ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů

Vyber stát:   
Použij mapu
Navigacní mapa

Nezařazené:

Šest týdnů americkým západem - letní putování Oldřicha Bureše a jeho dvou společnic a kamaráda napříč USA.
Mamutíci na cestách II. podél Mississippi, Texasem a Novým Mexikem.
Den svatého Patrika - přežívající tradice irských emigrantů
Nový rok 2000 na Key West - jihem Floridy.
Sensation - bizarní výstava britského umění.
Mamutíci na cestách I. 9 tisíc mil Amerikou - srpen 1999.
Národ Selfmademanů - je USA stále zemí přiležitostí?
On the Road -
obecně o cestování
Český Hollywood -
slavní rodáci v mekce filmového světa
Život Bohů -
máme Američanům závidět způsob života?Sponzor stránky
   

Po stopách soudce Beana

foto a text:
Radek Adamec

Seminole Canyon State Park:
oficiální link

Judge Roy Bean - Whitehead Memorial Museum:
oficiální link

z cyklu: Mississippi Highway & Mamutíci II

Původně plánovanou výpravu na dno Seminole Canyon jsme vypustili. Zoufale se nám po ránu nechtělo. Nehledě na to, že tůru bylo možné uskutečnit jen v doprovodu rangera - tedy poněkud nesamostatně. Zase o tolik jsme ale nepřišli. Skály podél zhruba sto metrů vysokého kaňonu slibovaly zahlédnout pár zašlých indiánských rytin, které ti nadšenější archeologové považují za jistý druh obrázkových novin nabitých informacemi, skeptikové však za pouhou kratochvíli nudících se Indiánů.

Daleko zajimavější fakt je, co že to vlastně lid kmene Seminolů na jihu Texasu dělal. Odedávna totiž žili zejména na jihu Floridy a v oblasti dnešního národního parku Everglades, kde také vedli proti americké vládě své tři proslulé, avšak marné války.

Soudce Roy Bean
Po dvaceti mílích dále na západ silnicí č. 90 na nás čekalo jiné překvapení. Totiž u nevelkého městečka Langtry - The Jersey Lilly Saloon, kde samozvanný a mýty opředený soudce Roy Bean ztělesňoval spravedlnost. Kdo neví, o kom je řeč, ať vzpomene na film "Život a doba soudce Roye Beana" v podání skvělého Paula Newmana.

Atmosféra tohoto podívínského místa dýchá z každého kamene. Vnější stavba salónu je zachovalá - jistě zrekonstruovaná. Návštěvníky vítá cedule "Cold Beer" a také, že tady sídlí zákon platný na západ od řeky Pecos. Uvnitř primitivní bar s gigantickým odstřihovačem doutníků, kulatý stolek s přidrátovanými židlemi a pár zažloutlých fotografií s výjevy z Beanova života. Připojena je billiardová herna, kterou připomínají jen dvě odlomenné nohy stolu. V pozadí Beanovy svatyně silueta artezská studně. Všude spousta kaktusů, k nimž nechával Bean - nemaje regulerní vězení - přivazovat ty, kteří zhřešili.

Zde nakonec Bean v roce 1903 po dvaceti letech soudcování, pořádání boxerských zápasů a jiných dobrodružných aktivit zemřel. Ironií osudu nepoznal nikdy tu, o níž dlouhá léta snil, a po které pojmenoval jak svůj salón, tak i město. Anglická herečka Lillian Langtry působící v San Franciscu navštívila Beanův salón až deset měsíců po jeho smrti.

Oběd v mexické režii
Z Langtry pokračujeme dále po devadesátce. V půvabné vesničce Sanderson zastavujeme na oběd opět v mexické režii. Hospodský s námi zavedl řeč a po několika sekundách lamentuje na vysoké ceny benzínu. Přikyvujeme... Potěšen pokračuje a stáčí hovor ke svému synovi, který ve Virgiinii studuje vojenskou akademii, aby se po deseti letech stal armádním pilotem. V družné pohodě odcházíme. Nedaleko od Mexikánce bereme benzín. Pár metrů od pumpy stojí dům pomalovaný barevnými ornamenty, zelenými kaktusy, sombréry..., fotím. Brzy se mi do cesty postaví chlapík - autor výzdoby - a bere mě na zadní dvorek za dalšími malůvkami. Zjišťuji, že je motorkář, a že i jeho dům je podobně založeným dokořán otevřen.

foto a text: Radek Adamec

Seminole Canyon State Park:
oficiální link

Judge Roy Bean - Whitehead Memorial Museum:
oficiální link

z cyklu: Mississippi Highway & Mamutíci IIJedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™