ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Antelope Canyon
V zajetí vývrtky a zatopeného kaňonu (Utah, Arizona)

foto a text: Radek Adamec

Antelope Canyon, Lake Powell - Glenn Canyon:

oficiální link
mapa
F
otogalerie

Lake Powell
Městečko Page na hranici Arizony a Utahu je vyhledávanou atrakcí. Turisté jej odmítají vyřadit ze svých itinerářů hned z několika důvodů. Tak předně. V jeho těsné blízkosti se rozestírá jezero Lake Powell. Azurově modrá hladina jezera působí náhodným cestovatelům šok, neboť v horkem vysušené krajině mají sklony považovat jeho existenci za fatu morgánu či příznaky pokročilého úžehu.

Zázračná oáza vodních sportů a rodinné rekreace vznikla zatopením Glenova Kaňonu, na jehož jižním konci a ústí řeky Kolorádo vyrostla přehrada s úctyhodnou výškou 180 metrů. Napouštění umělého jezera s délkou dvě stě kilometrů trvalo bezmála 25 let.

Půjčit si houseboat, člun či třeba jen tak na kajaku podniknout dobrodružnou plavbu do četných zákoutí, slepých ramen a primitivních tábořišť sevřených vrcholy bývalého kaňonu bývá považováno za vrchol dovolené mnoha Američanů. Bohatí měšťané z Los Angeles dokonce nelitují úsilí natož pak peněz a tahají k téměř tisíc kilometrů vzdálenému jezeru vlastní čluny, katamarány a často i přetěžké a luxusní jachty.

Antelope Canyon
Druhý klenot, jímž se Page chlubí světu, leží jihovýchodně od jezera. Antilopí kaňon (Upper Antelope Canyon) přitahuje fotografy-fajnšmekry stejně účinně, jako Lake Powell milovníky vodních radovánek.

Kaňon miniaturních rozměrů, jenž je součástí navažské rezervace není těžké minout, neboť je označen bídně vyvedenou cedulí nevelkých rozměrů. Za spolehlivý maják na poněkud nepřehledné cestě dobře poslouží hrozivě vyhlížející tepelná elektrárna se třemi permanentně čadícími komíny. Energetické monstrum, které by přinutilo každého ekologa k bezmocnému polknutí, patří rovněž Navahům.

Barva zralé broskve asi nejosobitěji charakterizuje vzhled Antilopího kaňonu. Jen několik metrů široká a čtyřicet metrů dlouhá štěrbina protíná blok zkamenělé prehistorické duny písku a v ostrých záhybech se dere vzhůru k slunečnímu svitu. Proto se kaňonu říká i druhým jménem - vývrtka. Shora dopadající světlo se láme do různých vlnových délek a společně s barvou podloží a přirozenými tvary vnitřku kaňonu kouzlí v útrobách fotoaparátů pravé zázraky. Šťastní fotografové dokáží u svých stativů vyčkávat doslova hodiny, aby ulovili neopakovatelnou a neustále se měnící atmosféru kaňonu.

Skvrnou přírodního divu jsou bohužel sami Navahové, kteří v Antilopím kaňonu rozpoznali vydatný zdroj příjmů a u vstupu nasadili nesmyslně vysoké vstupné téměř dvaceti dolarů. Jejich jedinou prací je přepočítávání tučných svazků bankovek a odvoz turistů v rozpadajících se náklaďáčcích k ústí jeskyně.

foto a text: Radek Adamec

Antelope Canyon, Lake Powell - Glenn Canyon:

oficiální link
mapa
Fotogalerie


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.