ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Záplava azalek v U.S. National Arboretum, Washington DC
Třešně a azalky bývají v DC šlágrem sezóny (Washington DC, květen 2001)

foto a text: Radek Adamec

U.S. National Arboretum:
další fotky

Turistům chvíli trvá, než si ujasní čím se Washington DC liší od jiných velkoměst. V průvodci se dočtou, že plné dvě třetiny populace metropole Spojených států tvoří černí Američané - tedy mnohem více, než v jakékoli jiné aglomeraci. Druhý rozdíl je také nápadný. Výškové budovy, chlouba amerického stavitelství, totiž ve Washingtonu DC úplně chybějí. Žádná stavba nesmí totiž v hlavním městě přerůst budovu Capitolu, kde sídlí federální parlament. Nu, a nakonec: v hlavním městě je až neuvěřitelná spousta zeleně.

Dvě události spjaté s přírodním živlem se každoročně stávají v DC šlágrem většiny obyvatel, tisku a televize. Nejprve na konci března či počátku dubna doslova explodují květy čtyř tisícovek třešní (sacura). Oblast mezi východním břehem řeky Potomac a vytáhlým jehlanem Washingtonova monumentu je v té době tradičně obležena davy zvědavců, turistů a romantickcýh dvojic - většinou ověšených fotoaparáty v touze ulovit hezký snímek do rodinného alba.

Počátek květenství japonských sacur (tzv. Cherry Blossom) ukončí zimu a vlastně v DC odstartuje rovnou letní sezónu, neboť v teplém a vlhkém washingtonském klimatu nestojí za řeč jaro prakticky ani zmiňovat. První sacury putovaly do USA v roce 1912, coby dar japonského lidu a většina z nich je přes sto let stará.

A pak, v polovině května, se ke slovu přihlásí azalky. Tentokrát nikoli přímo v centru města, ale v botanické zahradě Arboretum - oficiálně U.S. National Arboretum.

Podívaná stojí za to. V Čechách správně pěnišník žlutý, latinsky rhododendron luteum, lidově azalka a anglicky Azalea... V Arboretu vykvete téměř najednou přes patnáct tisíc keřů. A oči přecházejí... Těžko najít správná slova pro všechny barvy a vůně a nádheru, které rostlina produkuje. Stejně jako sacury, i azalky pocházejí z Japonska. O jejich dovoz se před sedmdesáti lety postaral B.Y. Morrison, první ředitel Arboreta.

foto a text: Radek Adamec

U.S. National Arboretum:
další fotkyJedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.