ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Na toulkách Novou Anglií

Na kole Novou Anglií - část I.

(New York, Massachusetts, Vermont, Main)
text a foto: Vlastimil Kotyk, www

Do Spojených Států jsem se chystal potřetí. Opět jsem jel pracovat do letního dětského tábora CAMP WINNEBAGO, který se nachází v nádherné oblasti jednoho ze států Nové Anglie - Maine. Plánoval jsem svoji nejdelší cyklistickou túru na dvě etapy. Nejdříve dojedu z New Jersey do kempu. Pak budu cestovat po Maine, dotknu se kanadské hranice a vrátím se zpět na jih do New Jersey. Doposud jsem podnikl pouze jednu týdenní výpravu z Nové Paky do Aše a zpět. Měla to být moje zkouška před chystanou cestou do italských Dolomit. Tam jsem se ale ještě nevydal.

Místo toho si beru kolo za „Velkou louži". Kolo jsem přepravil s British Airways, které ho vzaly zdarma jako druhé zavazadlo. Z minulého pobytu mám známé v Upper Montclair (NJ), což je autem necelou hodinku z Manhattanu, a tak jsem na letišti očekáván. Jak neocenitelná výhoda taková známost je se prokazuje vzápětí. Mé milované kolečko se zdrželo někde v Londýně, kde jsem přesedal. Po oznámení adresy mého známého, kam mi British Airways mají kolo doručit, odjíždíme. V duchu se uklidňuji jedním známým příslovím : "všechno zlé je pro něco dobré" . Pokud se kolo neobjeví, tak kdo ví. Možná mě „ten nahoře" zachraňuje před tím vším, co by mne na cestě čekalo. Přesto, když se druhého dne probudím a známý mi oznamuje, že kolo je tu, oddechnu si.

Z New Yersey
Dopoledne 31. května 1999 montuji svůj TREKKING FOX - HOT SHOT a ve 12:30, za parného počasí, se vydávám na cestu z Upper Montclair. Po 36 kilometrech překračuji první hranici a vjíždím do státu New York. U řeky Hudson River, ve státním parku Mount Bear, nacházím dobré a bezpečné místo na přespání. Ale je ještě brzy a já pospíchám. Chtěl bych do týdne dosáhnout 800 km vzdáleného kempu a začít tam od pondělka pracovat, a tak pokračuji dál. Netrvá však dlouho a zjišťuji, že to byla chyba. Už jsem unaven a další dobré místo nemohu najít. Hlásí se žízeň. Zastavuji a s hrůzou zjišťuji, že sesednout z kola a natož přejít silnici nebude nic lehkého. Mé nohy nejsou schopny udělat bezbolestně sebemenší pohyb. Na minuty se dá měřit čas, který k tomuto úkonu potřebuji. Zneužívám mladou paní sekající trávníček před svým dřevěným domkem a žádám ji o vodu. Je to dobré, lahve si ode mne bere a odchází do stavení. Za okamžik přichází její dcera a se sladkým Good Luck a vše říkajícím úsměvem (viděla můj artistický výkon) mi podává naplněné lahve. Popojíždím několik dalších kilometrů a pak již jen čekám na soumrak. Pod jeho ochranou uléhám na trávník za školkou na okraji městečka Peekskill (NY).

Policista
Asi v 1:45 v noci mě probouzí prudká záře. Záře pochází z reflektoru policejního auta. To už také slyším otázku: "Proč jsi tady? Co tu děláš?" Moje odpověď, že jedu z New Jersey do Maine, policistu trochu zaskočí, takže nekontroluje ani moji totožnost. Přesto se musím sbalit a když se ptám, kde bych mohl přespat, dostává se mi odpovědi: „Obyvatelé Peekskill jsou velice citliví, musíš jet dal...". A tak zatímco balím, on prohledává okolí. Mezitím přijíždí další policejní auto. S pocitem „štvané zvěře" se plahočím o 7 kilometrů dál. Na křižovatce uhýbám na vedlejší silnici a po chvilce již opět znaven uléhám.

Je pod mrakem. Přestože se obecně traduje, že třetí den člověk obvykle podá nejnižší výkon, mně se jede skvěle a dokonce podávám svůj nejlepší výkon. Proto začínám přemýšlet o malé změně plánu. Pokud ušetřím jeden den, tak bych si mohl zajet asi 80 kilometrů a vylézt na nejvyšší horu státu NEW HAMPSHIRE - Mt. Washington (1 917m). Přejíždím napříč celý stát Massachusetts v nížině podél řeky Connecticut. Teprve před hranicí se státem Vermont se předemnou objevívují menší hory. Lidé jsou vesměs příjemní, potkávám válečného veterána, který osvobozoval Plzeň. Ptá se na situaci u nás, na změny po „sametové revoluci" ...

Počasí mi stále přeje a to i v oblasti kolem Mt. Washington ve White Mountains. "Bílé Hory" jsou součástí Appalachians a jedním z nejstarších pohoří na Světě. Původně byly vyšší než Rocky Mountains nebo Alpy. Objevují se první cyklisté. Dva čtyřicátníci na dvojkole mi dávají tip na turistickou chatu, kde mi ochotně pohlídají kolo. Spím v blízkosti horského potoka. Již druhou noc mě tu nesnesitelně obtěžují komáři. Zářivě žlutozelená barva mé cyklistické bundy je mi ale záchranou. Světlá barva opravdu odrazuje komáry, a tak si jí přikrývám hlavu. Pro cestování po skončení kempu si ale určitě musím půjčit stan.

Mount Washington
S „horskou výbavou" - sandály a igelitovou taškou - začínám stoupat vzhůru. Až na posledních pár kilometrů to jde dobře. Pak se cesta mění v přelézání a poskakování po balvanech, které tvoří celý vrchol hory. Turisté se mne stále častěji udiveně ptají, odkud jsem a zda zde máme hory.

Na vrchol se dá dostat pěšky, autem ale také speciálním vláčkem. 12.4.1934 zde byl zaznamenán vůbec nejsilnější vítr - 317,2 km/hod. Od roku 1870 zde zahynulo již více jak 200 lidí kvůli prudké změně počasí, pádu,... Přibližně 300 dní v roce zde panuje mlha a déšť. Dva dny před moji návštěvou tu silně chumelilo. Dnes je krásně a tak je možno pozorovat snowbardisty, využívající posledních zbytků sněhu v roklinách.

Camp Winnebago

Camp Winnebago byl založen v roce 1919 a je určen pro 150 chlapců od 8 do 15 let. Náplní kempu jsou jak vodní sporty - plavání, kajak, kanoe, windsurfing či vodní lyžování, ale také kopaná, softbal, lukostřelba, tenis a jiné. Děti se zde také učí hrát divadlo, fotografovat, filmovat, tábořit... Během kempu, který trvá dva měsíce, jezdí na vícedenní výlety, na kterých například sjíždějí na kanoích řeky. V kempu býva celkem asi 230 lidí. Děti i instruktoři pocházejí z celého světa. Já pracuji v kuchyni.(New York, Massachusetts, Vermont, Main)
text a foto: Vlastimil Kotyk, www


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.