ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Generál George Armstrong Custer
Chiricahua národní pamatník (Arizona)

text: Milan Dvořák, www

Chiricahua National Monument:
mapa (pdf 79kb)
oficiální link

V samém cípu Arizony při hranicích s Mexikem a Novým Mexikem se rozkládá Národní památník Chiricahua. Tato krajina neuvěřitelných skalních útvarů byla zformována před miliony let. Chiricahuvští Apači jí též nazývali "zemí vstávajících skal". Tato země skalních věží, kamenných sloupů a balancujících kamenů o hmotnosti desítek tun si vskutku zaslouží naší pozornost.


Až doposud není zcela jasné, jak celé toto podivuhodné místo vzniklo, ale geologové věří, že před 27 miliony let prudká vulkanická erupce z nedaleké Turkey Creek kaldery pokryla celé okolí vrstvou do běla rozpáleného popela. Popel zvolna chladnul a změnil se do téměř 700 metrů silné vrstvy tmavého vulkanického kamene známého jako rhyolit. Tato vrstva tvoří jádro hor Chiricahua. Poté nastoupily mohutné síly eroze - voda, vítr a led, které daly vzniknout podivným skalním formacím.

Generál George Armstrong Custer
Pohoří je součástí pouští Sonoran a Chiricahua. V tomto relativně chladném a vlhkém místě se dobře daří mnoha rostlinám a zvířatům jihozápadu USA. Pohoří je ale zvláštní i tím, že zde můžeme najít řady živočichů a rostlin vyskytujících se v Mexiku. To je odtud vzdálené 80 km a místní flora a fauna se spíše podobá mexické Sieře Madres než okolní vrchovině. Můžeme zde najít mnoho stromů, květin a zvířat, které se sem dostaly z jihu. Tyto druhy se postupně smísily s místními a vytvořily bohatou směsici, která nadchne každého biologa.


Kraj je úzce svázán se slavnými Indiánskými válečníky. Z hor vedli svůj boj Cochise a hlavně slavný Geronimo proti bílým přistěhovalcům po více jak 25 let. Jejich boj postupně slábnul, ale neustal dokud se v roce 1886 Geronimova skupina nevzdala a byla vystěhována do vzdálené rezervace.


Mezi prvními osadníky byli švédští emigranti Ericksonovi, kteří si postavili ranč v kaňonu Bonita. Jedna z Eriksonových dcer společně se svým manželem vybudovala ve dvacátých letech 20. století první "turistický ranč" pro návštěvníky. Postupně prozkoumali celou oblast Chiricahua, vybudovali turistické stezky a ukazovali zájemcům všechny fantastické skalní útvary. Měli velký podíl na tom, že vláda v roce 1924 přeměnila toto místo v Národní památník Chiricahua.

text: Milan Dvořák, www

Chiricahua National Monument:
mapa (pdf 79kb)
oficiální link


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.