ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Online Info: Utah (anglicky)
Místo
Autor + Email
Web
Oregonská stezka - Pod vlivem úspěchů prvních pionýrů a krize hospodářství vyrazil kolem roku 1848 na západ početný proud lidí. Těžké vozy táhly voli a koně, osadníci kráčeli pěšky. Náročná cesta z Missouri napříč Velkými pláněmi a přes Skalisté hory trvala až osm měsíců. „Abychom dosáhli nebe, museli jsme projít peklem,“ konejšili se osadníci.
Zemí kaňonů - K největším, byť částečně veřejností podceňovaným tahákům, patří národní monument Grand Staircase-Escalante. Skrze něj vedou prašné cesty, které odrazují turisty mířící raději do přecpaných parků Zion a Bryce. Pokud cestovatelé stojí o to zmizet z očí civilizace a užít si dobrodružné výpravy, mohou zkusit něco jiného...
Raftování: Cataract Canyon (Utah) - Cataract Canyon je na řece Colorado pod soutokem s Green River, a nachází se zčásti na území Canyonlands NP a zčásti v Glen Canyon NRA. Protože je celkem nedostupný, plavba začíná v Potash, asi 15 mil od Moabu, a 50 mil proti proudu od soutoku z Green River. (Martin Čuma ) 
Za fotografií na Kolorádskou plošinu (Colorado Plateau) - O náhorní plošině ležící na hranici čtyř států bylo napsáno mnoho. Asi proto, že právě zde leží nejkrásnější parky amerického západu. Přestože sem jezdím s fotografy často, vždy mě tento kout země překvapí.
Montana Club
Tajemné věže Opuštěného údolí trápí vědce (Hovenweep National Monument, únor 2001) - Archeologové dodnes žasnou při pohledu na vysoké kruhové věže. Otazníky v jejich myslích vyvolává zejména důvod, kvůli němuž tito předchůdci amerických Indiánů stavěli budovy podobné střílnám či strážným věžím. Žádné stopy otevřeného nepřátelství vůči "lidem z kaňonů" totiž vědci neobjevili.
Běžkování v Bryce Canyon (únor 2001) - Po prudkém sjezdu z kóty 8155 po úzké zledovatělé stezce jsme se objevili v místech zcela zasněženého kempu a zanedlouho dojeli až na Sunrise Point.
Na mořských kajacích po Lake Powell ( březen 2001) - jízda v relativně úzkém kaňonu s vysokými okolními stěnami byl asi nejlepší zážitek výletu. Asi za 1.5 hodiny jsme dorazili na konec jezera, zakotvili lodě a dál pokračovali pěšky...
Jablka a hrušky v Capitol Reef (srpen 2000) - psal se rok 1879 a Mormon Niels Johnson věděl, že jeho putování je u konce. Jedovatě hnědá voda říčky Fremont sice vypadala spíše jako odpadní stoka , ale zarostlé břehy svědčily o opaku. Jonson s přáteli se dali rychle do práce..
Odvrácená tvář Zionu (Zion NP) - když obcházíme menší křoví, slyším nedaleko chřestění. Říkám tak ze srandy, chřestýš (myslel jsem si, že to je nějaký pták v křoví). Ohlídnu se doprava, a tak 2 metry ode mě had s hlavou nahoru a chřestícím ocasem. Uskočil jsem stranou a všichni jsme ztuhli, včetně toho hada.
Hoodoo - rudé jehly Bryce kaňonu (Bryce Canyon, srpen 2000) Až do příchodu mormona Ebenezera Bryce nazývali Indiáni tuto výjimečnou hrátku přírody všelijak: Růžová skaliska, Domov bobrů, Špinavá voda či Voda ryb.
Solná pláň Bonneville ...první přes pláň přešla expedice kapitána Fremonta v roce 1845. O rok později stezku využila tzv. Donner-Reedova skupina Mormonů při cestě do Kalifornie. Téměř všichni zahynuli. Při snaze o přežití v Sierra Nevadě došlo i ke kanibalismu, což je takové malé mormonské tajemství...
Jaro v okolí Moabu - Canyonlands a Arches
Jaro v Utahu - Zima v Cedar Breaks; Jaro v Zion; Duny v Bryce Canyon
Rafting v Desolation a Gray Canyon - Dobrodružná plavba po Zelené řece v severovýchodním Utahu
V Zionu a Arches a Salt Lake City - z Washingtonu DC na víkend letecky za perlami Utahu
-
Cesta na Kings Peak - výlet na nejvyšší horu Utahu

 


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.