ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů


Vyber stát:   

Sponzor stránky

Online Info: California  (anglicky)
Místo
Autor + Email
Web
Burro Schmidt Tunnel (California) - Více než 30 roků kopal jediný muž úzký tunel skrz skalnatu horu uprostřed Mojave Desert v Californii. Byl jím William "Burro" Schmidt, jehož dobrovolné "nucené" práce začaly krátce po roce 1906.
Datlová farma China Ranch Osmdesát pět mil západně od Las Vegas, v těsné blízkosti národního parku Death Valley, leží ve skalnatém kaňonu obklopena drsnou a suchou pouští nefalšovaná datlová oáza. Zdejší pramen vody umožňoval zelené vegetaci přežít stálá sucha a horká léta. Archeologický průzkum dokázal využívání zdejšího zdroje vody jak prehistorickými zvířaty, tak i kočovnými lovci a sběrači už tisíce let zpět.
Záhadné kameny na Racetrack Playa - Dlouho se nevědělo co je to za sílu, která dokáže pohnout tak těžkými balvany a nezanechá přitom v okolním blátě žádnou jinou stopu. Kameny nevykazují žádné magnetické vlastnosti. Ani seismická činnost není na tomto místě nijak neobvyklá. Tímto zjištěním padly dvě z původních teorií, snažících se vysvětlit příčiny pohybu kamenů.
Death Valley (Údolí smrti) - Pokud se chcete skutečně zahřát, vyražte do Údolí smrti. Je to totiž nejteplejší místo na západní polokouli a druhé nejteplejší na zemi. V létě se zde teploty běžně vyšplhají přes čtyřicítku a maximální teplota naměřená ve stínu zde dosáhla dokonce 57 stupňů.
Pobžeží Pacifiku (Washington, Oregon, California) - Jedné z nejznámějších vyhlídkových silnic "Scenic Highway" se říká prostě jednička. Kopíruje západní pobřeží USA, jehož krajina je i dnes nezkrocená, drsná a romantická. Oproti pobřeží USA na východě není území rozparcelované na desítky států. O celý tento přírodní ekologický fenomén se dělí jen tři americké státy. Washington, Oregon a Kalifornie.
Miloš Brunner
Americké pouště: Mojavi Deserta Joshua Tree (Mojavi Desert, Joshua Tree National Park) - Doširoka roztažené větve houževnatých stromů Joshua považovali mormonští osadníci táhnoucí tudy před sto lety na západ za ruce starozákonního vůdce Jošui, který jim kyne k zemi zaslíbené. S koberci žlutých kaktusů Cholla, hustým porostem opuncií a palmovými háji plnými tůněk a zurčících potůčků je park totálním zpřítomněním pouštní oázy.
Americké pouště: Údolí smrti (Death Valley NP) - S dvěma sty kilometry délky a dobrými osmdesáti šířky je Údolí smrti největším národním parkem USA. Částí v mojavské a částí v amargoské poušti je údolí nesmírně drsného vzhledu sevřeno mohutnými štíty hor. Telescop Peak na západě v pohoří Panamint je mezi nimi s 3367 metry nejvyšší.
Za obřími stromečky (Sequoia Natinal Park) ... pak přišlo bezohledné drancování sekvojových lesů, protože z jednoho stromu šlo postavit až 40 domů. Nenasytnosti těžařů nakonec učinila přítrž policie a v roce 1890 zákon, kterým byl založen Sequoia National Park.
Vladimír Ustohal
Podmanivé jaro Joshua Tree - Vyzerá to ako v múzeu. Staré americké škatule bez pneumatík alebo kolies porozhadzované medzi opustenými domami. Stará budova v mexickom štýle bez okien a bez dverí s nápisom „Post Office“. Panoptikum v rýchlom slede. Vysušené a ohlodané vetrom. Nikde živej duše. Len piesok a v horizonte teplom roztopená krajina...
-
Vítejte v Mono Basin (Mono Lake) - Mark Twain kdysi prohlásil, že Mono Lake je mrtvé moře Kalifornie. Pokud se na něj ale podíváte blíže, zjistíte, že přestože jezero neoplývá tolik životem jak je tomu u jiných sladkovodních jezer, některým živočichům zdejší slaná voda náramně svědčí.
Kde vítr hvízdá a toulá se duch - (Bodie - Ghost Town) Kdysi tu žily a pracovaly tisíce lidí. Město - nyní Ghost Town (město duchů) daleko od civilizace poskytovalo zlatokopům vše, co bylo k životu třeba... Vladimír Ustohal
Vladimír Ustohal
V zemi kmene Madoců (Lava Beds NP, srpen 2000) - Po dalším útoku armády a útěku byl nakonec Kapitán Jack dopaden a pověšen. Zbytek kmene vláda přemístila do nehostinné Oklahomy. Tak skončila slavná indiánsko-kalifornská válka..
Kings Canyon a Sequoia NP - „Když jsem vstoupil do této divočiny, den už končil. Stromy s červeným, žhnoucím vzezřením se zdály být tiché a zamyšlené, jako by vědomě čekaly na sluneční paprsky dalšího rána. Zvolna jsem mezi nimi procházel, stižený úctou a bázní.“
Radovan Kunc
-
Sillicon Valley ...údolí je dlouhé a široké. Po stranách hory. Kvůli počítačovému průmyslu dostalo místo označení Silicon - podle prvku používaného k výrobě čipů, a Valley - protože jde opravdu o údolí.
Yosemite National Park - čtveřice mladých studentů na západě USA v roce 1999
San Francisco
Death Valley
Mono Lake - Mono Lake bývá často a zcela neprávem označováno jako jezero smrti. Je dva a půl krát slanější než mořská voda. Nechutnost této koncentrace je zřejmá až po ochutnání. Jezero je navíc doslova přesyceno alkalickými minerály, takže na omak má voda velmi blízko k mýdlovému roztoku.


 


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.