ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Novou Anglií - Fort William Henry

Na kole Novou Anglií - část III.

(New York, Massachusetts, Vermont, Main)
text a foto: Vlastimil Kotyk, www

Fort William Henry
V turistickém středisku Lake George na jižním konci stejnojmenného jezera navštěvuji Fort William Henry - dějiště Posledního Mohykána. Vstupné je necelých $10 a zahrnuje projekci dokumentárního filmu a demonstraci střelby z kanónu a muškety.

Tato pevnost byla postavena v roce 1755 majorem generálem Williamem Johnsonem. Pevnost sloužila jako obrana proti vpádu Francouzů z Kanady do britských kolonií. Strážila území mezi Champlain Lake a Hudson River. V létě 1757 Markýz d'Montcalm shromáždil 12,5 tisíce Francouzů a Indiánů se kterými napadl pevnost. Po šesti dnech obléhání Colonel Munro s 2,5 tisíci Britů a posádkou kapituloval. Odcházející Britové byli Indiány napadeni a zmasakrováni. Opuštěná pevnost byla spálena. V roce 1953 byla pevnost na původním místě rekonstruována.

Večer přijíždím ke svému novému známému Billovi. Poznali jsme se během výstupu na Mt. Marcy a dohodli se, že Billa navštívím. O pár hodin později přijíždí i Libor s Jitkou. Prohlížíme si keramickou dílnu. Druhý den navštěvujeme jeho známého malíře Christophera Pierce. Christopher maluje nádherné zátiší se slunečnicemi ale i portréty, akty a krajinu. Bill nám ještě ukazuje místo, kde pobývali místní hippies, a pak společně sjíždíme na kanoi část řeky Batten Kill. Pozdně odpoledne se mi popravdě řečeno odjíždět moc nechce. V noci má pršet a já stejně již daleko nedojedu. No ale nesmím zneužívat pohostinnosti, a tak se loučím.

Projíždím Saratoga Springs - lázeňským městečkem. Dříve sem jezdili hlavně bohatí obyvatelé New Yorku. V létě se zde konají koňské dostihy. Pokračuji po silnici č. 9 do Albany - hlavního města státu NY. Silnice je čtyřproudová, ale je zde vyznačený pruh pro cyklisty. K mému zděšení však tento pruh končí několik kilometrů před městem. Ještě štěstí, že přijíždím do města v pět večer, takže silný provoz je opačným směrem. Silnice č. 9 s různými příponami (N,G,...) protíná celý stát NY severojižním směrem a většinou na ní je vyznačená cyklistická stezka.

West Point
Směřuji k West Point, ale silnice č. 218 je uzavřena, protože v kopci nad silnicí vybuchla nálož, která tuto silnici zasypala. Proto musím přejet Mt. Bear. Tak dlouhé a prudké stoupání nečekám, štve mě o to víc, že jsem tudy nechtěl jet. Odměnou mi je alespoň pěkný výhled na West Point s celou vojenskou akademií. Do areálu akademie je vstup zdarma.

V roce 1854 zde bylo také poprve otevřeno veřejné museum, které se nachází hned za informačním centrem. Jde o největší a nejstarší vojenské museum v USA. Obsahuje na 135 expozic o americké historii. Ročně akademii navštíví na tři milióny turistů. Podle Úřadu pro cestovní ruch státu New York, jde o třetí nejnavštěvovanější místo ve státě.

Nastává třicátý den a já šťastně zakončuji své první zahraniční cyklistické putování. Už nyní se těším, že ze sedla kola poznám další exotickou oblast...

(New York, Massachusetts, Vermont, Main)
text a foto: Vlastimil Kotyk, www


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.