční oblast. Zde žijí lidé rozškatulkováni do bohatých a chudých oblastí. Je až obdivuhodné, jak od sebe dělí jediná ulice oblast chudší a bohatší. Nejprestižnější a také nedražší oblast pro bydlení na Upptownu je 5th a Park Avenue. Zde se nacházejí byty slavných hollywoodských herců jako je například Woody Allen, Barbara Streisand a jiní. No a pak je tu samozřejmě i ta chudší čtvrť a to Harlem. V dnešní době už není Harlem to co býval, ale stále se v něm dají spatřit ty pikantnosti, které nás tam tak lákají. Lidé, převážně afrického nebo hispánského původu, posedávají po ulicích. Hlasitá hudba vyhrává všude kolem a všichni se bezprostředně baví a přežívají si spokojeně den za dnem. V dnešní době už není New York zdaleka nejnebezpečnějším městem v USA a tak už ani Harlem není až tak nebezpečný jak býval. Nicméně bych si netroufla nikomu přímo navrhnout, aby si tam udělal výlet jakožto typický turista s baťůžkem na zádech a foťákem na krku.  Přesto, že NY již není tak nebezpečný jak býval, přesto je tu jedno místo, které se naopak stalo nebezpečnějším nežli bývalo a to jest Central Park, ležící uprostřed ostrova Manhattan. Svým položením rozděluje Central Park Manhattan na East Side a West Side. Central je přes 4 km dlouhý a asi 1 km široký. V týdnu přes něj projíždí auta, ale o víkendu je pro dopravní prostředky uzavřen a smějí tam pouze chodci, popř. bruslaři, cyklisti, běžci a tak. Přes den je to velmi oddychové místo, kam se může vydat celá rodinka a užít si tam vše od hezké podívané na neobvyklé lidi, kterých je mimochodem po celém New Yorku víc než kde jinde, mohou hrát fotbal, baseball a jiné hry, nebo navštívit Central Parkské ZOO, navštívit pouliční nebo někdy i profesionální koncert (jako byl ten nezapomenutelný koncert Simon a Garfunkela). No prostě je tam nesčetně moc věcí, které se tam dají dělat. Ale pozor, po setmění berte nohy na ramena a jděte se raději projít po večerních ulicích páté Avenue, Times Square nebo na projížďku na Staten Island Ferry. Ferry převáží lidi do a zpět ze zaměstnání každý den a vlastně funguje téměř jako u nás MHD. Na této projížďce, která tam i zpět netrvá více než jednu hodinu budete mít překrásný výhled na celý Downtown Manhattan. To znamená, že budete mít známé dvojičky a další desítky obrovitánských a v noci nádherně osvícených mrakodrapů jako na dlani. Dál uvidíte ten největší symbol celého New Yorku a možná i celé Ameriky, sochu Svobody. Kromě toho dál uvidíte jedinečné mosty. Cesta touto lodí je zdarma a určitě stojí za to využít její služby.

Nejde se zmínit o všech atrakcích, které Manhattan nabízí, ale určitě je třeba se zastavit v Greenwich Village a Soho. Toto jsou opět čtvrti, které jsou minimálně z vyprávění skoro každému známé, ale mohu potvrdit, že ve skutečnosti je to mnohem lepší. Není třeba se v těchto místech  bát, jsou stejně bezpečná nebo nebezpečná jako ostatní části města. Akorát na pohled vypadá tato čtvrť mnohem výstředněji než ty ostatní. Tady je to pravé místo, kde můžete chodit v nočním županu a s natáčkami po ulici a nikdo si vás ani nevšimne. Greenwich Village a Soho by vám rozhodně neměly ujít.  Jsou zde všechny extravagance o kterých se vám může zdát. Tetovací salóny, piercingové salóny, kavárničky, kavárny, restaurace, hospody, gay kluby, lesbické kluby ale i kluby bez ohledu na sexuální zaměření, jsou zde obchody a obchůdky s extravagantním oblečením od bot až po čepice. Hlavně doporučuji Antigue Botiquie a obchod s extravagantní kosmetikou, ve které pracuje jedna nepopsatelná orientální dáma která je atrakcí sama pro sebe. Oba tyto obchody se nacházejí na Broadway v Greenwich Village naproti New York University (NYU). Pokud byste chtěli navštívit nějaké noční kluby, tak mohu doporučit velice úspěšný klub Webster Hall, nebo Twylo, Tunnel. Bohužel si nepamatuji adresy všech těchto míst, ale rozhodně když zavoláte na informace (212-555-1212), a řeknete jim název toho podniku, oni už vám sdělí, kde se nachází. Návštěva amerického Dance klubu může být jedinečný zážitek, kde se rozhodně nemusíte bát, že se budete nudit, ale pozor, vstup do jednoho klubu může stát i $20.

