ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Glacier National Park (Glacier NP, Montana, srpen 1999)

Foto a text:
Radek Adamec

Glacier National Park:
mapa (pdf 606kb)
oficiální link
Fotografie pořízeny digi. fotoaparátem Camedia 1400L

Glacier je, viděno mým okem, jedním z vůbec nejpůsobivějších lesoparků Spojených států. Rozumíme-li lesoparkem kombinaci drsného terénu, hustých lesů, mohutných a jak název napovídá - ledovcových skal a to vše prokládané četnými jezírky, říčkami a potoky.

Glacier NP leží v severozápadní části Montany na kanadsko-americké hranici, která jej dělí na dvě - nestejně velké části. Kanadská (menší) se jmenuje Waterton Lakes NP.

Jak do Glacieru
Přístupová cesta k parku je jednoduchá - totiž po Interstate Highway č. 90 jak ze západní, tak i z východní strany USA, přičemž u města Missoula stočí šoféři
Kamarád Ondrasvé vozy v pravém úhlu k severu a silnicí č. 93, respektivě č. 2 po dvou hodinách jízdy dosáhnou západní bránu parku. Úmyslně říkám západní, protože park je protnut 51ti km asfaltovou silnicí - vinoucí se malebným údolím stisknutým horskými štíty podél jezera Lake McDonald (jak pro USA příznačné), až k západní hranici parku, kterou je Saint Mary Visitor Center. Cesta se ale zhruba v polovině parku zvedá strmě vzhůru, aby po dosažení téměř nejvyšších partií parku, padala stejně prudce zpět. Opatrná jízda je rozhodně - v tomto úseku plném zrádných serpentýn - na místě. Z východní části se do parku dá vstoupit ještě na dvou místech - jižněji k místu zvaném Two Medicine a severněji do Many Glacier. Park je dostupný i autobusem - pověstným Greyhoundem, jenž staví v městečku Kalispel a ještě lépe vlakem (Amtrak), z něhož lze vystoupit prakticky až v Glacieru.

Zejména v letních měsících praskají kapacity kempů ve švech. Raději plánujme příjezd do parku na dopolední hodiny, kdy řada turistů opouští kemp. Rezervace je možná pouze při okrajích parku - pro ostatní kempy v srdci Glacieru platí pravidlo: kdo dřív příjde, ten dřív mele - a odpoledne je většinou již vymleto. To se ostatně stalo i mě a mým dvěma přátelům.

Kemp v Saint Mary
Ráno - po přespání v Saint Mary - jsme tedy zamířili do posledného ze jmenovaných míst - tedy Many Glacier a... vyplatilo se. V noci i v srpnu sice klesla teplota na nějakých šest, sedm stupňů, ale i s poměrně izolačně nevýkonným spacákem se to dá ve zdraví přečkat. Zvlášť, když se člověk před spaním nahřeje u pořádného ohně a pak se ještě nádavkem zapotí strachem z medvědů.

Přes den bylo nádherně. Přímo od stanu lze vyrazit na některý z početných, dobře popsaných a podle vzdálenosti odstupňovaných výletů (trailů). Nás hned zpočátku zlákala asi 10ti km stezka k jezeru Lake Iceberg. Bohužel z našich plánů sešlo, jelikož cesta byla přehrazena zlověstnou cedulkou vyrující před napadením medvědy, kterých je nutno říci v parku habaděj. A ne jen těch hodných a poměrně malých míšů - Black Bear, ale i jejich biologicky vzato mnohem větších brášků Grizley - kteréhož jsme měli tu čest následující den vidět z nějakých čtyř stovek metrů a ze silnice.

K Bullhead Lake
To kvůli medvědům to v Glacieru cinká jak na Václaváku v devětaosmdesátým. Turisté na sebe věší nejrůznější typy zvonků a cingrlátek - foukají do píšťalek, případně vám neustále řvou za zády Blaaaaack Beeeeaaar - vše z jediného důvodu: plašit medvědy. Místo plánovaných deseti km jsme vykročili na zdař bůh a došli k jezeru Bullhead Lake, kde nás zastavil - lépe odradil - Swiftcurrent Pass, neboli horský průsmyk. Nakonec jsme našlapali kolem 20ti km a já osobně toho měl dost, ale byl jsem hrozně spokojený, neřknuli šťastný, neboť si nepamatuji, kdy naposled jsem zdolal podobnou štreku.

Není problém vyrazit do divočiny i na několik dnů (tzv. backcountry) a spát přímo v přírodě či četných "primitivních" kempech. Jen je nutné požádat rangery ve Visitor Center o povolení. Vedle pěší turistiky je park vyloženým rájem pro rybaření, k půjčení jsou i kola a... také koně.

Foto a text: Radek Adamec

Glacier National Park:
mapa (pdf 606kb)
oficiální link
Fotografie pořízeny digi. fotoaparátem Camedia 1400L


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.