Pokud bych měla napsat úplně o všem o co jde při návštěvě N.Y., asi by to bylo opravdu velice dlouhé a tak se raději zmíním o ostatních turistickych atrakcích je heslovitě.

 Nádherná vyhlídka je z Empire State Building, ale i z World Trade Centre (dvojičky). U dvojiček je výhoda, že jsou za prvé vyšší a za druhé je přímo naproti nim obchodní dům Century 21, kde za velice nízké ceny prodávají oblečení od známých módních návrhářů jako např. Calvin Klein, Versace, Jil Sanders, Hugo Boss, atd.

 Další atrakce: Hotel Plaza (nachází se na 5. Avenue přímo u začátku Central Parku), Trump Tower, FAO Schwarts (největší a velice zábavné hračkářství, které většinou nadchne i dospělého. Nachází se přímo naproti Hotelu Plaza), Rockefeller Center (5. Avenue, 50 Street),  sídlo OSN  (1. Avenue, 43. Street), Wall Street (poblíž Broadway, ale na samém cípu Manhattanu) Chinatown. A nesmíte vynechat: Guggenheim Museum (92 Street, 5 Avenue), Museum of Modern Art, (53 Street, Avenue of Americas), Historical Museum, Museum of Contemporary Art (Broadway, Spring Street), New York Public Library (5 Avenue, 51 Street). Výhoda u těchto míst je ta, že mají alespoň jednou týdně, většinou v pondělí, vstup zdarma.

 Na závěr ještě musím vzpomenout New York Subway, newyorkské metro. Nemusíte se bát ho využívat na maximum. Ba naopak. Je to poměrně snadný způsob jak objet celý Manhattan a popřípadě ještě jeho okolní části jako Brooklyn, Queens a další, kam se bez problémů pomocí metra dostanete. Pokud jedete do nějaké čtvrti v Bronxu nebo jinam kde víte, že to není super bezpečné, snažte se nevypadat na první pohled jako turista, ale jinak nemusíte mít obavy. Metro má asi 12 nebo dokonce víc tras, které na první pohled vypadají nepochopitelně, ale když se do plánku metra pořádně zadíváte, zjistíte, že to není až tak hrozné a tutově se dostanete kam budete potřebovat. Jedna cesta stojí $1.10 Dobře se cestuje i taxikem. Nemusíte se bát, že by se vás někdo snažil okrást, a ceny jsou příjemné. Za $10.00 projedete taxikem půl Manhattanu.

 Málem bych zapomněla to nejdůležitější. V New Yorku se bezvadně nakupuje. Ceny jsou poloviční jak v Praze a výběr je převeliký. Obchody jsou na každém rohu, takže ten už si každý najde sám podle svého gusta.
 Už mi nezbývá než vám popřát aby i na vás zanechalo to město, kde je všechno možné a kde téměř každý si najde kousek sebe, tak velký dojem jako na mne. Pokud ne, klidně mi o tom napište. Ráda uslyším i jiné dojmy a zážitky. Pokud budete chtít se pouze dozvědět víc, tak neváhejte a pište taky.

Marcela Bělovská

 


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.